W.O. Larsen - Signature Vintage Mixture

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun ?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
2
25%
mediu
2
25%
bun
1
13%
foarte bun
3
38%
 
Voturi totale : 8

W.O. Larsen - Signature Vintage Mixture

Mesajde Cinabru » 20 Noi 2011, 14:57

Tutun : burley, black cavendish, virginia
Aspect tutun : ready rubbed
Aroma : fructe de pădure, un vag miros de vanilie
Tărie : scăzută
WAF : ridicat
Prezentare : cutie de 100 grame

Cu recenzii entuziaste pe Tobacco Reviews şi surprinzător de bine cotat pe blogurile multor pipari cu experienţă, W.O. Larsen Signature Vintage Mixture era nu cu mult timp în urmă unul dintre puţinele tabacuri ”de lux” disponibile pe piaţa românească. Într-o vreme de pionierat, când găseai în principal plicuri de Stanwell sau Amphora, alături de mixturi sub-mediocre gen Exclusiv, cele trei sortimente de W.O. Larsen - Signature, 1864, Old Fashioned - găzduite în superbe cutii metalice de 100 de grame, păreau tutunuri de lux, exclusiviste şi destinate doar privilegiaţilor cu experienţă. Cum în acele vremuri fumam în principal aromatice, îmi promiteam mereu ca data viitoare să iau o cutie de Larsen, eventual cea albastră, de o formă specială, pe care scria Signature Vintage Mixture cu elegante caractere ronde, dedesubtul portretului unui elegant domn danez. Aveam să fumez cele trei sortimente mult mai târziu, când deja exista Peterson (şi nu numai) în tutungeriile româneşti, şi mă nărăvisem la virginii şi latakii. E adevărat, păstrând o slăbiciune pentru aromatice. Nu am fost prea entuziasmat, iar Signature...

Amestec de trei tutunuri - burley, black cavendish, virginia - Signature Vintage Mixture este prezentat entuziast ca un amestec danez tipic, aromatizat cu vanilie, căpşuni, caramel. Un aromatic foarte interesant, cel puţin teoretic. Cutia este una dintre cele mai frumoase cutii de tutun văzute vreodată, iar înăuntru tabacul ready rubbed este un superb amestec de auriu, cafeniu şi negru, potrivit de umed. Mirosul... Aici este marea problemă. Mirosul din cutie este de fructe de pădure, foarte puternic, având în fundal o vagă notă vanilată. Mai intens decât orice alt aromatic întâlnit până acum. Se aprinde relativ uşor, iar acum (pentru mine) a venit şi marea dezamăgire.

Signature Vintage Mixture nu are doar miros, ci şi un puternic gust de fructe de pădure - acrişor, aspru spre final, mascând orice urmă de tutun - care se păstrează pe toată durata fumatei. Posibil să conţină tutunuri de calitate, la fel de bine poate avea resturi din clasa de jos. Casing-ul este atât de tare încât nu simţi decât gustul de zmeură puţin arsă, nimic mai mult, iar caramelul sau vanilia îşi fac o subtilă apariţie doar în primele minute. Senzaţia a fost că fumezi bomboane, şi nu un tabac danez. Mulţi alţi fumători au fost entuziasmaţi tocmai de acest gust constant, pentru mine a fost cel puţin neplăcut. Arde bine până la final, scrumul este fin, cenuşiu-deschis. Aroma în cameră este de cofetărie, dar grea şi artificială. Foarte uşor în vitamina N, genul de tabac bun în societate, dar de fiecare dată gustul m-a forţat să îl fumez cu pauze dese.

Un amestec intens chimizat, din categoria aromaticelor extreme, Signature de la W.O. Larsen a fost una dintre marile mele dezamăgiri când vine vorba de tutunuri de pipă. Mă aşteptasem la mult mai mult, dar este un sortiment pe care îl voi evita cu siguranţă pe viitor. 1864 şi Old Fashioned sunt Larsen-uri mai potrivite pentru mine când simt nevoia unui aromatic. Măcar acestea, dincolo de aromele adăugate, au şi note de tabac.
Fişiere ataşate
wo_larsen_signature.jpg
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: W.O. Larsen - Signature Vintage Mixture

Mesajde zudo » 21 Noi 2011, 17:07

La inceputurile mele intr-ale pipei eram un fan inrait al acestui blend, din care am fumat cateva cutii. Dupa prima reuniune a piparilor la care-am participat, m-am sucit la 180 de grade, descoperind gustul tutunului natural. Tabacul asta are, dupa opinia mea, o singura legatura cu tutunul si aceea de combustibil pentru miresmele artificiale. Pacat de prezentare. Slabut.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: W.O. Larsen - Signature Vintage Mixture

Mesajde mante » 21 Noi 2011, 23:19

am fumat si eu acum vreo 2 ani jumate o cutie de signature. desi eram pe la inceputuri si avid de senzatii noi, acest tutun m-a surprins neplacut din cauza unui gust insidios de sapun, de apa de colonie sau ceva de genul asta. l-am luat cu mine in concediu la mare unde dupa vreo saptamana s-a uscat zdravan, iasca, ocazie cu care si-a imbunatatit calitatile considerabil. A disparut aroma de sapun, gustul de tutun a devenit mai plin, s-au estompat piscaturile, in fine, a devenit un aromatic agreabil, aproape ca-mi parea rau ca se termina cutia.
I-am acordat calificativul mediu.
Panzer Vorwärts! Aber mit Verstand!
Avatar utilizator
mante
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Feb 2009, 15:34
Localitate: Botosani
Fumez pipa din: 0- 2-2009

Re: W.O. Larsen - Signature Vintage Mixture

Mesajde Insuratelu Cristi » 13 Apr 2014, 18:49

Cutia mea difera putin de cea de mai sus dar din cate stiu este acelasi produs care pe mine m-a incantat. Se pare nu toti avem aceleasi pareri despre acest tutun care mi se pare unul din cele mai bune "aromatice" pufaite pana acum. Personal nu am simtit nimic chimic, ci doar o aroma persistenta de fructe confiate, mai precis de mere uscate de bunica in pod. SUPERB. Se fumeaza usor fara reaprinderi sau tasari repetate si nu ciupeste deloc limba. Fumul este fin si arde rece, iar impresiile in camera sunt toate favorabile. Il asortez cu un Tullamore Dew sau orice irish whiskey in momentele de liniste.

Intra in topul favoritelor mele la acest capitol la care voi mai reveni cu siguranta. Primeste FOARTE BUN.
Fişiere ataşate
0085.jpg
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: W.O. Larsen - Signature Vintage Mixture

Mesajde Insuratelu Cristi » 08 Dec 2015, 14:18

@cinabru "1864 şi Old Fashioned sunt Larsen-uri mai potrivite pentru mine când simt nevoia unui aromatic. Măcar acestea, dincolo de aromele adăugate, au şi note de tabac".

Intradevar, dupa ce fumezi cele 2 tabacuri amintite mai sus de cinabru, "signature" este groaznic.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: W.O. Larsen - Signature Vintage Mixture

Mesajde gabospipes » 07 Feb 2017, 13:32

Signature este unul din tutunurile mele preferate. Si eu il cotez cu fb.
Avatar utilizator
gabospipes
Pipier
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Noi 2008, 10:10


Înapoi la W.O. Larsen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron