Duke 286

Moderator: mrg

Duke 286

Mesajde zudo » 31 Aug 2010, 16:41

Dimensiuni: L=145mm; H=50mm; l ext(bol)=38mm; l int(bol)=22mm
Forma: biliard, fishtail bit
Finisaj: smooth,rosu inchis, inele din alama la mariginea bolului si la imbinare mustiuc
Grain:N/A
Marcaje: Vauen, Duke, 286
Filtru: 9 mm
Defecte: tenon spart si lipit, necesita grafitare periodica

Pipa estate, am achizitionat-o din targul de vechituri din sos.Kiseleff , in primavara anului 2010, la pretul de 30 lei. A fost curatata si lustruita. Mustiucul l-am tratat cu clor concentrat, timp de 12 ore, dupa care l-am polishat. Dupa dezinfectarea cu retorta cu alcool si curatarea turtei a mai pastrat o perioada un gust neplacut, banuiesc din cauza tutunului aromat folosit. Jocul dintre tenon si mustiuc nu l-am putut elimina decat dupa ce l-am rupt si lipit cu superglue. Rezultatul a meritat tot efortul, fiind o pipa clasica si eleganta, de ocazie. Dedicata latakiilor.

Rating:
Finisaj: *****
Tiraj: *****
Incingere: ***
Condens: *****
Scor general: 4,5 din 5
Fişiere ataşate
IMG_6756.jpg
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Duke 286

Mesajde mrg » 01 Sep 2010, 14:49

"Jocul dintre tenon si mustiuc nu l-am putut elimina decat dupa ce l-am rupt si lipit cu superglue" - suna interesant!! Poate dai ceva detalii cum se face asta la "Intretinere si reparare" (cred ca ar trebui un topic cu titlul - Distrugere in scopul repararii ;) ), ca, din ce scrii, reiese ca a fost un gest voluntar!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Duke 286

Mesajde zudo » 01 Sep 2010, 15:05

[quote="mrg"]"Jocul dintre tenon si mustiuc nu l-am putut elimina decat dupa ce l-am rupt si lipit cu superglue" - suna interesant!! Poate dai ceva detalii cum se face asta la "Intretinere si reparare" (cred ca ar trebui un topic cu titlul - Distrugere in scopul repararii ;) ), ca, din ce scrii, reiese ca a fost un gest voluntar!


Da, m-am exprimat ambiguu - ::6) . Tenonul a plesnit longitudinal in timp ce incercam sa-l largesc prin metoda descrisa de Mrg. Plasticul era prea rigid, probabil din cauza procesului de imbatranire.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Duke 286

Mesajde mrg » 01 Sep 2010, 15:12

Ufff, uite asa pui o intrebare bine intentionata si ti se-ntoarce impotriva! ::6) Eu chiar eram curios. Cat despre metoda ceea, la mine a functionat, dar se pare ca sunt unicat, ca nici la Manos parca nu a mers. Dar nici nu a crapat tenonul.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Vauen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron