Amphora - Original Blend

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
25%
Bun
1
25%
Foarte bun
2
50%
 
Voturi totale : 4

Amphora - Original Blend

Mesajde suicune » 03 Feb 2009, 23:41

Dupa ce am terminat un pachet de Amphora Full Aroma am decis sa incerc altul de la acelasi brand si am ales Original Blend (ma rog, nu am ales pentru ca numai astea doua se gasesc la noi). Am vazut din start ca nu mai este asa aromat dar totusi am zis ca merita incercat.
Intr-adevar, merita. La deschiderea plicului, tutunul este putin umed, taietura este identica cu Full Aroma (ribbon) si are miros de tutun pur. Nu am putut detecta nicio aroma. Este alcatuit din tutunuri Virginia, Burley in special si Cavendish pentru a da putina dulceata.
Se indeasa in pipa usor si nu este greu de aprins. Taria este slaba, mie mi se pare putin mai slab decat Full Aroma, dar se simte mai mult gustul de tutun. Totusi, are o usoara aroma de ciocolata, probabil de la tutunurile Burley.
Datorita taieturii ribbon, arderea este foarte lenta. Mie mi-a luat o ora si jumatate sa termin un bol. Pe langa faptul ca arde incet, fumeaza foarte uscat si nu pisca deloc la limba.
In concluzie, cei care au incercat Full Aroma nu o sa fie dezamagiti de acesta. Poate unora o sa li se para chiar mai bun decat Full Aroma. Merita incercat mai ales de catre cei care vor sa fumeze ceva slab ca tarie dar sa aiba gust de tutun pur.[attachment=0]
Amphora Original Blend.JPG
suicune
 

Re: Amphora - Original Blend

Mesajde Baaron » 04 Feb 2009, 00:45

E un tutun excelent....mai ales invechit.
Baaron
 


Înapoi la Amphora

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron