Mac Baren - Navy Flake

Moderator: Cinabru

Mac Baren - Navy Flake

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Satisfacator
0
Niciun vot
Bun
4
29%
Foarte bun
7
50%
Excelent
3
21%
 
Voturi totale : 14

Mac Baren - Navy Flake

Mesajde Cinabru » 27 Sep 2009, 21:57

Mostra primita la una din intalnirile Clubului.

Imi doream de ceva vreme sa incerc Mac Baren Navy Flake. Preferatele mele raman virginiile, pe care le fumez zilnic (eventual o virginie cu un strop de perique), alternand cand si cand o latakie zdravana sau, ceva mai des, un oriental. Doar ca de ceva vreme doream sa incerc si un burley, o schimbare binevenita in program, iar Navy Flake era prezentat peste tot ca un burley bun. Plus ca era flake.

Am primit trei flakes (multumesc generosului donator, din pacate nu i-am retinut numele) si le-am lasat pentru un weekend linistit, ajungand sa le fumez in doua. Uscate destul de bine, asa cum imi place tutunul, si-au pierdut destul de mult din casingul initial de rom si zahar, mirosul s-a nuantat si aroma de tutun a devenit mai pregnanta. Flakeurile arata foarte bine, destul de mari, cu aspect de marmura tobacciana, amestec de tonuri de galben, cafeniu si castaniu, chiar foarte frumoase. Am ales unul, pliat si pus in noua mea pipa pentru flakes, se aprinde relativ usor si pana la final a ars bine, cu doar 2-3 reaprinderi, ceea ce mi s-a parut admirabil. Gustul este de burley, simplu, prea putin se simte altceva, dar si putin acrisor de la casing, nu excesiv insa. Fara schimbari neasteptate, tutun burley, un pic de nuca, nivel ridicat de nicotina, miros in camera placut chiar si pentru sotie. Nu e un tutun de toata ziua, totusi prea tare, doar de fumat ocazional. Scrumul este fin, cenusiu, am reusit sa nu imi raman bucatele de tutun nears, ceea ce pentru experienta mea cu flakeuri e o performanta. Nu a incins pipa – e adevarat ca l-am fumat incet si cu grija – si poate sa intepe suportabil daca este grabit.

Concluzie : un tutun foarte bun daca iti place burleyul, un flake bine lucrat, arde bine, aroma pe masura. Mi-a placut mai mult un alt flake cu burley, Solani Aged Burley Flake, primit de la Zudo, dar in lipsa Mac Baren Navy Flake poate fi o alegere. E o optiune interesanta, si incep sa privesc produsele Mac Baren altfel.

[attachment=0]
navy flake.jpg
navy flake.jpg (13.62 KiB) Vizualizat de 9791 ori
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Mac Baren - Navy Flake

Mesajde Augustinus » 28 Sep 2009, 08:55

Navy Flake este una dintre amestecurile cele mai interesante, datorita ingredientelor folosite. De regula, orice Navy Flake contine virginia, burley si ceva cavendish. Se pare ca la origine, cavendish-ul lipsea, insa ulterior i s-a adaugat pentru a mai atenua taria. Am fumat si NF de la Mac Baren, si pe cel de la Samuel Gawith si Richmond Navy Cut si o gramada de alte variante bulk. Dintre toate, flakes-urile de la Samuel Gawith mi s-au parut cele mai aproape de reteta originala. Adica fara cavendish, insa cu o proportie foarte buna virginia / burley. Varianta Mac Baren este ceva mai blanda, mai temperata, insa pacatuieste prin faptul ca foloseste prea multe cosmetice. De la primele fumuri incep sa se simta adaosurile de rom si dulceturi. Am banuiala ca mixtura este facuta dupa fermentarea separata a tutunurilor. Probabil ca virginia si burley-ul s-au dospit separat, apoi au fost amestecate, s-a adaugat cavendish-ul, romul si toate celelalte, abia apoi urmand presarea. De aceea, arde inconstant, aroma evolueza in mod ciudat, ba dulceata virginiei, ba usoara nuanta de cavendish si, peste toate, savoarea destul de seaca a burley-ului. Asa cum bine recomanda Cinabru, este indicat sa uscati flakes-urile, insa nu prea tare. Pentru amatori de gen, merita, mai ales datorita pretului, insa recomand calduros varianta de la Samuel Gawith. Veti vedea ca diferenta este covarsitoare. Datorita acestui fapt, Navy Flake de la Mac Baren va ramane mereu un tutun acceptabil, insa lipsit de onestitate. I-am acordat, cu indulgenta, calificativul "bun".
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Mac Baren - Navy Flake

Mesajde zudo » 19 Mai 2010, 19:24

A cincea mea experienta MacBaren, dupa Plumcake (ufff !!!), Vintage Syrian (cool !!!) , Virginia no1 (ouch !!!) si Golden Ambrosia (mmm!!!). Mare diferenta intre mixturile acestui producator, si nu ma refer la preturi ci mai ales la calitate ! L-am votat Excelent !(Yummie !!!). Daca asta e tutunul marinarilor imi doresc sa fiu marinar in viata urmatoare ! :24)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Mac Baren - Navy Flake

Mesajde TLGTLC » 16 Noi 2011, 20:09

Vara asta am abandonat pipa! Caldura verii imi anula complet dorinta de a mai pufai ceva! Nici racoarea serii nu ma ajuta prea mult, ma gandeam sa-mi iau adio de la aceasta indeletnicire! Dar cum ceva mic si negru nu doreste ca cineva sa revina la calea cea buna, mi-a trimis acum o luna un aghiotant in persoana unui bun prieten sa ma corupa! Prietenul meu lucrase pe un vas de croaziera prin Caraibe si adusese de acolo ce apucase! Habar nu avea ca fumam pipa, probabil mi-a facut un cadou din ce-i scapase neapucat de ceilalti. Sincer, m-as fi asteptat la o Cohiba, o Fonseca, o butelca de rom dar el mi-a adus o cutie de Navy Flake de 100 gr cu toate insemnele comercializarii in Statele Unite! Si pune-te pe pufait!
Careva-sa-zica neavand mare experienta cu Virginiile, am incercat sa-l compar cu No1 si Scottish mixture de care aveam habar! Virginie pura, asta e verdictul, nu am simtit nimic altceva, nu tu ciocolata din burley, nu tu dulceata de la cavendish. Cu ocazia asta am terminat si o sticla de Jim Beam cu care s-a asezonat exceptional! Ceva dulce tot am simtit dar era de la virginie. Oricum nu am regretat ca prietenul nu mi-a daruit tigari de foi! Nicotina este prezenta din belsug astfel incat trebuie sa o iau incet pentru ca un sigur flake mi-e de ajuns sa mi se puna un nod in gat si sa nu-mi mai doresc sa am de-a face cu tutunul ore bune!
O experienta interesanta as putea-o descrie, ma roade deja sa incerc si alte sortimente! Inteligent tare ala mic si negru :ymdevil: !
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Mac Baren - Navy Flake

Mesajde themaax » 13 Iul 2013, 21:14

[quote="zudo"]A cincea mea experienta MacBaren, dupa Plumcake (ufff !!!), Vintage Syrian (cool !!!) , Virginia no1 (ouch !!!) si Golden Ambrosia (mmm!!!). Mare diferenta intre mixturile acestui producator, si nu ma refer la preturi ci mai ales la calitate ! L-am votat Excelent !(Yummie !!!). Daca asta e tutunul marinarilor imi doresc sa fiu marinar in viata urmatoare ! :24)


Cum ti sa parut Plumcake-ul ??? In acest moment fumez asa ceva si am impresia ca are o aroma de pruna de ma lesina ... ::44)
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013


Înapoi la Mac Baren

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron