[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Kendal Balkan Mixture

Kendal Balkan Mixture

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
20%
Bun
4
80%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 5

Kendal Balkan Mixture

Mesajde Augustinus » 01 Mar 2009, 11:35

Prin bunavointa lui Baaron am aflat de noile tutunuri Kendal de la Gawith Hoggarth &Co., aduse la Auchan Titan. Mi-am cumparat un pachet de Balkan Mixture si unul de Mellow Mahogany, pentru teste. Voi incepe cu Balkan Mixture.
Prezentarea este modesta, intr-un pachetel de 25 gr., fara prea mare grija pentru caracterul comercial al produsului. Desi nu sunt adeptul zicalei "haina face pe om", tutunul asta pare sa confirme intru totul intelepciunea populara. La deschidere te izbeste un puternic miros de ars, destul de suparator care se estompeaza dupa cateva minute de aerisire. Taietura este clasica, asemanatoare cu cea a tutunurilor Dunhill, are o umiditate moderata si nu necesita cine stie ce modificari inainte de umplerea pipei. De aprins se aprinde repede, nu ofera absolut nicio surpriza, arde constant si pare a fi facut special pentru cei ce nu prea se gandesc la calitatea tutunului fumat, ci doar la faptul ca trebuie sa pufaie ceva, indiferent ce. Latakia pare sa fie de Cipru, dupa usorul iz de rasina arsa, insa nu bag mana in foc pentru asta. Virginiile cu siguranta nu sunt selectate atat de atent pe cat spun ei, pentru ca in principiu mixtura este destul de...inconstanta. E ca si cum ai aseza in pipa straturi de tutunuri diferite si dupa aceea te-ai apuca sa le fumezi. Cenusa, ca sa nu uit acest aspect, este una gri, fara prea multe fire nearse, destul de fina. Kendal Balkan Mixture ia ochii prin pretul "avantajor" de 24 lei per pachet, insa piparul roman, dornic de noi senzatii nu ia in calcul faptul ca avem doar 25 de gr., nu 50 gr. Ce sa zic...merita, asa pentru incercare sau in cazurile in care nu ai ceva mai bun de fumat, dar nu l-as include in niciun fel in gama tutunurilor de toata ziua si, cu atat mai mult, in cea a tutunurilor preferate.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Kendal Balkan Mixture

Mesajde Humidor » 07 Mar 2009, 20:16

[div=center][attachment=0]
KendalBalkanMixture1.jpg
[/div]
Mie mi s-a parut un tutun bun, are o aroma specifica de parfum oriental. Tocmai am terminat un bol si imi mai fac unul.
Pretul este acceptabil, la 18 lei/pachet eu zic ca merita. Se pare ca domnul Halasz, a tinut cont de unele doleante ale noastre, este primul importator care a adus totusi latakia.

Eu i-am dat un "bun".

[div=center][attachment=1]
KendalBalkanMixture2.jpg
[/div]
Ultima oară modificat de Gordon pe 16 Mar 2009, 22:03, modificat 1 dată în total.
Motiv: Adaugare imagini
Humidor
 

Re: Kendal Balkan Mixture

Mesajde alguhan » 07 Mar 2009, 21:03

Eu am votat mediu pentru acest tutun. Sint de acord cu augustinus cuvant cu cuvant. Nu este un amestec de latakia care ar putea sa fie "cautat" de mine. Dar totusi in lipsa de altceva mai preferat pot sa-l fumez fara nici-o problema, mai ales ca se gaseste in Bucuresti la un pret rezonabil.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Kendal Balkan Mixture

Mesajde Twain » 11 Mar 2009, 07:43

Am votat cu "Bun".
Personal, imi place ca aroma unui tutun se schimba pe durata fumatei. In unele momente aroma de rasina e foarte puternica, iar in clipele imediat urmatoare ii ia locul aroma de latakia.
Intr-adevar, am fumat si amestecuri mai bune, dar eu zic ca nici acesta nu e unul de lepadat.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Gawith Hoggarth&Co.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron