Scottish Flake

Moderator: Cinabru

Scottish Flake

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
4
19%
Bun
6
29%
Foarte bun
8
38%
Exceptional
3
14%
 
Voturi totale : 21

Scottish Flake

Mesajde Baaron » 07 Mar 2009, 20:35

Pentru prima oara am avut ocazia sa pufai un Scottish Flake de la Robert McConnell si primul lucru pe care il pot spune dspre el este ca orice fumator de pipa ar dori sa aiba cel putin o cutie in raftul cu tabacuri...Lasat circa doua ore la aerisit si uscat inainte de a-l fuma, primul bol mi-a adus aminte de fursecurile pe care mi le facea bunica mea si de parfumurile de patiserie ce pluteau in aer in bucataria ei in preajma vreunei sarbatori...Nu va ganditi ca este un aromat, absolut deloc....toata savoarea vine din dulceata Virginiei fermentate, care se mentine pe toata durata fumatei.
Primele mele experiente cu Robert McConnell au fost fost cu Red Virginia si Oriental, care sunt sublime din toate punctele de vedere...iar Scottish Flake imi intareste convingerea ca trebuie sa mai aprofundez gama de tabacuri de la Robert McConnell...Felicitari blenderilor !!

[attachment=0]
McConnell_Scottish_Flake.jpg
McConnell_Scottish_Flake.jpg (26.19 KiB) Vizualizat de 41762 ori
Baaron
 

Re: Scottish Flake

Mesajde catalindm » 06 Oct 2009, 10:58

Mergand pe ideea de a incerca noi tutunuri, fiind incepator, am decis ca primul flake sa fie acest Scottish de McConnell, asta pentru ca vroiam si ceva aromat. Am urmat sfatul de a lasa tutunul la aerisit, eu l-am lasat doar o ora pentru eram nerabdator dar am facut marea greaseala, cred eu, de a indesa in pipa doua flake-uri :D . Flake-urile mi s-au parut cam subtirele si firave, asta poate si din cauza umezelii tutunului. Am luat pipa cea "noua" de la Algu si le-am indesat eu cum am vazut prin ceva filmulete pe youtube. S-a aprins mai greu, asta probabil din cauza mea, dar dupa ce a luat-o, este superb. Aroma este constanta pe toata durata fumatei, dulce dar nu excesiv, nu incinge pipa doar daca fortezi, fum din belsug si nu pisca deloc.
Aroma nu o pot defini dar m-a dus intr-o stare in care visam ca eram langa un semineu, afara ninge linistit iar din bucatarie vine dulcele miros de cozonac si prajuturi. Asa ca sigur poate deveni un tutun pentru sezonul rece :D
Eu l-am votat ft bun, pentru aroma si contanta in timpul fumatei.
"Daca as sti cum se face o fotografie buna, as face-o tot timpul." - Robert Doisneau
Avatar utilizator
catalindm
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Aug 2009, 14:44
Localitate: bucuresti

Re: Scottish Flake

Mesajde catalindm » 06 Oct 2009, 11:06

Am uitat sa mentionez ca cele doua flake-uri mi-au oferit cam 2 ore si jumate de placere :D , fara sa ma plictiseasca, ba chiar te face sa vrei mai mult.
"Daca as sti cum se face o fotografie buna, as face-o tot timpul." - Robert Doisneau
Avatar utilizator
catalindm
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Aug 2009, 14:44
Localitate: bucuresti

Re: Scottish Flake

Mesajde Cinabru » 06 Dec 2009, 23:58

Dupa cateva experiente foarte placute cu tutunurile din gama McConnell (mai ales Red Virginia si Oriental) am simtit nevoia sa incerc si un flake, despre care citisem/auzisem numai lucruri bune – Original Scottish Flake.

Cutie clasica, patrata, ingusta, inauntru flakeuri late si destul de scurte, moi si usor, sa-i spunem, “dezlanate”. Eram obisnuit cu flakeurile gen Peterson University, taiate perfect egal, lungi si indesate, Mirosul este de virginie curata, bine lucrata, putin a fan proaspat, poate un pic fructat, foarte usor si foarte placut, flakeuri mai umede decat le fumez de regula. Scos unul dintre ele, pus un pic la aerisit, pliat si indesat intr-un Butz Choquin pe care il pastrez doar pentru asa ceva.

Nu ma asteptasem la ceva deosebit, doar o virginie buna, dar Scottish Flake este mai mult decat atat. Se aprinde destul de usor chiar daca nu este faramitat, si in doar cateva minute explodeaza gustul de virginie minunata, o mixtura atent facuta, delicioasa, cu note deloc artificiale de dulce, aromat, aproape de patiserie, dar nu este decat tutunul. Dupa o intensificare poate un strop acrisoara a virginiei, Scottish Flake ramane pana aproape de final la un nivel de gust si aroma constante. Si daca alte tutunuri devin repede monotone spre jumatatea bolului – si mai ales dupa – aici gustul este atat de bun incat nu te saturi. Virginie pur si simplu. Dar ce virginie :) Nivelul de nicotina insa nu este deloc neglijabil, un flake imi ajunge pentru o fumata de aproape o ora, suficienta pentru mine.

Nu incinge pipa, nu inteapa la limba, nu am avut probleme de condens. Un flake de virginie exceptional, poate cel mai bun din aceasta categorie incercat pana acum, reusind sa devanseze chiar si vechiul preferat University Flake (e adevarat ca acesta avea si ceva burley). Genul de tutun pe care nu il fumezi in fiecare zi, doar cu ocazii speciale, in acele seri sau nopti cand simti nevoia sa pufai ceva cu adevarat bun.

Concluzie : excelent. Un tutun la care voi reveni periodic si pe care chiar il voi rezerva anumitor ore aparte. Cred ca e bun si pentru un incepator ca prim flake, daca nu va fi prea tare totusi.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Scottish Flake

Mesajde RazvanD » 07 Dec 2009, 14:37

Subscriu fara ezitare la cele spuse mai sus de Cinabru. Am fost placut surprins de acest blend.
O virginie delicioasa la care voi reveni cu placere.
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Scottish Flake

Mesajde zudo » 16 Noi 2010, 19:34

Nu retin sa-l fi testat la vreo reuniune si , din curiozitate si din nevoia de a incerca ceva nou, am cumparat azi o cutie din JPB-Victoriei . Am destupat o sticla de Novac sec de Stirbey si am indesat doua flakes-uri intr-un churchwarden, profitand de o zi mai scurta la birou si de lipsa consoartei si copiilor din peisajul casnic. Am avut parte de aproape doua ore de relaxare. Tabacul asta l-as pozitiona intre FVF de la S.Gawith si Erinmore Flake. Virginie aproape curata, are totusi un casing usor de "Je ne sais quoi ", care subliniaza aromele intr-un mod fericit. Foarte bun!
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Scottish Flake

Mesajde manos » 16 Noi 2010, 21:51

O virginie pura care pentru mine a intrat in top 10.
Must have pentru oricare pipar !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Scottish Flake

Mesajde zudo » 17 Noi 2010, 20:04

Am descoperit pe site-ul blender-ului ( http://www.kohlhase-tobacco.com/site/index.php?id=160 ) ca aroma adaugata este de rom.
[img]http://www.kohlhase-tobacco.com/site/uploads/pics/schottisch_133_01.gif[/img]
ROBERT MC CONNELL - SCOTTISH FLAKE
Handverlesene dunkle Virginiatabake und würziger Kentucky sowie ein Hauch Perique werden zu einem Flake gepresst.

AROMA: Rum
SCHNITTART: Flake
ABPACKUNG: 50g Dose
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Scottish Flake

Mesajde Gordon » 19 Mai 2011, 12:38

De anul trecut, pe rafturile magazinelor JPB poate fi observata o gama, destul de variata pentru Romania, de tutunuri pentru pipa ale producatorului Robert McConnell. Intre acestea si Scottish Flake. Acesta vine ambalat in cutie dreptunghiulara, foarte practica pentru cei care-si cara tutunul in buzunar.

In cutie sunt asezate, inghesuit si bine presate intre ele, lamele de flake, virginie dulce, curata, cu o delicioasa aroma de fursecuri. Aroma se pare ca vine, conform sitului producatorului, de la rom. Lamelele sunt lipite intre ele, fiind aproape imposibila desprinderea uneia fara a se afana sau dezlana. Odata cules un astfel de snop de tutun faramitat, acesta are deja o consistenta afanata, usor de pliat in doua si umplut pipa. Minunatia ar fi realizata pe baza unui amestec de Dark Virginia, Kentucky si Perique.

Aprinderea se face din doua-trei incercari intretinandu-se apoi destul de usor pana la capat. Aroma este blanda, dulce, cu o subtila nuanta de patiserie, balsamic, fara intepaturi. Gustul este aproape constant pe intreaga fumata. Fumul este rece si aproape uscat, asta depinzand si de cat a fost aerisit inainte de aprindere. Nu incinge pipa. Am remarcat ca si uscat, dupa cateva saptamani de la deschiderea cutiei, tutunul ramane pufos si elastic.

Prefer sa fumez acest tutun dintr-o pipa din spuma, in calabash atingand nivelul maxim de rafinament. Anumiti pipari l-au clasificat undeva intre mediu si tare. Mie mi se pare mai degraba mediu, taria venind doar din durata mare a fumatei, care poate ajunge la 1-2 ore in functie de marimea pipei. Poate fi fumat si cu intreruperi: se aprinde se fumeaza 5-10 minute, se taseaza scrumul si se lasa odihnit. Peste cateva ore (se poate lasa se de seara pana a doua zi de dimineata) se reaprinde. Ce aroma!

Un tutun excelent! Primeste maximul de puncte din partea mea.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Scottish Flake

Mesajde alecos » 07 Feb 2012, 14:10

E un tutun relativ mediocru. In nici un caz nu se ridica la nivelul la care ar tebui, date fiind laudele excesive pe care am vazut ca le-a primit.
Calitati:
- fumata dureaza mult, circa o ora
-nu incinge excesiv pipa, ca astley`s de exemplu
- nu necesita multe reaprinderi si arde usor, probabil o calitate a tuturor flake-urilor
Defecte
- fumul desi relativ dens nu are nici o aroma clara
- tabacul din cutie miroase a ceva imbacsit in nici un caz a rom care cica ar fi aroma adaugata
- tutunul din compozitie e de slaba calitate. La pretul asta ar fi putut pune ceva mai curat, dar asa ceva nu se comercializeaza oricum, doar daca ne apucam noi sa-l producem. Am ajunge boieri, pentru ca la 1000 de kg la hectar cat e productia medie, ies cam 20000 de cutiute deci 1.32 milioane lei.
L-am votat mediu
Avatar utilizator
alecos
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Feb 2012, 17:20
Localitate: cluj
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Scottish Flake

Mesajde Twain » 05 Apr 2013, 20:44

Mie mi-a plăcut.
L-am cumpărat de curiozitate şi am descoperit un tutun bun, cu aromă cuminte, de Virginie curată. La deschidere miroase vag a smochine uscate şi a ceai rusesc.
Înainte de umplere am fărâmiţat flake-urile.
Fumata a decurs frumos, cu puţine reaprinderi. Am observat că tutunul nu pişcă limba... dacă ai grijă de pipă. Nici eu nu am simţit casingul de rom. La gust mi-a amintit de "Hal O'the Wynd" de la Rattray, dar parcă mai puţin complex. Nu că asta ar fi ceva rău.
Primeşte Bun de la mine, deşi nu cred că, personal, voi mai cumpăra acest tutun. Dar nu din cauză că ar avea vreun defect, ci doar din simplul motiv că eu sunt orientat mai mult către mixturile cu Latakia.
Este un tutun care merită încercat de amatorii de Virginia.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Scottish Flake

Mesajde Insuratelu Cristi » 15 Feb 2014, 18:23

La acest tabac nu gasit decat gustul de virginie prelucrata tip flake. Atat. Mai mult nu mi-a zis acest blend si am asteptat pret de o cutie intreaga. Mult mai interesant mi s-a parut [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=81&t=193]Orlik Golden Sliced[/url]. Il votez doar Bun si atat.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: Scottish Flake

Mesajde Insuratelu Cristi » 04 Mar 2014, 20:22

revin asupra subiectului.
Fumat pe in delete din pipa ASTA s-a potentat la maxim. Cred ca am sa dedic aceasta pipa doar pentru flake. Daca as putea vota din nou, as da nota maxima
Fişiere ataşate
DSCN9626.JPG
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: Scottish Flake

Mesajde pari » 05 Mar 2014, 09:47

'Daca as putea vota din nou, as da nota maxima" - era de asteptat. Cu timpul, experientele vor fi multe si nerepetabile. Este laudabil ca impartasesti experientele cu noi; interesant ar fi sa pastrezi in arhiva personala fumatele in diferite situatii cu acelasi tip de tutun si sa tragi o conluzie...
Apropos de experiente, situatii, etc...am primit prin 1981 un disc, care la prima auditie m-a deceptionat, dar pentru ca era cu o formatie preferata de mine, am insistat...revelatia a aparut la a III-a auditie: o realizare deosebita, un disc foarte bun(Ummagumma-Pink Floyd)
:1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Scottish Flake

Mesajde Insuratelu Cristi » 05 Mar 2014, 12:34

@[color=#BF0000]pari[/color]
Ummagumma din 1969 este un album memorabil, poate un pic prea psihedelic. Gasim pasaje asemanatoare si pe la doors. Ma bucur sa impartasim aceleasi gusturi :0) si la muzica.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: Scottish Flake

Mesajde MarcBarbu » 06 Mar 2014, 20:16

Ca tot fu ziua domnului Gilmour azi...
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Scottish Flake

Mesajde pari » 07 Mar 2014, 10:26

Atunci: Long Live R&R!
Stii, de 10 ani ma urmareste ideea de a tiparii un calendar de perete ilustrat, in care sa apara zilele de nastere ale marilor nume din muzichie; au aparut mereu alte prioritati. ::44)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Scottish Flake

Mesajde denis » 24 Mar 2015, 11:48

Revenind la tutun trebuie uscat dar nu prea mult iar personal l-am
putut fuma doar dintr-o pipa cu vatra larga nu stiu de ce a fost singuura care a scos in evidenta aromele. Oricum il consider un tutun slab .
Cel mai bun fum este cel care iti place tie
Avatar utilizator
denis
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Aug 2014, 12:02

Re: Scottish Flake

Mesajde Learned » 24 Mar 2015, 21:40

Un tutun perfect din punctul meu de vedere, de la prima fumata in cocean am decis sa il adaug in rotatie si s-a ii dedic o pipa.

Mirosul in cutie e foarte placut, putin alchool cu smokine? Nu simt rom, doar achool(gen vodka) dar un miros foarte placut per total.
M-i sa parut mie sau am vazut mici cristale de zahar in flakuri?!?

Gustul pe parcursul fumatei trece de la dulce la robust, foarte dulce la inceput si pe parcurs isi pierde dulceata.

Nota maxima de la mine :)
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013


Înapoi la Robert McConnell

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron