Pipa misterioasa...

Moderator: mrg

Pipa misterioasa...

Mesajde Leopold Heq » 11 Oct 2012, 20:45

Va salut! Sunt incepator in ale pipelor si am niste intrebari. De curand am cumparat o pipa dintr-un magazinel de antichitati. Forma ei este strait, mustiucul si shankul sunt drepte si perpendiculare pe bol... deci forma biliard, bolul este sensibil rusticat insa nu prea mult. In general ea este aproape identica cu aceasta pipa savinelli root briar. http://www.ebay.com/itm/Vintage-Italian ... 0847329802
Culoarea lemnului este rosiatica pentru ca am zgariat-o putin pentru a vedea culoarea originala, insa ea este neagra. Cel mai interesant este ca pe partea de jos ashankului are urmatoarea stanta: HOLIDAY INTERNATIONAL si un numar: 46. Pare veche de cel putin 50 de ani, si evident nu este un Savinelli pentru ca Savinelli poarta stanta originala. Inca nu am o fotografie insa va puteti face cea mai buna idee despre cum arata din linkul atasat. Ciudat este faptul ca am tot cautat pe internet vreo saptamana aceasta denumire a pipei mele insa nu am gasit nici macar un indiciu, ca si cum nu a existat vreodata acesta denumire. Tocmai datorita misterului teribil ce planeaza asupra acestei pipe am decis ca de acum inainte sa imi numesc pipele. Iar aceasta misterioasa pipa neagra a primit numele de ,,Mistic night".
Astept lamuriri si sugestii.
Avatar utilizator
Leopold Heq
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Oct 2012, 00:21

Re: Pipa misterioasa...

Mesajde Leopold Heq » 15 Oct 2012, 21:42

Ha, ha...vad ca articolul meu a primit 30 de vizualizari insa nimeni nu mi-a raspuns la intrebarea privind posibila marca sau sursa a pipei mele. Am cumparat-o din Brasov de la un magazin de antichitati la suma de 20 de lei... in cazul in care asta ajuta la ceva si in cazul in care nu ne gandim ca pretul mic inseamna automat non-valoarea pipei, ci necunoasterea adevaratei valori de catre comerciant... Era o tanara doamna care mi-a spus ca nu ii cunoaste provenienta deoarece a intrat pe stoc fparte de curand si a si bagat-o la vanzare, deci nu stie nimic despre ea. Eu am apreciat dupa ce cunosc pana acum ca ar fi de provenienta ungara sau germana, dat fiind influentele celor doua civilizatii din Transilvania. Insa ce ne facem cu ,,lookul" in genul Savinelli? Ce ar putea sa ne spuna Mistic night daca ar putea... :)))
Avatar utilizator
Leopold Heq
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Oct 2012, 00:21

Re: Pipa misterioasa...

Mesajde Gordon » 16 Oct 2012, 18:05

Si eu am o pipa misterioasa http://forum.humidor.ro/component/conte ... roddy.html si sunt 4 ani de cand incerc sa aflu ce si cum... nu dispera, poate intr-o zi vei afla. ;)
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Pipa misterioasa...

Mesajde Twain » 17 Oct 2012, 15:22

Bine ai venit în clubul colecţionarilor de pipe misterioase. Aproape toţi de aici avem câte o astfel de pipă, găsită printr-un târg de vechituri şi imposibil de datat sau identificat.
Eu am găsit, tot într-un anticariat, o pipă biliard pe care, sub stratul gros de praf care o acoperea, mi s-a părut că văd nişte gravuri. Am dat parcă 25 de lei pe ea. Când am curăţat-o am descoperit că gravurile erau, de fapt, nişte încrustaţii metalice, aparent islamice, foarte posibil de sorginte turcească. În schimb, nicio ştanţă de nume sau de firmă, doar nişte semne aducând vag a litere arabe, ca şi cum pipa ar fi fost făcută pe comandă, pentru cineva anume. Deci, imposibil de datat.
Şi eu, la fel ca tine, câteodată răsucesc pipa aceasta pe toate părţile şi mă gândesc la ce ar povesti ea dacă ar putea. Când a fost făcută,... de cine, ... pentru cine, ... ce tutunuri a cunoscut,... şi, mai ales, ce soartă o fi avut fostul ei posesor...

[attachment=0]
mist.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Pipa misterioasa...

Mesajde Leopold Heq » 20 Oct 2012, 00:24

Multumesc pentru povesti domnilor! Macar nu traiesc singur in acest mister. Pipa asta a mea nu este insa atat de buna, dupa cate am constatat. Bolul se incinge foarte tare si cateodata face un condens atat de masa incat aud un fel de bolboroseala la baza sankului. Insa nu mereu. Cred ca pipa asta are toane. Ma gandeam daca exista vreun catalog special pe la vreo mare bibilioteca cu toate marcile de pipe ca sa ne lamurim. Insa... ideea mea cam este ca avem pipe si ca nu exista de fapt diferente. Sa ne gandim de exemplu ca stramosii nostri indieni sau turci faceau pipe manuale, fara instrumente speciale care ii tineau catodata o viata. Pipele astea misterioase sunt pur si simplu pipe ca oricare altele si au fost folosite multi ani ca atare, iar pretul lor mic nu demonstreaza decat ca anii au sters informatiile despre ele si nu calitatea lor cateodata exceptionala...
Insa, micul meu concurs ramane deschis tuturor amatorilor de curiozitati care imi pot spune cine a produs aces model de pipa: Holiday international cu numarul 46... :))
Avatar utilizator
Leopold Heq
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Oct 2012, 00:21

Re: Pipa misterioasa...

Mesajde Twain » 20 Oct 2012, 08:46

[quote="Leopold Heq"]...Ma gandeam daca exista vreun catalog special pe la vreo mare bibilioteca cu toate marcile de pipe ca sa ne lamurim. ...

Există pe net ceva asemănător: http://www.pipephil.eu/ Găseşti acolo şi o pipă Holiday, dar nu prea arată ca a ta, aşa cum ai descris-o.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Marcaje si semnaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron