Peterson - Irish Oak

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
6%
Mediu
8
44%
Bun
8
44%
Foarte bun
1
6%
 
Voturi totale : 18

Peterson - Irish Oak

Mesajde Molia » 03 Sep 2009, 02:43

Pentru inceput, se gaseste pe piata romaneasca si e un tutun tare, in cutii de 50g vidate cu descrierea "A rich blend of Brazilian and African Virginia leaf with Cavendish and rare Louisiana Perique". E drept ca e rar sa intalnesti perique in cantitati atat de mari (vreo 15% din compozitie). Noroc cu un pic de Cavendish care imblanzeste aroma puternica si pe care din fericire pentru compatibilitatea cu preferintele mele nu l-am observat pana cand am citit acum, cu ocazia acestui review, eticheta.
La deschiderea cutiei aroma este puternica, seaca, de sol de la radacina unui stejat, nu tocmai placuta, mai apropiata de burley decat de virginia. Ribbon cut, se indeasa usor in pipa. Eu unul prefer sa fumez tutunul uscat de deasupra stratului din cutie, care a avut ocazia sa respire pe durata fumarii ultimei pipe. Se aprinde usor si arde lent, pana la ultimul fir.
WAF si nota de camera il fac sa fie numai bun de fumat in varful dealului, inconjurat de fan cosit proaspat intors pentru uscare, presupunand insa existenta in apropiere a unei colibe izolata tot cu fan, caci aroma este puternica, aspra si seaca in continuare pe tot parcursul unor fumate destul de lungi, dar relaxante.
Un tutun care nu ar trebui sa lipseasca din rotatia zilnica a piparilor cu toleranta puternica, care cred in tutunuri pentru momente diferite ale zilei. Un exceptional tutun de seara, inainte de somn.
::10) ::9)
Fişiere ataşate
Una din prezentarile posibile.jpg
Molia
 

Re: Peterson - Irish Oak

Mesajde pecta » 03 Sep 2009, 19:48

E un tutun care personal pe mine m-a dezamagit. Am sperat sa gasesc un inlocuitor a lui Artisan Blend cand mi se terminase cutia. Sunt un mare amator de tutunuri cu mult Perique dar nasul meu nu a simtit mai deloc aromele Louisianei in contact cu Irish Oak. Poate altora le va place, dar eu stiu ca nu o sa mai cumpar foarte curand tutunul acesta.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Irish Oak

Mesajde Humidor » 03 Sep 2009, 20:58

Pot exista momente in care sa-ti placa ceva anume, altele in care sa nu-ti spuna nimic sau sa detesti acel ceva. Sunt tutunuri de zi cu zi si altele care merg numai "in varful muntelui". Am incercat acest tutun doar la intalniri, in arsita din Bucuresti si nu mi-a placut, este prea dur, dar nu as ezita sa-l savurez intr-o vacanta racoroasa, undeva unde ozonul iti gadila nasul. Asa a fost si cu Caporal de la Altadis, undeva mi s-a parut a fi cel mai bun tutun, fumat din calabash, numai ca ajuns cu el acasa, nu mi-a mai spus mare lucru.
O sa-mi cumpar o cutie pentru vacanta din octombrie :), pana atunci ii dau un mediu.
Humidor
 

Re: Peterson - Irish Oak

Mesajde zudo » 03 Sep 2009, 21:03

Mie mi-a placut aroma de rumegus, sol reavan, fan uscat. Perique-ul, desi in concentratie destul de mare, nu este foarte picant -ceea ce nu e rau. Un bol, din cand in cand, e binevenit. Altfel, fumat prea des, devine plictisitor. L-am votat mediu.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Irish Oak

Mesajde ghibortz » 15 Ian 2010, 13:52

tocmai am început şi eu o cutie.
aromele de rumeguş, fân, sau sol de la rădăcină de stejar, să îmi fie cu iertare dar nu le-am detectat deşi sunt crescut la ţară şi am bătut şi încă mai hălădui pe toti coclaurii ori de câte ori am ocazia.

sunt convins că şi degustatul în maşină în fuga spre serviciu nu e tocmai propice unei recenzii.
am să încerc o fumată aşezată şi poate cine ştie.

însă despre tăria tutunului pot spune că este suficientă.
o pipă mică de maximum 20 de minute este mai mult decât îndestulătoare.
acum îmi fac un ceai negru şi îl îndulcesc cu miere să îmi reechilibrez gustul întradevăr sec lăsat în urma fumatei.

perique...mmm... este prima dată când dau de aşa ceva... întradevăr "condimentat".
am fumat odată cu un prieten mexican amphora presărată cu puţin praf de chilli.
cam aceeaşi senzaţie uşor înţepătoare dar plăcută per ansamblu.

nu îl recomand a se fuma într-o încăpere caldă.
fumul va fi fierbinte şi înecăcios.

în schimb în câmp pe frig dintr-un cocean a produs o fumată excelentă.
[quote="Molia"]Un tutun care nu ar trebui sa lipseasca din rotatia zilnica a piparilor cu toleranta puternica, care cred in tutunuri pentru momente diferite ale zilei.

subscriu la cele spuse de molia şi îi dau un calificativ mediu.
ghibortz
 

Re: Peterson - Irish Oak

Mesajde std » 16 Feb 2011, 09:53

Sunt undeva pe la jumătatea cutiei și acum nu sunt deloc nemulțumit, dar începutul n-a fost la fel de grozav.

Primele două-trei încercări au fost foarte neplăcute. Tutunul vine foarte umed în cutie; l-am lăsat puțin să se usuce ca să îl pot fuma, însă nu mi-a plăcut deloc. Din cinci-șase fumuri rămâneam cu un gust care mie îmi părea dezagreabil, ca de țigară ieftină, iar aroma nu era deloc grozavă. Așa că l-am lăsat pe un raft la birou, în ideea că mai fac o încercare și dacă tot nu merge, o să îi dau cutia unui alt împătimit al pipei care îi apreciază gustul. După care am uitat complet de el :D .

Acum vreo trei săptămâni l-am regăsit din întâmplare. S-a uscat zdravăn între timp, și cum îmi uitasem toate cutiile acasă și nu mai aveam ce altceva să fumez, am zis să mai încerc o dată. De data asta n-am mai regretat deloc. Are o aromă tare dar plăcută, de lemn de pădure și iarbă proaspăt cosită și un gust subtil. Nu se încinge foarte tare și e ușor de fumat. Gustul puțin neplăcut revine dacă forjez pipa -- dar atâta timp cât e fumat încet și cu grijă, nu e deloc un tutun rău.

Fiind mai degrabă "latakist" nu pot să spun neapărat că am fost impresionat de acest tutun, însă îmi face plăcere să-l fumez din când în când.
std
 


Înapoi la Peterson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron