Black XX

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
2
40%
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
20%
Foarte bun
2
40%
 
Voturi totale : 5

Black XX

Mesajde alguhan » 07 Sep 2009, 11:12

Am primit de la un prieten o portie generoasa de Samuel Gawith's Black XX.

[img]http://www.smokingpipes.com/images/products/003-059-0012.jpg[/img]
[attachment=0]
blackxx.jpg


Stiu ca nu arate bine dar cu multi stim ca acest gen de tutunuri ofer o tarie si savoare deosebita.
Cu o lama de bistriu am taiat 2-3 medalioane subtire din acest "rope", am aerisit si am impachetat intr-un bol mic. Da este foarte tare. Ar putea sa satisfaca necesitatile oricarui nicotinoman. Cu un pufait foarte atent, incet si reglat mi-a oferit si racoare, dar mai ales, si un gust dulce/amar, adevarat barbatesc de tutun.

Nu este un tutun care poate sa fie consumat la orice ocazie. Eu personal nu cred ca as putea sa termin o cutie de 50 gr. nici intr-un an.

L-am votat bun.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Black XX

Mesajde DSM » 06 Ian 2010, 16:40

[attachment=1]
sg_pu_blackXX.jpg


Ambalajul achizitionat de mine arata diferit. Prezinta un angrenaj de doua pinioane. Nu inteleg care este mesajul ambalajului in relatie cu tutunul. Cel vechi este mult mai sugestiv.

Ma intrigat denumirea de Finest Kendal Twist - inteleg de ce twist - forma tutunului, finest pentru ca chiar e un tutun matasos si uleios dar de ce Kendal? Dupa o scurta documentare am aflat ca denumirea Kendal vine de la orasul in care a fost infintata fabrica Samuel Gawith. [attachment=0]
B&Wbrownhouse.jpg
Sediu SG
B&Wbrownhouse.jpg (11.98 KiB) Vizualizat de 10433 ori

Black XX era tutunul preferat al minerilor din zona. Spre deosebire de noi ei nu il fumau ci il mestecau. Twistul se obtine manual dintr-un tutun foarte fin si aparent nu prezinta nici un fel de casing (aroma artificiala).

Aspectul tutunului trebuie ignorat. Dupa spusele sotiei seamana cu un cacatel de caine eu consider ca arata ca un carnat de casa afumat. Mirosul din ambalaj este de virginia, mi-a adus aminte de tutunurile de tigari de mana - un Van Nelle zwareshag. La atingere tutunul este matasos si uleios. Am incercat sa tai trei felii cu un briceag dar am reusit sa rup fasii rezultatul ne fiind cel anticipat. Find obisnuit cu flakeurile am considerat ca si un twist o sa fie usor de pregatit. M-am inselat. Pe viitor o sa apelez la o ghilotina de trabucuri.

Dupa ce am desprins cele trei medalioane nereusite in fasii subtiri am lasat tutunul la aerisit. Fiind un tutun uleios la atingere nu am vrut sa risc un briar asa ca l-am incercat intr-un corn cob. Aspectul badaran al tutunului din cutie merge perfect cu un corn cob. Spre deosebire de un tutun taiat - Black XX nu trebuie indesat foarte tare. Se aprinde foarte usor si sta aprins fara mare chinuiala.
Aroma din camera seamana cu un foc de tabara - busteni arsi. Este nevoie de multa indulgenta ca sa fie acceptat de familie. Nu vreau sa abuzez de aceasta indulgenta deci il consider un "tutun de exil". (Nota Redactiei - tutun de exil = tutun care pute si spre binele celor din jur dar si pentru linistea fumatorului se consuma in locuri retrase precum un atelier, camera de fumat, prispa, curte. In cazul meu e tutunul pentru garaj. In aceasta categorie intra tutunurile englezesti, cele care contin latakia si unele tutunuri pure virginia.)
Urmeaza cea mai subiectiva parte a prezentarii - aroma savurata de cel care fumeaza - virginia pur, afumat - datorita si formei nu pot sa nu o asociez cu un carnat afumat. Este genul de tutun pe care merita lasat la maturat un an sau chiar doi. Virgina strans impachetata nu are cum sa nu imbatraneasca frumos. Imi pare rau ca nu am cumparat macar inca doua cutii pe care sa le pun la imbatranit.

Nicotina te taie de jos de la radacina. Fara preaviz dupa jumate de pipa (un corn cob) a trebuit sa ma opresc. Dar era prea tarziu capul se invartea deja.Recomand celor care vreau un tutun tare dar nu se impaca cu latakia.
Este un tutun foarte bun dar pesonal consider ca sunt cateva care merita puse inaintea ei. Este primul twist incercat, m-a facut sa vreau sa incerc si altele dar nu o sa imi schimb relatia cu flakeurile pe care le ador.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara
Sus

Re: Black XX

Mesajde DSM » 25 Ian 2010, 01:42

Am incercat acest tutun intr-un corn cob apoi am trecut la pipa de virginia. Mare greseala. La toaletarea lunara a pipelor am descoperit foarte multa depunere in pipa. Tutunul fiind foarte uleios lasa reziduri multe pe canalul de fum. Recomand sa nu incercati acest tutun in pipa favorita high grade. Acest tutun sta departe de pipa Dunhill.
Asa ca am ajuns sa am o pipa dedicata pentru ea. O pipa veche si urat care merge cu aspectul tutunului.
In rest acest tutun continua sa ma surprinda. Pe moment este favoritul. Fumeaza diferit de fiecare data in functie de cum tai tutunul inainte de al indesa in pipa.
Nicotina o tin in frau cu un ceai negru cu rom.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Black XX

Mesajde Learned » 27 Aug 2014, 11:03

Am cumparat si eu o cutie de la magazinul Victoria, mirosul in cutie seamana cu cel de cizme noi, poate de carne uscata. La-m incercat si umed si uscat, in gura e cremos, putin dulce, parca e mai placut uscat bine 2~3 ore. Pare varianta mai "procesata\imblanzita" a versiuni Brown Rope tot de la S.G. :)

Desi nu inhalez imi place sa dau fumul din gura afara pe nas uneori si aici acest tutun ma dezamageste. Desi in gura e placut, cand trece prin nas devine strigent, iute, neplacut.
La-m pus la invechit, poate se mai "indulceste", ori il pot folosi ca "condiment" pentru alte blenduri. Simplu nu la-s mai fuma, poate doar daca am nasul infundat, e foarte eficient ca decongestionant nazal.
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013


Înapoi la Samuel Gawith

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron