Black Pepper

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
11%
Bun
5
56%
Foarte bun
3
33%
 
Voturi totale : 9

Black Pepper

Mesajde zudo » 03 Mar 2010, 15:13

[img]http://pipe-shop.net/Shop/gbilder/TABPE.jpg[/img]

Nu am avut rabdare pana la intalnirea noastra si am desigilat tabacul trimis de Lothar. Curiozitatea nu-mi da pace. Ma asteptam sa fie un tutun surogat de calitate indoielnica, asemenea aromaticelor de la Stanwell. Surpriza totala ! Mirosul din cutie ma facut sa stranut, parca as fi deschis neglijent un borcan cu piper negru, dar asta nu a fost nimic ... Am incarcat un sfert de bol in pipa Kaywoodie Supergrain, pe care o am de la Baaron, si i-am dat bice. Nu ma asteptam ca gustul perceput sa fie la fel de autentic ...Ba , mai mult, ustura de parca as fi mancat piper! Si asta nu este suparator pentru ca se atenueaza si completeaza cu gustul dulce-afumat al Cavendishului, intr-un mod foarte placut. Prune uscate si afumate, asezonate cu piper. Totusi, nu cred ca s-ar recomanda dupa o masa picanta, la o carciuma chinezeasca. Mirosul degajat in camera este placut. Nu stiu cum evolueaza pana la sfarsit, dintr-o pipa plina ...vom afla .

Descriere continut: Black Cavendish dublu fermentat obtinut din tutun Virginia,
Burley ,
aroma de piper negru.

LE: am parcurs o fumata completa, pe la jumatatea bolului devine mai lejer iar Cavendishul domina pana la sfarsit, intr-o nota dulce.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Black Pepper

Mesajde dairen » 15 Mar 2010, 13:57

Am fumat un bol din acest tutun la intalnirea din 5 Martie. Prea putin pentru a-ti forma o impresie bine argumentata si a surprinde toate detaliile, asa ca aici nu vor fi decat cateva impresii.

Primul lucru pe care il observi la Black Peeper este taietura loose cut si culoarea inchisa, mergand de la brun inchis pana la negru. Umiditatea este perfecta, umplerea pipei se face usor, tutunul aprinzandu-se de la primul chibrit. Arderea este constanta si lenta necesitand foarte putine reaprinderi, generand fum rece fara condens si fara usturimi ale limbii.

Inceputul bolului aduce in primul plan aroma dulceaga a Black Cavendish - ului piperul simtindu-se discret in fundal. Aroma piperata devine predominanta abia in a doua jumatate a bolului dar fara sa deranjeze. La final ramane un scrum compact de culoare deschisa, cu cateva resturi incomplet arse.

Concluzii: Black Peeper ar putea fi incadrat in categoria Light Aromatic. Surprinde tocmai prin casingul care se constituie intr-o noutate printre tutunurile aromate. Atuurile lui: arde perfect, aroma naturala, chiar si casingul nu are nimic artificial si deasemenea ... pretul. Singurul punct discutabil ar fi aroma piperata care poate fi apreciata doar de unii. Per total o experienta placuta chiar daca nu este un tutun de toata ziua. Are calificativul bun.
Avatar utilizator
dairen
Membru de onoare
 
Mesaje: 155
Membru din: 21 Oct 2009, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Black Pepper

Mesajde victor » 07 Dec 2010, 15:29

Ce face piparul care ar fuma o pipa dar nu are chef nici de latakia, nici de virginia, orientale sau perique? Poate ar fuma ceva aromat... Dar nu-i plac ciresele, cacaoa sau fructele artificiale in tabac. Fie nu mai fumeaza, fie incearca ceva cu adevarat deosebit. Este nisa lui Black Pepper de la Vauen. Dupa parerea mea este un tutun absolut diliu. Nu seamana cu nimic din ce ai aprinde intr-o pipa de om normal. Iti umple gura de piper, ceea ce te obliga sa alegi cu grija ce ai linga tine cind fumezi, cafeaua sau ceaiul sunt excluse, potrivirea fiind de tipul "nuca si perete", si mai ales pe cine ai linga tine cind fumezi.
Dar acasa, insotit de un gin tonic rece sau un vin rosu ofera o experienta deosebita. Mai ales daca nu e fumat pe stomacul gol, caci face o pofta de mincare... 8-}
L-am votat foarte bun. Pentru originalitate.
Fişiere ataşate
IMG_4837.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Black Pepper

Mesajde Radu-Mihai » 07 Dec 2010, 16:36

Personal nu-l consider un tutun "diliu"cum il caracterizeaza Victor,ci un tabac pentru amatorii de picanterii...fiind un gurmand declarat si amator de gusturi: "ce-mi incanta cerul gurii si fac praf stomacul",am incercat la una din intalniri acest "Black Pepper"...bun,foarte bun!
Intradevar nu e un tutun de toata ziua,cum nici mancarurile picante nu abuzezi de ele in fiecare zi,dar din cand in cand simti nevoia de ceva "hot"...
Cat despre fumul lasat in jurul meu,nimeni nu s-a plans si nu au avut impresia ca stau linga un "sconcs"...poate doar din politete n-au spus-o! =))
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995


Înapoi la Vauen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron