Burley London Blend

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
25%
Bun
2
50%
Foarte bun
1
25%
 
Voturi totale : 4

Burley London Blend

Mesajde zudo » 31 Oct 2010, 17:19

[img]http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5eZAXjH6tsOaKrDgKwQVE17HaekVMngeeUclJwzVE0bd4Rm0&t=1&usg=__aGiR7U8GJ8Y6gWlroH19Hv1PQmY=[/img]
Descriere: cutia de 100g este inscriptionata cu textul: "Introdus (in fabricatie -n.t.) din 1965, contine in principal tutunuri Burley atent selectionate. Doar putina Virginie a fost adaugata, pentru a da blendului dulceata naturala. Veti remarca o usoara nota naturala de ciocolata, regasita in toate tutunurile Burley de calitate. Aroma speciala adaugata (top flavor) acestui blend iti va da o fumata placuta, deosebita".
Perceptia olfactiva deasupra cutiei desfacute (ce satisfactie usor perversa , inrudita cumva cu deflorarea - astept reactia psihologilor ! -, sa auzi fasaitul acela !) este specifica burley-ului, si anume de miez de nuca, putin mucegait. Taietura este variata: ribbon si broken flake.
Umiditatea este scazuta, specifica multor blenduri MacBaren. Incarcarea si aprinderea sunt facile. Combustia este usor de intretinut, fumul este plin, cremos si nu iti agreseaza limba daca nu forjezi foarte tare. Condensul este redus iar scrumul rezultat este gri deschis, cu mici bucatele negre, arse incomplet.
Si acum trec la partea cea mai subiectiva: singurul punct de referinta pentru mine este Aged Burley Flake de la Solani. Am perceput aceeasi aroma in timpul fumatei dar AGB, chiar daca are un topping discret de ciocolata, este mult mai aspru, un tutun excelent de ocazii. Burley-ul de la MacBaren este un "danish" si nu un "london blend". Este aromat. Cu toate acestea, aromele adaugate nu deranjeaza, nu acopera gustul natural de tutun, sunt complementare si accentueaza numai gustul de ciocolata.
Taria nicotinica este slaba spre medie, amprenta ambientala este placuta. Un tabac foarte bun all-day. Merge foarte bine intr-o pipa din meerschaum.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Burley London Blend

Mesajde Humidor » 31 Oct 2010, 19:17

La deschiderea cutiei, atat cat am avut timp s-o adulmec la intalnire - aroma de chec cu cacao si nuci, un miros caracteristic tutunului burley indelung fermentat. Umplere, aprindere - bune. Nu necesita reaprinderi decat daca pipa este lasata sa se odihneasca mai mult timp. Gustul si aroma fumatei sunt caracteristice acestui tip de tutun, acel miros al tigaretelor fara filtru din tutun burley (as spune Bucegi) fara alte adaosuri, plus o aroma de ciocolata amaruie. Probabil ca multi se asteapta, atunci cand citesc descrierea aromei de ciocolata, la ciocolata cu lapte - nici vorba, aici este vorba de aroma ciocolatei amarui, de cacao amara fara dulceata laptelui si totusi un gust amarui rafinat. In partea a doua a bolului am avut impresia ca percep si acea aroma de nuci usor rancezite.
Nu am intampinat probleme de boloboroseala sau pascaturi la limba, iar taria o apreciez undeva la mediu spre slab. N-am inteles la ce se refera subtitlul "London Blend"
Pentru amatorii de burley este o alegere buna dar nu va asteptati la dulceata virginiei.

I-am dat bun.
Humidor
 

Re: Burley London Blend

Mesajde ghibortz » 06 Noi 2010, 22:43

cutie albă la suta de grame.
aspect de broken flake...seamănă cu tăietura de la amphora.
culoare maroniu-deschis şi brun intens... foarte puţine picături de gălbui nesesizabile la o aruncătură de privire.
dezvoltă un fragrant consistent de ciocolată amăruie.
se îndeasă şi ia foc lejer ceea ce îl face un tutun de aruncat în pipă din fugă pe stradă.
fumata este constantă şi rece cu un minim de condens.
tărie medie fără înţepături.
arderea este „pasională” aşa că îl recomand a fi consumat întro pipă mai durdulie.
virginie foarte puţină.
gust şi aromă puternice de burley / de ţigări de foi / de trabuc.
room note: „e foarte înecăcios... mi sa făcut rău!”
îl prefer de aceea să îl pufăi pe afară.
poate pentru unii mult prea deficitar în dulcegăreală însă pentru mine este unul din tabacurile cu notă maximă...
merge ca uns cu un pahar de vin sec alb cu aciditate mai ridicată (un riesling sau un aligote şi uneori şi un sauvignon).
ghibortz
 


Înapoi la Mac Baren

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron