Bob's Chocolate Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

foarte slab
1
50%
slab
1
50%
mediu
0
Niciun vot
bun
0
Niciun vot
foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 2

Bob's Chocolate Flake

Mesajde Augustinus » 28 Mai 2010, 13:26

[img]http://www.smokingpipes.net/images/products/003-069-0004.jpg[/img]
La magazinul de tutunuri din Auchan au adus o noua gama de tutunuri Kendal (cred ca vreo 5 tipuri), toate promitator ambalate in cutii de 50g, cu capac verde brad. Am ales pentru degustare Bob's Chocolate Flake nu atat pentru faptul ca in ultima vreme am tot probat felurite aromatice, ci si dintr-o mai veche curiozitate. Dintre mixturile aromatice, cea mai greu de realizat este cea cu ciocolata. Am avut o experienta destul de placuta cu Chocolate Flakes de la Samuel Gawith si m-am gandit ca lucrurile s-ar putea repeta. Din pacate, nu a fost sa fie.
Flakes-urile se prezinta ca un amestec destul de umed de virginii, ceva burley si un strop de cavendish. Aroma nu trimite insa decat vag catre ciocolata si mai mult catre roscovele Tonka, deja consacrate de 1792 de la SG. Mai mult, te izbeste de la deschiderea cutiei un miros pregnant de chimicale. De altfel, producatorii au fost sinceri si au precizat pe cutie ca produsul contine astfel de substante. Prima impresie: dezamagitoare. Rezultatele in urma fumatei: dezastru. Singurul lucru pozitiv este ca arde destul de bine. In rest, ai parte de un fum artificial, oarecum gretos si asta nu de la excesul de zaharuri, ci de la "aroma" tutunului. Gustul fumului este fad, ca si cum ai mesteca argila sau rumegus; evolutia, daca putem vorbi despre asa ceva, nu te surprinde cu absolut nimic si singurul lucru pe care ti-l doresti este sa se termine mai repede fumata. Daca cineva s-ar decide sa inceapa sa fumeze pipa, cu siguranta ar renunta daca ar folosi un asemenea tutun. Pretul este destul de piperat (53Ron) si nu ma pot abtine sa nu-i avertizez pe cei ce doresc sa-l incerce sa nu se hazardeze sa-l cumpere. Sper sa ajung la urmatoarea intalnire si atunci voi aduce tutunul pentru testare.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Bob's Chocolate Flake

Mesajde Augustinus » 28 Mai 2010, 14:52

Multumesc pentru adaugarea chestionarului si pentru poza. Eu nu prea ma pricep la chestiile astea cu postatul, insa avem noroc de oameni competenti si extrem de promti. :41)
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Bob's Chocolate Flake

Mesajde zudo » 30 Mai 2010, 22:01

Am studiat review-urile ( http://www.tobaccoreviews.com/brand_det ... A=G&BID=28 ) si am gasit ca blendul asta are perceptii contradictorii. Sunt vreo 118 impresii dezvaluite , una buna - una rea . De regula, nu i-au in considerare review-urile decat daca au peste 30 de recenzii. Chiar daca , una peste alta, impresiile mediate sunt bune, cred ca este o chestiune de "love it or hate it". Foarte interesant ! Abia astept sa-l incerc. Revin ...
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Bob's Chocolate Flake

Mesajde Augustinus » 30 Mai 2010, 23:37

Zudo m-a facut curios. De regula, nu ma uit pe review-uri atunci cand ma apuc sa degust un tutun. Am patit-o acu ceva vreme si m-am luat dupa ceea ce scria pe tobaccoreviews. Asa am ajuns sa arunc niste bani pe fereastra si sa achizitionez un tutun care, intr-un final, a ajuns la cosul de gunoi. Revenind la Bob's Chocolate Flake, intr-adevar cele 118 analize sunt mai mult decat contradictorii. Am gasit p-acolo pipari care au identificat latakia cu gramada in aceasta mixtura. Nici pomeneala de asa ceva. Altii care il considera unul dintre cele mai bune produse ale GH&Co, ma determina sa cred ca au fumat o cu totul alta mixtura decat cea prezenta in cutia pe care am cumparat-o eu. Personal nu am avut motive sa-mi schimb parerea. Am reusit totusi sa fac tutunul asta ceva mai fumabil. Pentru asta am procedat in felul urmator: i-am mai adaugat niste resturi de virginia, l-am amestecat bine, dupa care l-am lasat juma de zi sa se patrunda mai bine aromele. Dupa asta, l-am aerisit inca o jumatate de zi. Destul de mult ar spune unii, insa se pare ca mixtura a fost destul de umeda si a avut de unde sa elimine. Tocmai termin de fumat o noua pipa si se pare ca prezenta chimicalelor nu se mai simte atat de mult. Oricum, cosmetizarea asta nu il transforma intr-un tutun bun. Raman deci pe pozitii si ii dau un indulgent slab. Zudo puncteaza insa un lucru esential: astfel de tutunuri fie le iubesti fie le urasti dintru inceput. La mine se pare ca se aplica ultima varianta. Repet insa: doar la mine.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Bob's Chocolate Flake

Mesajde ghibortz » 08 Aug 2010, 22:12

tocmai fumez un bol.
al doilea.
primul a fost un dezastru.
tutunul este extrem de umed şi a trebuit să aerisesc timp de vreo 5 ore o bucată frecată şi desfăcută de flake.
cu foarte mare atenţie am umblat cu firele de tutun care datorită umidităţii se cocoloşeau imediat după desfacere.
acest al doilea bol pot spune că se comportă foarte bine.
fumează comod şi rece iar aroma de latakie este cea tipică kendal cu iz de conifere constantă pe durata fumatei.
pipa se încinge surprinzător de puţin ţinând cont de cum pufăi eu continuu.
izul de chimicale la adulmecarea conţinutului cutiei este dat după părerea mea de absenţa unei arome distincte naturale care să fie uşor de detectat.
mirosul iniţial lam asemuit celui de şosete împuţite.
înţepător şi acru.
tăria este sub medie.
consider că este un tutun remarcabil prin faptul că datorită acestei combinaţii poţi aprecia cu adevărat o virginie curată dulce sau o mixtură englezească cu arome de latakie surprinzătoare şi naturalele condimente ale orientalurilor din alte tutunuri serioase cum ar fi aşa cum zice augustinus cele de la samuel gawith.
tutun din gama "doar dacă nu ai altceva la îndemână".
din nefericire nu mai am bani să cumpăr altceva şi sunt nevoit să îl termin.
cel mai slab de la mine.
ghibortz
 

Re: Bob's Chocolate Flake

Mesajde Mircea_1971 » 05 Dec 2011, 12:39

multumesc mult pentru informatii.......chiar acum am vrut sa achizitionez doua cutii de tutun de la Tobacco shop, datorita a ceea ce s-a scris aici am renuntat
Mircea_1971
 


Înapoi la Gawith Hoggarth&Co.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron