Erinmore Mixture

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
10%
Mediu
4
40%
Bun
5
50%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 10

Erinmore Mixture

Mesajde zudo » 10 Apr 2010, 23:40

[img]http://pipe-shop.net/Shop/gbilder/st1095.jpg[/img]

Descriere: Cutie/punga de 50 g ,"reteta EM este un secret bine pastrat, cunoscut doar de cate doua persoane/generatie. Se stie, oricum, ca tutunul este selectat din cele mai bune regiuni cultivate cu tutun din lume, virginie bright natural indulcita mixata manual cu Black Cavendish pentru a produce gustul si aroma unica Erinmore. Mai mult nu putem sa dezvaluim. Un blend usor aromat ce dezvolta un fum rece si o fumata lenta".
Continut : Virginia si Black Cavendish

La deschidere se observa tutunul cu taietura ribbon-cut, culori distincte deschise si negru, mirosul degajat este placut - identic Erinmore Flake. Umiditatea este ridicata, necesita aerisire , chiar si pentru mine.
Aprinderea decurge bine, cu conditia aerisirii prealabile. Arderea este foarte lenta si constanta. Cred ca s-ar preta bine la un concurs.
Aromele percepute sunt similare cu cele de la Erinmore Flake, casing-ul (ingredientul secret) fiind, cred eu, acelasi - ceva dulce, asemanator dulcetii de nuci- . Diferenta consta in taria nicotinica, mult mai cuminte, si evolutia aromelor, oarecum mai monotona.
In concluzie, as spune ca este un aromat usor, nu ascunde continutul virginiei de calitate, ideal alaturi de cafeaua de dimineata. Recomandabil incepatorilor.
Il votez "Bun".
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Erinmore Mixture

Mesajde BAIJ » 20 Sep 2010, 00:00

Astazi am luat si eu o punguta din aceasta mixtura, imboldit mai mult de curiozitatea starnita de polarizarea caracterizarilor din review-uri. Si de descriere: Virginia cu cavendish? Si o reteta secreta, trecuta din generatie in generatie numai la doua persoane....
Apropo, pe punguta (inca) scrie ca este manufacturat de John Murray & Sons in Irlanda de Nord, desi marca a fost preluata de Orlik si mai apoi de STG Denmark, cu Orlik cu tot, de ceva anisori.
Acuma, fumata a decurs OK, dupa o buna uscare in prealabil.
Calitativ, este un tutun OK, din gama celor slab aromate gen Amphora rosu. Adica predomina gustul de tutun, nu de zaharicale si chimicale. Tarie redusa, placut pentru nefumatori, arde bine dar cam repede datorita taieturii marunte.
Singura problema este ca ai nostri comercianti il vand cu 52 RON punguta (luat de la Unirea), ceea ce e cam mult pentru genul asta de tutun de toata ziua, fara prea mari pretentii de ambalaj si calitate.
Votat "Bun" si poate fi recomandat de incercat doar asa, de curiozitate.
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: Erinmore Mixture

Mesajde Insuratelu Cristi » 11 Feb 2014, 19:46

Am incercat si eu aceasta reteta "pastrata cu sfintenie" si m-am tot intrebat ce mare secret la acest tabac? Usor aromat, taietura ribbon si cam arde fierbinte. Pe parcursul a 50g nu am depistat nimic memorabil sau macar interesant. EM nu spune nici o "poveste". E un tutun mediu care nu se remarca cu nimic, nici macar in rau :2) , exact ca si torsul unei pisici. Puff - puff, mrrrr-mrrr. Un tabac bun de toata ziua pentru cei care sunt addicted si pot lucra cu pipa in gura.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Orlik

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron