Kendal Cream

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun ?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
100%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

Kendal Cream

Mesajde DSM » 08 Ian 2010, 16:13

[attachment=1]
kendal-cream1.jpg
kendal-cream1.jpg (17.02 KiB) Vizualizat de 7287 ori


KENDAL CREAM - Deluxe Flake
Mild, Full Flavoured Tobacco

Inainte de a prezenta acest tutun va prezint tipurile de tutun favorite pentru a va face o idee despre subiectivitatea mea. Ador flakurile pentru ca fumez mult outdoor . Cutiile in general sunt mici, usor de carat in buzunar, flake-ul ofera o doza de tutun usor de indesat in pipa prin metoda de impaturire. Blendul fumat este de virginia cu nicotina medie. Pe locul doi tin tutunurile english mixtures cu continut de latakia, le fumez dupa o masa de pranz sau cina. Pe locul trei am tutunurile aromate de calitate (am ramas fidel - WO Larsen Signiture) pe care le fumez in casa cand avem musafiri sau cand nu vreau sa abuzez de bunavointa consoartei de viata.

Am incercat acest tutun in concediu, mi-a fost recomandat la tutungeria pe care o vizitez o data pe an in Lienz. Nu m-am candit sa includ acest tutun pe lista "tutunuri de incercat" datorita numelui - Kendal Cream - cuvantul cream ma tinea departe. Am crezut ca e un tutun foarte aromat.

Nici daca vedeam ambalajul nu as fi considerat sa il incerc - un verde destul de crud - cu un soare desenat. Pentru scrisul denumirii s-a folosit un font ciudat departe de eleganta ambalajelor de la Peterson sau Dunhill. Cutia de 50 de grame e de doua ori mai mare decat Irish flakeul de 50 g de la Peterson. Pe internet am gasit doua tipuri de ambalaj.

La deschiderea ambalajului am descoperit niste broken flakeuri mai scurte dar mai late decat cele de la Peterson. Daca un pachet de Peterson sau Dunhill flake lasa impresia de ordine si atentia la impachetare, Kendal Cream este ambalat haotic parca cineva a luat si a aruncat fix 50 de grame de tutun in cutie. Unele erau intacte altele complet rupte in fasii subtiri.
[attachment=0]
sgkendalcreamflakebulk.jpg
sgkendalcreamflakebulk.jpg (50.16 KiB) Vizualizat de 7287 ori

Ce ma surprins a fost aroma din cutie, tutunul prezinta un casing dar care nu este o aroma artificila fortata. Se simte aroma de virginia bine dospita si o arama usoara de brandy sau whisky. In ton cu virginia bine invechita este si aspectul de praf nobil de pe unele flakeuri. A nu se confunda cu mucegai. Nu am certitudinea cat a stat cutia pe raft in magazin. Ca nota separata - magazinul de tutunuri avea doua camere separate gen walk in humidor - unul pentru tutunul de pipa si unul pentru trabucuri, ambele spatii cu temperatura si umiditate controlata. In aceste conditii cutia putea sa stea de ani pe acel raft.
Deci avem un flake de virginia si un pic de burley cu o aroma aparte obtinut prin casing. Umiditatea tutunului este destul de ridicata asa ca inainte de fumare a stat la aerisit jumate de ora.

Am impachetat un flake si jumate in pipa. S-a aprins usor. Pe timpul fumatului cere aceasi atentia si experienta ca restul flakurilor. Casingul este simtit doar de cei din jur fumatorul savurand o aroma placuta de virginia.Cu urmatoarea remarca sigur as fi repetent la fizica - fumul are o consitenta cremoasa posibil indusa subiectiv de denumire . Tutunul nu isi schimba aroma pe parcursul fumatului pentru cel care savureaza pipa, pentru cei din camera povestea sta altfel - dispare casingul placut si ramane aroma pura de virginia care pentru unii poate fi deranjanta. Sigur nu e genul de tutun parfumat care sa atraga aprecierea celor din jur. In unele zile mai ales dupa cea de curatenie generala sigur este un tutun de exil. In rest cu indulgenta si respect pentru pasiunea mea este acceptata si in casa.
Tunul nu incinge pipa, dezvolta foarte putin condens daca este fumat direct din cutie fara o aerisire de jumate de ora.
Nicotina este foarte slaba fapt ce il face pentru mine tutunul pe care pot sa il fumez o zi intreaga pipa dupa pipa.

Dupa ce timp de trei zile nu am mai fumat altceva m-am intors la magazin si am cumparat alte doua cutii una sa am pe viitorul apropiat si una pe care am pus-o la invechit urmand sa o deschid peste un an cand intentionez sa mai cumpar cateva din acelas magazin. Este un blend perfect sa stea la invechit chiar si ani.

Pe scurt Kendal Cream este un broken flake aparte care merita incercat macar o data - contine virginia si burley cu un casing usor de brandy care nu se simte in timpul fumatului. Aroma din camera este acceptabila - fum de virginia.
Il recomand ca tutun de tranzitie de la aromate la flakeuri sau de la aromate la balnduri pure fara arome - are un casing palcut dar nu prezinta gustul de sapun de la majoritatea blendurilor aromate. Descoperind abia acum acest tutun pentru mine nu mai este un tutun de tranzitie dar pe moment (08-01-2010) este favoritul dintre flakeuri.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Kendal Cream

Mesajde DSM » 17 Ian 2010, 14:26

[attachment=0]
DSC02684.JPG

O poza cu aspectul tutunului din cutie, jumate a fost consumat deja. Procentajul de falkeuri intregi era mai mare.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara
Sus

Re: Kendal Cream

Mesajde Humidor » 09 Oct 2010, 16:57

Acest tutun este prezentat in flake-uri care au urme de praf alb - nu este mucegai ci zaharul care iese din tutun prin uscare, intalnit la majoritatea flakeurilor de la Samuel Gawith. Aroma la prima deschidere a cutiei , este deosebit de intepatoare, pe langa tutun parca facandu-si aparitia si un iz de crema de whisky cu ciocolata. In compozitie producatorul indica burleyul si virginia si niste arome de cacao/crema de ciocolata. Tutunul trebuie uscat temeinc, eu l-am uscat o zi inainte sa incep sa-l consum iar dupa inca o saptamana de la devidarea cutiei a devenit si mai bun.

Mixtura se fumeaza bine atat din briar cat si din meerscaum. Dupa mai multe boluri totusi, prefer meerschaumul. Daca nu este usor faramitat sunt probleme de ardere. Eu prefer sa rasfir doar putin firele. Tutunul este destul de tare, dar nu face parte din categoria acelor mixturi pe care nu le pot fuma. Il prefer totusi dupa o masa consistenta. Aroma lasata in camera este placuta, chiar si dupa cateva ore ramanand o nuanta de chec cu cacao.

Desi are acea aroma artificial introdusa, aceasta nu domina si mi se pare un liant bun intre virginie si burley. Virginia de calitate se simte destul de bine, la fel si gustul cremos care este dat de obicei de un burley bine maturat.

Primeste 4 din 5 puncte.
Humidor
 


Înapoi la Samuel Gawith

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron