Peterson - Perfect Plug

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
2
20%
Mediu
0
Niciun vot
Bun
6
60%
Foarte bun
2
20%
 
Voturi totale : 10

Peterson - Perfect Plug

Mesajde Cinabru » 31 Ian 2010, 00:03

Tutun : Virginia, Burley
Aspect tutun : plug
Aroma : tutun natural, foarte putin fructat
Tarie : ridicata
WAF : mediu
Prezentare : cutie de 50 de grame

Prima data cand am fumat un plug. De fapt, prima data cand am vazut un tutun plug. L-am primit alaturi de o cutie de Irish Flake de sarbatori, si am ajuns abia acum sa-l fumez. O cutie patrata, cu eticheta verde, Peterson's Perfect Plug este un amestec de Virginii din Africa si Brazilia cu Burley din Malawi. Exotic. L-am deschis si am avut prima surpriza : inauntru este un cub (ma rog, mai curand un paralelipiped) de tutun presat, sigilat in celofan, foarte tare si surprinzator de greu, ocupand mai putin de jumatate din cutie. Cand deschizi celofanul mirosul este de tutun natural, cu usoare note fructate (parca erau note de smochine uscate). Plugul e foarte inchis la culoare, usor lucios/uleios si doar o idee prea umed.

Am taiat cu un cutit foarte bine ascutit o feliuta, cam jumatate dintr-un flake obisnuit, si am lasat-o cateva ore sa se aeriseasca. Sfaramata atent si pusa in pipa mea Stanwell, cu adaptor in loc de filtru, s-a aprins destul de usor fata de asteptarile mele.

La inceput se simte aroma fructata, dar dispare repede. Gustul este de Virginie cu un pic de Burley si niste note puternice, "intunecate", poate de la presare. Usor de fumat, arde foarte, foarte lent (o pipa plina m-a dus la peste doua ore, e adevarat, cu pauze) si ofera o doza serioasa de nicotina. Tocmai de aceea nu l-as putea fuma prea des, prefer ceva mai usor pentru tutunul de zi cu zi. Spre jumatate gustul devine mai intens, mai aspru un pic, foarte bun. La final, dupa o fumata delicioasa, ramane cenusa inchisa la culoare si fragmente de tutun nears. Nu are acel gust intens de Burley de la University Flake si nici nu este la fel de cumplit de tare ca Irish Flake, undeva la mijloc. Mi-a placut foarte mult, fiecare pipa a fost speciala.

Concluzie : cum e singurul plug de pe piata romaneasca si o noutate de la Peterson (clar cele mai bune tutunuri de la noi) Peterson's Perfect Plug nu trebuie ratat. E o experienta memorabila, chiar daca fiind destul de tare nu este un tutun pe care l-as fuma in fiecare zi. Dar cu taierea si sfaramarea fiecarei felii de plug parca ritualul pregatirii pipei e si mai interesant, si mai seducator. Recomandat, dar nu pentru incepatori.

[attachment=0]
plug.jpg
plug.jpg (12.43 KiB) Vizualizat de 15059 ori
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Perfect Plug

Mesajde pari » 16 Apr 2010, 12:43

Azi am incercat tutunul; nu m-a "miscat", l-am fumat dintr-o pipa cu filtru din aluminiu, in afara de un gol imens in stomac, nu am simtit nimic "convingator". Nu ma grabesc sal votez.
Mai incerc!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Peterson - Perfect Plug

Mesajde Alien » 15 Iul 2010, 21:39

Dupa cateva incercari cu aromatice, iata-ma si in fata cubului ciudat de la Peterson. Miroase bine bucata de buruiana presata. A desert de la bunici si a iarna. Pun deci osul la treaba si tai cu un cutin nu foarte ascutit ceva care cu multa indulgenta ar putea fi numit flake. Il las putin sa respire, il maruntesc si, nerabdator in indes in pipa. Nu se aprinde foarte usor. Dar primele fumuri ma lamuresc repede ca imi pierdeam vremea inutil cu aromaticele. Asta e ceea ce cautam. Gustul plin, de tutun adevarat si catifelarea deosebita a fumului sunt tot ceea ce imi pot dori. Aroma fina de fructe uscate (prune?) persista doar la inceput. Incarcatura de nicotina este perfecta pentru gustul meu. Se arde lent, ceea ce il face de doua ori mai placut. O pipa plina mi-a ajuns cam o ora si jumatate. Cenusa ramasa este alba si putina.
Clar, este preferatul meu.
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Peterson - Perfect Plug

Mesajde Alien » 03 Aug 2010, 14:35

Tot fumand 3P, am gasit si metoda optima de a-l "consuma". Taiat intr-un flake generos, si impaturit bine. E o placere. :1)
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Peterson - Perfect Plug

Mesajde BAIJ » 24 Dec 2012, 22:13

Am revenit la 3P la aproape 2 ani de la aparitie si de la prima fumata. Cred ca atunci l-am votat "bun".
Acuma mi se pare "foarte bun" si mi-as schimba votul daca se poate. Fie ca productia de acum este un pic diferita, fie ca intre timp am mai capatat ceva experienta si discernamant. Fie doar ca am schimbat tehnica: acuma tai flake-urile de cu seara, le frec bine si le las la aerisit pentru a doua zi. Nu ca ar fi cine stie ce umed acest tutun, dar cert este ca in acest mod fumata a capatat un plus de savoare si valoare.
Partea cu "fructat"din casing este extrem de redusa, in schimb gustul burley-ului predomina iar taria este peste medie! F. bun!
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: Peterson - Perfect Plug

Mesajde alecos » 05 Feb 2013, 11:08

In opinia mea e cel mai bun tutun de la Peterson. N-am incercat inca University si Irish Flake, deci poate imi voi schimba opinia. Aspectul acelui cub, aproape negru, in cutie nu e foarte incurajator. Mi-am zis, uite inca un cavendish prezentat frumos, care miroase bine si atat! Ei bine nu e chiar asa. Peterson zice ca e burley amestecat cu virginia. Dupa aspect ar putea foarte bine sa fie Kentuky, desi nu se simte in fumata. Cert e ca, dupa o aprindere foarte dificila, arde constant si emana o aroma, usor perceptibila si dulceaga, dar placuta. Nu m-a incantat, mai ales ca nu are o personalitate puternica si taria e cel mult medie, dar e un tutun care mi-a placut. Eu il fumam seara, desi probabil ca e mai mult de dimineata.
Avatar utilizator
alecos
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Feb 2012, 17:20
Localitate: cluj
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Peterson - Perfect Plug

Mesajde Insuratelu Cristi » 23 Mar 2014, 22:06

Un tabac foarte asemanator la gust cu University Flake tot de la Peterson. Virginie cu burley. Aceeasi incarcatura nicotinica si aceeasi senzatie de iritare a papilelor. Per total un tutun bun iar prezentarea in forma de "plug-calup presat de tutun" inedita pe piata tabacurilor. Eu as zice ca merita incercat datorita formei si a ritualului ce precede fumata (taierea tutunului, pregatirea, etc.) dar nu si pentru gust. Reamintesc ca este un tabac BUN dar nu si memorabil.

Avantaje:
1. arde "rece"-nu incinge pipa deloc chiar (cam toate flake-urile fac asta),
2. arde constant,
3. gust puternic de tabac pur si neaditivat, poate un pic fructat.(Un VaBur cinstit)

Contra:
1. Cam prea tare pentru gustul meu (imi place sa cred in continuare ca fumez din placere si nu sunt "addicted to nicotine"),
2. La acelasi pret pot lua alte variante mult mai bune.
3. Neaparat trebuie sa-ti gasesti momentul in care sa-l pufai si sa-i gasesti perechea lichida
4. Fumata e mult prea lunga pentru gustul meu. (peste 2 ore)
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Peterson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron