Davidoff - Scotish Blend

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
5
33%
Bun
9
60%
Foarte bun
1
7%
 
Voturi totale : 15

Davidoff - Scotish Blend

Mesajde Pioneru » 18 Noi 2008, 12:47

Davidoff - Scotish Blend, review -ul il prezinta ca pe un tutun "englezesc", mai light, cu adaos bunicel de Latakia. Am o cutie pe care o voi aduce la prima intalnire...mie mi se pare un aromatic relative nereusit...
L-a mai fumat cineva care-mi poate impartasi din experienta ?
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Davidoff Scottish Mixture

Mesajde Twain » 18 Noi 2008, 13:32

Banuiesc ca te referi la Davidoff Scottish Mixture.
Am eu asa ceva si mi se pare un tutun bunicel. Intr-adevar, nu e cel mai bun aromatic pe care l-am fumat, dar nu i-as spune chiar "nereusit". Nu il fumez zilnic - e un tutun al carui gust nu te obsedeaza si, in consecinta, de care uiti cu usurinta - dar cand mai dau peste el in sertarul cu tabacuri imi place sa mai umplu cate o jumatate de pipa si sa-l savurez cu o cafea dulce.
Inteapa la limba daca nu e fumat lent, dar arde bine, iar in camera lasa o aroma placuta. Pe masura ce trece de jumatatea fumatei, aroma capata nuante mai pline, de aluat rumenit in cuptor. Nu stiu de ce, dar imi evoca foarte mult aroma de Amphora, desi nu e nicio legatura intre cele doua tutunuri.
Personal, il consider inferior lui [url=http://www.tobaccoreviews.com/blend_detail.cfm?ALPHA=M&TID=692]MB Mixture Scottish Blend[/url], preferatul meu. Probabil ca nu-mi voi cumpara o a doua cutie dupa ce o voi termina pe aceasta, dar nici nu-mi pare rau ca am dat banii pe ea. E un tutun pe care, involuntar, il voi tine la invechit.

[img]http://www.cupojoes.com/images/davidoff/tins/031195_big1a.jpg[/img]
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde Pioneru » 19 Noi 2008, 12:17

Ai dreptate, Scotish Mixture este, cutia identica, gustul exact cum l-ai descris. Poate un pic mai acute senzatiile pentru ca eu l-am fumat mai umed. Cat despre soarta....si eu pun una la invechit iar pe cealalta...o voi fuma pe la reuniuni, soiree -uri, chermeze...
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde cristi_l » 10 Dec 2008, 01:55

am fumat si eu in aceasta seara un bol de Davidoof Scotish mixture primit cu imprumut si fumat intr-o pipa DC tot de imprumut. Mi s-a parut grozav...perfect pentru atmosfera hibernala de afara. Imi dadea impresia de prajituri proaspat scoase din cuptor si de caldura unui foc de lemne. Ce mai...a fost exceptional
Cum voi gasi de unde sa imi iau o cutie nu voi ezita

PS: Pionierule, nu vrei sa vinzi o cutie?
cristi_l
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde cristi_l » 15 Ian 2009, 19:27

aveti grija mare cu acest tutun. Daca este facut pentru piata americana este exceptional, daca este pentru europeni este mediu spre "merge" :D
cristi_l
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde Humidor » 15 Ian 2009, 20:07

Intradevar, ai avut dreptate cu uscatul, acest tutun chiar trebuie uscat. Am pipat zilele trecute un bol, pare OK.
Humidor
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde Ciprian » 23 Ian 2009, 20:29

exista 2 feluri de cutii la acest tutun? voiam sa fac o comanda in UK insa am vazut cutia diferita fata de cea care o stiam (ca cea de aici de pe forum)
[img]http://www.piposayfasi.com/tutungaleri/DAVIDOFF/davidoff_-_scottish___sko_ya__mixture.jpg[/img]
sau
[img]http://fujipub.com/docjames/davidoffpipetobaccoscottishmixture.jpg[/img]
Ciprian
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde cristi_l » 23 Ian 2009, 20:40

cea de sus e cutia pt americani, cea buna. Daca ai ocazia sa iei una din aia merita.
cristi_l
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde Ciprian » 23 Ian 2009, 21:37

o vest buna atunci. eu ma gandeam sa nu fie contrafacuta.
Ciprian
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde eugenk » 10 Feb 2009, 21:46

domnilor. eu am primit azi 2 cutii de Scotish Mixture. manufactured in england. au fost tinute intre 4 si 5 ani si nu cred ca in conditii bune(nu mai tinea minte proprietarul).probabil au fost mutate dintr-un sertar in altul etc. o cutie a fost sigilata cand am primit-o, iar din cealalata s-a fumat cam un sfert si nu cred ca a fost inchisa cum trebuie apoi. drept urmare am doua situatii total diferite. cand am deschis prima cutie m-a lovit un miros de ferment destul de puternic, tutunul inca era umed.evident.pecta m-a linistit si mi-a zis ca ar trebui sa fie bine si bun.am lasat cutia la aerisit in jur de o juma de ora.cu cealalta cutie nu prea stiu ce sa fac. tutunul e foarte uscat, dar inca mai are aroma se pare.:) pe langa aceste 2 cutii am primit un pachet de Clan. si el la fel de uscat si o pipa DC grea si mare. asa ca si mine. :)
aveti un sfat ce sa fac cu uscaciunile astea? sau sa le arunc? what can i do? what can i do? :))
va multumesc anticipat
eugenk
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde Humidor » 10 Feb 2009, 22:27

Eu zic sa le amesteci... cele doua scotish, cu clanul prezinta-te la urmatoarea intalnire si il faci cadou lui Baaron :19)
Humidor
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde Baaron » 10 Feb 2009, 22:38

@Humidor
Clan-ul nu imi place...si eu i l-am facut mai demult cadou lui Molia daca imi aduc aminte....el e innebunit dupa tabacul asta...


@Eugenk
Sa le fumezi cu placere...in mod normal ar trebui sa fie bune inca de fumat, chiar sunt curios cum arata un Davidoff dupa 5 ani, uscat....daca nu sunt mucegaite fa-ti un bol si testeaza...
Baaron
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde Humidor » 10 Feb 2009, 23:00

Am tot vazut vehiculandu-se ideea invechitii tutunului. Parerea mea este ca invechirea se produce la o umiditate de 60-70% , temperatura pana in 20 grade si cu improspatarea aerului, astfel se produc anumite reactii cum ar fi transformarea nicotinei, consumarea zaharului etc. Procesul necesita oxigen.

Acum, drept vorbind, intr-o cutie inchisa, invechirea se produce cam o saptamana dupa aia stagneaza, mai ales daca este vidata. Este cum ar spune unii, ca au un coniac de 40 de ani vechi, cand de fapt ei au un coniac de 5 ani vechime in butoi, dupa care l-au tinut in sticla 35 de ani :19) .Un efect "secundar" asimilat cu invechirea ar fi uniformizarea aromelor, dar asta nu are nici om legatura cu maturarea. pe de alta parte, un tutun tinut deschis timp de 2 ai, devine iarba de pusca, aromele se evapora si nici daca-l mai bagi la humidor nu poti sa mai scoti mare lucru din el. Vechi nu inseamna neaparat nobil, asta imi aduce aminte de niste tigari carpati gasite la bunica-meu in dulap si care datau de prin anii 70.... si pe care le-am incercat si am ramas surprins sa constat ca era ca si cum as fuma aer.
Humidor
 

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde atzitzi » 21 Ian 2012, 18:20

La "spargerea" intilnirii de "La Copac" am primit de la Napoleon, via Rodica, o portie de DSM pentru acasa, despre care am promis ca voi scrie citeva rinduri.

In weekend, in jurul orei 10 "execut", in compania pipei si a judecatorului suprem (nevasta), a doua cafea a zilei, care este de aceasta data fie dulce, fie aromata. Pentru a nu intirzia raspunsul, tutunul ales a fost Scottish Mixture.

Prima impresie, in atmosfera intesata de latakia de "La Copac", este de ciocolata calda. Un "top note" care nu reuseste sa dainuie mai mult decit citeva clipe, sau mai precis, dureaza atita timp cit stai cu nasul in cutie.

Odata indesat in pipa si "pirlit", ciocolata dispare facind loc aromei de whisky. Scotch, de buna calitate, de unde si denumirea mixturii. Tutunul, ready rubbed, dezvolta o "middle note" nu foarte pronuntata la inceput dar care se implineste cu trecerea timpului si incalzirea bolului. Aceasta "heart note" evolueaza definitoriu pe durata mai intregii fumate fiind inlocuita spre final de aroma subtila de nuca, cauzata de burley, care dealfel reprezinta ceea ce se vrea a fi "base note"-ul compozitiei; fiind si aroma ramasa in camera pentru o perioada destul de indelungata.

"Bridge"-ul sau fixativul este asigurat de uleiul esentiat al amestecului de virginii care, fara a iesi in evidenta, leaga intr-un mod destul de armonios, celelalte trei note, desavirsindu-le intr-un intreg.

Daca s-a incercat realizarea unui parfum cu numele DSM, al carui "miros ca de spirit adolescentin" sa ne duca spre "Nirvana", se pare ca nu s-a reusit. Mai degraba a rezultat un deodorant cu nume relativ asemanator, "by Mennen", actualmente Colgate-Palmolive.

Concluzia: daca vrei whisky... ia-ti o sticla.

P.S. Ma abtin de la vot, dar astept raspunsul Rodicai.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde Rodica Turliu » 22 Ian 2012, 22:55

:) Stimate domn atzitzi, atunci cand vine vorba despre gusturi, nu putem fi decat subiectivi(si este foarte bine asa!). Personal il gasesc un tutun aromat interesant, arde excelent, ofera o nota de camera rafinata, iar gustul este delicios( nu am sesizat in mod pregnant aroma de whisky, mai degraba m-am delectat cu cea de prajitura de casa cu ciocolata).
In ceea ce priveste efectul “spiritului adolescentin” care sa ne duca spre”Nirvana" – subscriu! :)) Nu poate fi incadrat ca si exceptional, si asta pentru ca sunt pasionata de tutunuri nearomate.

Concluzia: este un mix aromat bun, mi-a placut!
Avatar utilizator
Rodica Turliu
Membru de seama
 
Mesaje: 84
Membru din: 27 Ian 2011, 14:51
Localitate: Bucuresti

Re: Davidoff - Scotish Blend

Mesajde TLGTLC » 06 Mai 2014, 21:37

Nu stiu ce ati fumat voi dar mie nu mi s-a parut deloc a fi un ,,aromatic". Este un tutun cu baza de virginia, imblanzit cu un pic de burley si un strop de oriental. Daca esti consumator de virginii il vei accepta usor. Pisca un pic la forja spre deosebire de restul Davidoff-urilor fumate care stateau mai bine la acest capitol si capata o tenta amaruie spre final insa nu deranjant. Mi-a adus aminte de Mac Baren. Un tabac de toata ziua si nimic mai mult, nu te deranjeaza dar nici nu te face fan.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Davidoff

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron