Peterson - Sherlock Holmes

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
1
5%
Slab
0
Niciun vot
Mediu
6
32%
Bun
10
53%
Foarte bun
2
11%
 
Voturi totale : 19

Peterson - Sherlock Holmes

Mesajde suicune » 13 Ian 2009, 23:41

Acesta este unul dintre tutunurile de la Peterson care se adreseaza fumatorilor ocazionali ce vor sa incerce ceva deosebit dar totusi sa nu fie tare si sa aiba putina aroma. Daca asta va doriti, atunci faceti o alegere inteleapta.
In primul rand, este ambalat in cutie de metal si nu in punga de plastic, ceea ce ii confera o calitate mai buna pentru mai mult timp, chiar si cativa ani, avand in vedere ca interiorul este vidat. Este alcatuit din tutunuri Virginia si Oriental cu putin Burley adaugat.
La deschidere tutunul este umed de culoare aurie, tipic tutunului Virginia, iar firele sunt lipite intre ele asa ca ar fi bine sa fie putin lasat la uscat. Tutunul miroase a ceai englezesc si poate putin a prune uscate, un miros totusi destul de patrunzator.
Taietura este ribbon (panglici) ceea ce usureaza adaugarea sa in pipa si ofera de asemenea o ardere mai indelungata. Aroma tutunului este de asemenea de ceai englezesc, care se simte pana aproape la sfarsit. Fumul lasat in camera nu este asa de parfumat ca la tutunurile puternic aromate, dar totusi este placut si aduce putin a cafea boabe.
In concluzie, s-ar putea ca acest tutun sa nu fie pe placul tuturor, insa daca cineva vrea sa fumeze ceva mai luxos si mai bun decat tutunurile comune este o achizitie foarte buna.

[attachment=0]
Peterson Sherlock Holmes Pipe Tobacco.jpg
suicune
 

Re: Peterson - Sherlock Holmes

Mesajde Twain » 14 Ian 2009, 17:17

E un tutun bun, într-adevăr. Are un gust ponderat, cuminte, deloc ţipător.
Dintre Petersonuri, e tutunul din care am fumat cele mai multe cutii.
De asemenea, e foarte potrivit pentru fumat în public, la restaurant, cu prietenii sau în prezenţa soţiei.
Voi avea întotdeauna o cutie de Sherlock Holmes în dulapul meu cu tabacuri şi pipe.
Deocamdată am 4... pe care le-am pus la învechit în urmă cu doi ani. [img]http://i289.photobucket.com/albums/ll226/Hamza_B/GIFS/yum.gif[/img]

(sper să vă placă această compoziţie foto, pe care am făcut-o cu prilejul fotografierii cutiilor mele)

[attachment=0]
SHolmes.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Sherlock Holmes

Mesajde suicune » 14 Ian 2009, 18:42

Intr-adevar, montajul foto este super. Chiar imi place. Daca ar fi la rezolutie mai mare mi- l-as pune ca wallpaper. Bravo, Twain. Este super. Poata daca ar exista un tutun "Mark Twain" ai pune langa ea o pipa si o carte Mark Twain :0)
suicune
 

Re: Peterson - Sherlock Holmes

Mesajde Augustinus » 14 Ian 2009, 23:38

Da, frumos, foarte frumos. Vazand pozele lui Twain parca imi vine sa ma apuc si eu de arta fotografica, insa asta ar presupune un contact prelungit cu tehnica, la care sunt total interzis, antitalent autodeclarat si identificat de cei ce au avut nefericirea sa pun mana pe vreun aparat, indiferent care ar fi el.
Acum, trecand la lucruri serioase, Sherlock Holmes a fost unul dintre primele tutunuri "la cutie" aduse in Romania. Initial a fost Erinmore Mixture si Flakes, apoi Sunday's Fantasy si, daca aveai noroc, ceva Dunhill Standard Mixture. Desigur, existau la Clubul diplomatilor si alte tabacuri, insa prea putin accesibile. In consecinta, ma multumeam cu tutunuri la plic, strangand bursa studenteasca pentru un parlit de Captain Black, Amphora, Rum Royal si alte paie. Ba chiar s-a intamplat sa pun si tutun de "Carpati" in pipa (asa citisem eu ca facea Noica atunci cand nu mai avea ce sa puna in lulea). A urmat apoi perioada de vis numita Germania unde am dat iama prin toate tutungeriile si unde am inceput sa fac si eu diferenta. Reintors in tara si odata terminate rezervele nemtesti, am cazut din nou in mizeria autohtona.Toata starea asta a durat pana prin 2005 (sa fiu corectat daca gresesc) cand au aparut primele Peterson-uri: SHerlock Holmes, Irish Oak si Irish Whiskey. Le-am cumparat, fara stirea sotiei, din banii de intretinere pe care i-am declarat pierduti si nu regret nici acum.
Sincer sa fiu, cel mai mult mi-a placut Irish Oak, insa Sherlock-ul a avut ceva cu totul aparte, inedit in comparatie cu alte tutunuri (piparii experimentati pot confirma). Scrie acolo de ceva tutun oriental. Mie nu mi s-a parut ca ar avea asa ceva, insa ceea ce am retinut a fost cavendish-ul foarte bine prelucrat si doza reusita de burley. Nu arde constant (lucru fericit in cazul anumitor tabacuri), pare cam acru pe ultima suta, insa merge. Poate ca ar trebui putin uscat, insa asta ii cam diminueaza din savoare. Intr-un cuvant, Sherlock Holmes poate fi cu siguranta un tutun de toata ziua, un tutun rezonabil, mediu sub toate aspectele, insa niciodata un tutun foarte bun (desigur, o parere cat se poate de subiectiva). Sa stiti totusi ca merge foarte bine la cafea.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Sherlock Holmes

Mesajde cristi_l » 18 Ian 2009, 19:57

un tutun foarte catifelat, nu foarte dulce, dar aromat. Nu are o aroma care sa fie un intrus in calea aromei bauturii care acompaniaza pipa. Eu acum fumez Sherlok Holmes alaturi de un pahar de vin rosu sec ale carui arome taninate, amarui se completeaza perfect cu dulceata subtila a tutunului.
Ca sfat, descoperit si de mine pe tobacco reviews, acest peterson trebuie "inghesuit" bine de tot in bolul pipei. Am fost un pic reticent sa imi pun dop in pipa, dar functioneaza acest truc. Primul bol l-am umplut cum fac eu de obicei, foarte rar jos si cu un capac dens la buza bolului, dar nu a ars deloc bine, se stingea des, nu degaja nici o aroma, nu avea nici o savoare...acum ca am umplut pipa tare pot sa scriu o parere care sa faca cinste acestui tutun bun.

LE: arde foarte repede, un bol tine aproximativ 30min.
si mai later edit: incep sa regret ca am votat doar mediu, acest tutun ma surprinde in fiecare zi..si il fumez de 5 zile incoace
cristi_l
 

Re: Peterson - Sherlock Holmes

Mesajde RazvanD » 15 Mai 2009, 13:55

In urma review-ului de aici si pentru ca este la indemana am cumparat si eu acest tutun. Este pe gustul meu, are o aroma insinuanta care imi place foarte mult, fiind incepator nu stiu cum sa o descriu sau cu ce sa o compar, singurele tutunuri care le-am fumat pana acum fiind Old Dublin, Sunday Fantasy si prin bunavointa lui Zudo, caruia ii multumesc pentru generozitate, o mostra de Fire Dance si una de 1972 Flake (extraordinar de buna ::18).
Rog pipari mai experimentanti sa imi spuna daca gustul acestui tutun se apropie de mai mult de virginii.
Nu reusesc insa sa umplu pipa in asa fel incat asa il pot savura in voie. Am urmat sfatul de mai sus si am pus dop la pipa (inte noi fie vorba cred ca am exagerat) am umplut si normal regula celor trei parti,tot nimic. Pipa se stinge cand tie lumea mai draga, urmata de o reaprindere, dupa cateva momente vine aroma foarte placuta, urmeaza o fumata placuta de 5-10 minute, dupa care o iau de la capat; fumeaza si putin cam ud (tin sa precizez ca pipa mea este fara filtru) Am incins si pipa... :15)
As aprecia un sfat de la pipari mai experimentati, multumesc anticipat
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina


Înapoi la Peterson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron