Protectie pentru mustiuc

Moderator: mrg

Protectie pentru mustiuc

Mesajde zudo » 19 Mai 2010, 20:22

Am gasit o metoda pentru protectia mustiucului ( sau mai bine zis, a dintilor ::13) ), usor de improvizat, in lipsa adaptoarelor speciale din cauciuc :

http://www.youtube.com/watch?v=QCoGRIuetQk&NR=1
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Protectie pentru mustiuc

Mesajde Radu-Mihai » 21 Mai 2010, 11:29

Am vazut prezentarea, la asa ceva m-am gandit cu ceva ani in urma,dar din lipsa materialului am abandonat.
O idee buna pentru piparii care prefera "handsfree" la utilizarea pipei!...
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Protectie pentru mustiuc

Mesajde Twain » 27 Mai 2010, 12:48

[quote="radu-mihai"]...O idee buna pentru piparii care prefera "handsfree" la utilizarea pipei!...

Eu prefer 'handsfree", recunosc, si am vazut ca, intr-adevar, capatul mustiucului se matuieste in timp din cauza dintilor, oricat de fine ar fi muscaturile. Am experimentat si eu metoda protejarii mustiucului cu o bucata de cauciuc, dar am abandonat-o foarte repede. Doua aspecte nu mi-au placut mie:
1. cauciucul respectic, oricat de subtire ar fi, ingroasa suplimentar mustiucul, ceea ce il face mai incomod de tinut in dinti pentru ca te obliga sa tii maxilarele prea departate ( eu am fost nevoit sa iau la pila cateva mustiucuri mai groase din aceasta cauza).
2. trebuie neaparat un cauciuc mat sau de culoare neagra, pentru ca unul transparent va arata repede inestetic cu umezeala strecurata dedesubt.

In prezent, pentru intretinere ma rezum sa frec periodic, cu putina pasta de slefuit, capetele mustiucurilor (prea) matuite. Celelalte, mai putin "muscate", beneficiaza doar de stratul regulamentar de ulei de masline.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Protectie pentru mustiuc

Mesajde Orlando Edward » 10 Sep 2017, 23:12

Buna seara.
Ma numesc Edward, fumez cam de 2 ani pipa.
Am achiziționat de curând o pipa ROSSI, am citit despre aceasta pipa și chiar am primit păreri pozitive. Problema mea este ca muștiucul este din fildeș și nu este compatibil cu filtrele de 9 milimetri, nu cred ca se poate modifica...dar poate știți pe cineva care îmi poate confecționa un muștiuc pentru filtrul de 9.

Va mulțumesc mult. Este păcat sa nu ma pot bucura de aceasta pipa de colecție...lucrata manual.
O seara buna.
Avatar utilizator
Orlando Edward
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Sep 2017, 19:20

Re: Protectie pentru mustiuc

Mesajde motzu » 10 Sep 2017, 23:19

Salutare

Rossi ese de fapt Savinelli - noul brand - asta daca nu e vreo pipa extrem de veche de dinainte de 'imperecherea' cu Savinelli

Mustiuc din fidles nu am prea auzit - poate la pipele kiseru japoneze - dar la pipe standard, nu prea

Poate fi din os - este destul de frecvent

Poti pune poze, te rugam?
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36


Înapoi la Accesorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron