Mac Baren Mixture (Scottish Blend)

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
4
31%
Bun
4
31%
Foarte bun
5
38%
 
Voturi totale : 13

Mac Baren Mixture (Scottish Blend)

Mesajde suicune » 13 Ian 2009, 22:26

[attachment=0]macbaren_mixture.jpg


Acesta este unul din tutunurile de pipa clasice, care se produce de peste 50 de ani si este, in acelasi timp, unul dintre cele mai populare tutunuri de la Mac Baren. Pe plic scrie ca este obtinut din peste 35 de tipuri de tutun. Daca acest lucru este adevarat, se explica faptul de ce acest tutun este unul de calitate superioara, in ciuda pretului destul de mic.
La deschidere, tutunul este de culoare brun deschis cu o aroma de tutun pur. Daca este umed, este recomandat sa se lase putin la uscat deoarece atunci este cel mai bun. Are o taietura destul de marunta asa ca se introduce foarte usor in pipa. De la aprindere si pana la ultimul fir, tutunul arde frumos, usor si nu iti multe batai de cap. Dupa gusturile mele, aroma principala este de miere pe paine prajita dar de-a lungul fumatului se schimba aromele. Nu este tare iar aroma nu este nici ea coplesitoare, fiind un tutun excelent pentru incepatori. Aroma lasata in camera este foarte placuta, aproape ca nu vrei sa se piarda.
In concluzie, este un tutun de o calitate net superioara pe care oricine ar trebui sa il incerce macar o data. Nu este deloc o risipa de bani si sunt mari sansele ca pentru multi sa devina tutunul preferat, cel putin pentru o vreme.
suicune
 

Re: Mac Baren Mixture (Scottish Blend)

Mesajde cristi_l » 13 Ian 2009, 22:31

unde se gaseste acest tutun in Romania? ca am auzit numai de bine de el si desi nu sunt mare amator de aromatice mi se mai face pofta din cand in cand
cristi_l
 

Re: Mac Baren Mixture (Scottish Blend)

Mesajde suicune » 13 Ian 2009, 22:32

Eu l-am cumparat din Cluj de Pasti, anul trecut. Din pacate atunci am prins ultimul pachet si nu am mai vazut altul :(
suicune
 

Re: Mac Baren Mixture (Scottish Blend)

Mesajde Augustinus » 13 Ian 2009, 23:18

Scottish Mixture se poate gasi fie la magazinul Victoria, fie la Auchan. Poti incerca si la Unirea, pe aripa Calarasi, insa aici sansele sunt mai reduse.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Mac Baren Mixture (Scottish Blend)

Mesajde Twain » 14 Ian 2009, 17:42

Aaaa, tutunul meu de suflet. :ymhug:
Foarte bun. Nu cred că o să mă plictisesc vreodată de Mixture Scottish Blend. Deşi în ultima vreme m-am dedulcit la sofisticării primite prin poştă (mulţumiri încă o dată, Humidor) din când în când mai dau o raită prin cutia de Mixture. Aşa, ca să-mi mai clătesc limba.
Are gust bun, care variază de-a lungul fumatei, şi miros plăcut pentru prietenii din jur. Nu-mi va lipsi niciodată din sertar.
E primul tutun care m-a făcut să mă întristez când, la un moment dat, nu l-am mai găsit la prăvălia de unde îl luam de obicei. Asta m-a determinat ca, imediat ce mi s-a ivit ocazia, să-mi fac un stoc frumuşel, pentru "zile negre". Şi care acum se-nvecheşte... se-nvecheşte... :19)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Mac Baren Mixture (Scottish Blend)

Mesajde stefanita » 15 Ian 2009, 00:27

In primul rand (re)salutare tuturor si scuze pentru tacerea destul de lunga – examene, examene, examene... M-a incercat un sentiment difuz citind postarea lui Suicune despre MB... Am fost trist ca, desi imi propusesem sa scriu eu una, cineva a fost mai iute de picior (mana...) si mi-a luat-o inainte. M-am bucurat insa imediat cand am citit review-ul si am vazut ca MB se bucura de atat de multa apreciere din partea voastra! Ar fi greu sa fiu obiectiv si sa atrag atentia asupra slabiciunilor lui (pentru ca sunt destule) avand in vedere ca ma insoteste de ani de zile in fiecare zi. Haine, carti, mobila – totul a “prins” o usoara aroma de Mixture pe aici... Chiar acum cand scriu il savurez intr-o veche prietena, un bulldog sandblast faFi de la Parker. Tutunul chiar a implinit in 2008 fix 50 de anisori de cand este pe piata si se compune din peste 35 de foi de tutun, fiecare cu o aroma proprie, fapt care ii permite sa nu aiba o nota dominanta, ci una compusa, bogata si mereu noua si neasteptata. Dupa parerea mea, nici o fumata (chiar si din aceeasi pipa) nu are un gust si un parfum identic cu o alta: tutunul surprinde mereu cu ceva nou, si te lasa sa il descoperi treptat. Foarte important este faptul ca tutunul nu este excesiv de insiropat, ceea ce se simte in special in partea finala, cand nu isi pierde din farmecul fin al nuantelor. Desi imi este greu sa fiu de acord, unii il considera chiar ca fiind la granita dintre un tutun natural si unul aromat. Cert este insa ca in 1958 era unul dinter primele tutunuri aromate, spargand dominatia englezeasca a amestecurilor de latakia si a tutunurilor Virginia pure. Pentru el exista si varianta flake, ceva mai costisitoare, dar si ceva mai parfumata, lucru care imi ridica mari semne de intrebare cu privire la reteta originala. Taietura este navy cut, bucatile groase alternand cu cele mai fine, optic este o spelendoare de umbre si culori, haptic este destul de umed (dar nu necesita uscare prealabila), olfactiv permite regasirea usoarei arome de miere si nuca, specifica, de altfel, tutunurilor MB, plus, as adauga eu, o portie buna de Virginia, care il “leaga” insipirat. Banui o lipsa programatica de latakia din compozitie, ceea ce insa nu face imposibila savurarea lui de catre “anglofili”. Nu este insa, de buna seama, nici un danez pur: ca aroma nu e un Stanwell, de exemplu, dar il intrece calitativ de departe. Ar fi, dupa mintea mea, tutunul ideal pentru un incepator, dar si pentru pregatirea unui pipe, cu atat mai mult cu cat nu lasa nici un cross-over. Il fumez in special in pipe drepte sau usor curbate, cu sau fara filtru, desi trebuie sa recunosc ca fara filtru imi pare un mic cam iute. Un minus este chiar asta: la primele incercari este recunoscut faptul ca MB Mixture da patrunzatoare piscaturi de limba, mai ales daca e fumat fara filtru. Apoi se usuca destul de repede, ceea ce este un impediment surmontabil la cantitati mai mici de tutun, cum ar fi pachetele de 50 de grame. Acum 2 ani am cumparat din Geneva doua doze imense a 250 gr. fiecare si am avut reala probleme cu pastrarea sa la umiditatea ideala. Tutunul este tolerat de prietene, sotii, colegi de birou, nasuri sclifosite sau fumatori: aroma e decenta si nu deranjeaza in spatii stramte sau delicate, cum ar fi restaurantele (unde se mai poate fuma...). Datorita acestor calitati este adecvat consumului zilnic, chiar si in cantitati industriale.
stefanita
 

Re: Mac Baren Mixture (Scottish Blend)

Mesajde cristi_l » 15 Ian 2009, 00:43

chiar m-ati facut curios. Maine ma duc sa imi iau un plic si voi reveni cu o parere ::7)

edit: scotish mixture nu am gasit nici la victoriei nici la jpb si de suparare mi-am luat un Peterson Sherlok Holmes
cristi_l
 


Înapoi la Mac Baren

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron