Peterson - Sunset Breeze

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
2
33%
Mediu
4
67%
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 6

Peterson - Sunset Breeze

Mesajde std » 25 Feb 2011, 17:52

De câteva zile încoace mi-a venit cumva pofta de tutunuri aromate -- nu sunt un mare fan al lor, dar câteodată dacă îți vine, îți vine. Așa că azi am înhățat, alături de obișnuita mea cutie de Old Dublin, și un Sunset Breeze.

Mirosul din cutie este foarte plăcut -- e blând și dulce, dar de bun gust, nu genul de dulceață de la care "dai în diabet". E puțin umed, dar nu atât de rău ca alte tutunuri aromate (prima dată când am încercat Sweet Kilarney, de exemplu, țin minte că proaspăt scos din cutie era greu de fumat pentru că nu reușeam să-l țin aprins decât dacă făceam ca foalele) și tăietura îl face ușor de pus în pipă.

Atât gustul cât și aroma sunt foarte plăcute. Are un gust fin, de parcă ar fi îndulcit cu lapte, și o aromă subtilă de migdale și puțină vanilie. Lasă un fum ușor și parfumat și un scrum albicios. Se încinge puțin spre fundul bolului dar fără să fie neplăcut.

E un tutun pe care cred că o să îl mai fumez. Ca și în cazul altor tutunuri aromate, ideală este o pipă cu bol generos; cred că e și un tutun bun pentru începători -- are un gust agreabil și ușor, nu înțeapă la limbă și nu se încinge prea tare, plus o aromă destul de plăcută și un fum care nu va face soția să alerge cu făcălețul după bietul fumător :D .

[img]http://www.peterson.ie/pipes/images/tobacco/sunset-breeze2.jpg[/img]
std
 

Re: Peterson - Sunset Breeze

Mesajde zudo » 25 Feb 2011, 19:39

E un tabac pe care l-am apreciat ca bun in perioada mea strict aromatica. Gustul si parfumul de amaretto sunt prezente, fara a fi accentuate peste masura, dar numai in prima parte a fumatei. Dupa jumatatea bolului dezvolta umiditate excesiva si gust neplacut, specific "compoturilor". Poate lasat la uscat mai indelung ... vreo doua trei zile, cine stie ?
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Sunset Breeze

Mesajde victor » 25 Feb 2011, 21:11

Exact cum a spus si Zudo: uscat e mult mai ok. Am luat o cutie in concediu in Grecia si dupa ce s-a uscat la terase la 50 de grade a fost chiar bun. Un tutun potrivit dimineata si mai ales atunci cind esti inconjurat de nefumatori. ::25)
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Peterson - Sunset Breeze

Mesajde Lifelover » 26 Feb 2011, 15:13

Dragi colegi, sunteti mai puternici decat mine. Eu am fumat din cutia mea la orice umiditate intre cum se prezinta la deschidere si cum imi fumez eu tabacurile (,,iasca") si, in afara primelor 7-8 fumuri, fie nu am simtit mai nimic, fie m-am intalnit cu un fel de acro-amareala gretos-laptoasa si dulceaga (am zis c-o fi de vina amaretto-ul, m-am sacrificat, am probat si m-am convins ca nu) care devine, din fericire, gustul faimos al ,,compoturilor'' evocat de Zudo dupa jumatatea fumatei.

Daca voieste cineva sa ma scape de el, discutam pe PM.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Peterson - Sunset Breeze

Mesajde Gordon » 27 Feb 2011, 12:48

Sunset Breeze este al doilea tutun pe care l-am cumparat dupa ce m-am apucat de fumat pipa. Atunci mi-a placut, chiar am fumat la o cafenea si vecinii adulmecau cu placere mirosul si chiar comentau dandu-si cu parerea. Deci roomnote-ul este excelent. Cat priveste gustul si aroma perceputa acestea sunt departe de a fi bune, ceea ce initial nu mi-am dat seama, neavand un termen de comparatie. Insa dupa ce am servit prima cutie de Oriental de la McConnell, nu m-am mai atins de el. Pipa se incinge, bolboroseste si partea cea mai proasta este ca nu mai scoti aroma din ea nici dupa 20 de fumate. Astfel am compromis la vremea respectiva un Capitol - identic cu cel pe care-l detine Molia cu extensie din bambus, care la inceput parea ca fumeaza bine, insa, dupa ce am servit cateva boluri de Sunsed Breeze, a capatat un gust dulceag permanent si o aroma galesa de visine. Are vre-o 3 ani de cand nu o mai fumez si in continuare miroase a visine. O mai adulmec din cand in cand dar n-am curaj sa ii fac plinul.

In concluzie, e un tutun OK pentru cei care adora aromaticele dar va trebui sa-i dedicati o pipa pentru aroma de visine (retineti, nu pentru aromatice in general ci special pentru visine) - altfel iese compot.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Peterson - Sunset Breeze

Mesajde Insuratelu Cristi » 26 Mar 2014, 13:59

Sunt deja la a doua cutie de Sunset Breeze si pot sa spun cu mana pe inima ca mi-a oferit o fumata cel putin ciudata. Pufait usor vara la munte a parut un "aromatic" decent, chiar reconfortant. Aroma de "amaretto" de care spuneau distinsii mei colegi te urmareste chiar de la inceput si pana la sfarsit, nu ca la alte mixturi la care una mirosi si alta fumezi. Deci vara si la aer curat SB devine reconfortant. Arde bine si fara prea multa caldura (pentru un aromatic) fara sa te ciupeasca de limba prea tare.

Fumat astazi la interior, in birou, nu mi-a mai oferit aceeasi senzatie de "refresh". Am simtit doar gustul de care va spuneam mai sus pe care l-as asemana cu un pahar de Campari. Un dulce-sec
caruia parca iar mai trebui ceva. Poate niste burley sau virginie. Pana acum mi se pare cel mai slab produs de Peterson. Il votez MEDIU.
Fişiere ataşate
20140326_133358.jpg
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Peterson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron