Planta – Cellini classico riserva

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
4
44%
Bun
3
33%
Foarte bun
2
22%
 
Voturi totale : 9

Planta – Cellini classico riserva

Mesajde Cinabru » 27 Oct 2008, 20:48

Marca : Cellini classico riserva
Producator : Planta
Tutun : Black Cavendish ; Virginia
Aspect tutun : taietura marunta, mixta
Aroma : portocala, fructata, puternice, usor acrisoara
Tarie : slaba
WAF : ridicat
Prezentare : plic 50 g

Un tutun italian, amestec frumos de tutunuri marunt taiate, auriu inchis si cafeniu, in plic de 50 de grame. La deschidere mirosul fructat cu puternice note de portocale este surprinzator de intens, dulce-acrisor, dar tutunul este putin prea umed (din pacate pe masura ce se usuca notele de portocala dispar aproape de tot). Pipa se umple si se aprinde usor, iar aroma de portocala si fructe se simte chiar si cu filtru, puternica fara sa fie totusi deranjanta.

Gustul este perfect pentru mine. Dulce-acrisor, un tutun slab spre mediu, foarte placut si (cred) usor de recunoscut. Spre jumatatea bolului fumul devine putin mai amar, notele de fructe incep sa se disipe, dar fumata ramane la fel de placuta. Se fumeaza bine, pana la sfarsit, fara sa intepe la limba sau sa infierbante pipa. Usor, poate chiar delicat si racoritor din cauza gustului de fructe. Mirosul in camera este pe masura, foarte placut.

Imi plac aromaticele, iar Cellini classico riserva este unul dintre cele mai bune pana acum. Pentru cei atrasi de tutunurile mai “tari”, va fi cu siguranta prea dulceag si prea usor. Dar pentru cei care vor un tutun aromatic putin mai altfel este o optiune recomandata.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Planta – Cellini classico riserva

Mesajde Humidor » 27 Oct 2008, 21:26

Hmm, mie mi s-a parut uscat, tocmai bun de pipat.

[img]http://forum.humidor.ro/images/Pipe/cellini2.JPG[/img]

La deschiderea cutiei iese in evidenta aroma de portocala si de ciocolata. Amestecul este format din tutun italian Tuscany si Umbria - (care se pare ca sunt virginia) in amestec cu black cavendish.
Am cumparat acest tabac fiind curios de ce Catalin din Constanta si-a cumparat doua cutii. Nu-mi plac tabacurile aromate si totusi acesta nu este rau.
Aroma tabacului la deschiderea cutiei dar si cea lasata in camera vor duce la obtinerea unei note bune din partea sotiei.

Dupa parerea mea, tabacul vine in cutie la la o umiditate tocmai buna pentru pipat, nu se formeaza condens si pipa nu se incinge. Fumul este rece, fara nici o urma de aroma de portocala. Nu este un tabac tare si nici nu inteapa la limba. Este ideal pentru a fi fumat intr-un loc public sau la o petrecere.
Altfel, nimic surprinzator.
Ardere foarte buna.
Fişiere ataşate
cellini1.jpg
cellini1.jpg (23.16 KiB) Vizualizat de 13586 ori
Humidor
 

Re: Planta – Cellini classico riserva

Mesajde Augustinus » 08 Noi 2008, 17:16

Mda, prezentare frumoasa, miros "compotos", iti vine sa mananci chestia asta, insa nu sa o fumezi. Am incercat aseara juma de bol, din bunatatea lui Humidor, insa nu am fost in stare sa duc fumata pana la capat. Simti ca tragi in gol, este un tutun mai mult decat usor, lipsit de orice demnitate pe care tutunurile de pipe se cuvine sa o aiba. Imi aminteste putin de Super Value, asa ca...fara comentarii. Totusi, merita sa dai banii pe asa ceva macar pentru cutie. Iti poate fi utila la mixturile proprii.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Planta – Cellini classico riserva

Mesajde Ankh » 08 Noi 2008, 21:29

Si cum fiecare cu gusturile lui; tot datorita lui Humidor am incercat si eu un bol astazi (aseara deja nu mai puteam sa fumez nimic; nu mai faceam diferenta), mie mi-a placut.

Prima parere despre el n-a fost a mea (caci, dupa cum v-am spus, nu prea simt mirosul unui tutun in timp ce-l fumez) a fost a prietenei mele - adica acel GFAF , respectiv "Ce misto miroase!" . Raspunsul meu a fost ceva de genul "da, asa am auzit si eu...". Tutunul mi s-a parut bun, usor si cu o ardere buna.

Si ca sa fac o comparatie ca`n cartile cu basme, as putea sa spun ca mirosul de migdale, pe care-l simt cand deschid cutia, se transforma intr-o senzatie "ca si cum ai inspira ceaţă" in momentul in care vrei sa "vezi cum miroase ce tocmai ai pufait. Din punctul meu de vedere, o senzatie interesanta, dar mi-ar fi placut ceva mai revigorant. Oare are ceva daca sfarm niste frunze uscate de menta? :43)
Ankh
 

Re: Planta – Cellini classico riserva

Mesajde TLGTLC » 28 Ian 2011, 11:13

Tocmai am desfacut un plic din acest tutun si am fumat un bol. Desi umed se fumeaza usor iar aroma este foarte placuta. Pentru mine, iubitor de aromatice, a fost o experienta frumoasa. Am simtit si eu foarte putin gustul acrisor de care se pomenea mai sus iar taria aproape lipseste.
I-am dat calificativul foarte bun deoarece se fumeaza foarte usor, e aromat fara a-ti lasa senzatia de chimical, miroase foarte placut in camera, senzatiile lasate sunt foarte placute.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Planta – Cellini classico riserva

Mesajde Insuratelu Cristi » 22 Mar 2014, 18:05

Indemnat de parerile de mai sus, am cumparat si eu o cutie din acest tutun despre care nu pot avea decat cuvinte de lauda. Un fum fin fara prea mare incarcatura de nicotina, nu incinge pipa aproape deloc oricat de repede ai incerca sa o forjezi si o aroma divina. Antevorbitorii mei au spus de o aroma citrica. Eu as spune mai degraba un "tutun melodios" cu tonuri simple care se impletesc intr-un mod placut. As fuma acest "aromatic" vara tocmai pentru atmosfera de prospetime care o degaja sau intr-o incapere de nefumatori. Per total un tabac bun si la final o senzatie de "mai vreau". Il votez BUN
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Planta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron