Stanwell - GUARANA

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
2
13%
Slab
7
47%
Mediu
3
20%
Bun
1
7%
Foarte bun
2
13%
 
Voturi totale : 15

Stanwell - GUARANA

Mesajde Cinabru » 27 Oct 2008, 22:11

Marca : Stanwell Guarana
Producator : Orlik Tobacco
Tutun : Brazilian Highland Virginia, Burley, Black Cavendish
Aspect tutun : taietura marunta, panglici scurte si foarte inguste
Aroma : guarana, putina lamaie
Tarie : scazuta
WAF : mediu
Pret : 29.5 Ron / Plic 50 g
Magazin : Calea Victoriei 222

Dupa Skandinavik Vanilla si inca o cutie de Sunday’s Fantasy, venise momentul unei schimbari. Tot un tutun aromatic, dar ceva nou. Ceva nu foarte puternic, potrivit pentru vara, si eventual cu o aroma exotica. Dupa mai multe cautari, am ales Stanwell Guarana. La a treia pipa imi dau seama ca a fost o alegere inspirata.

Odata deschis plicul, aroma este foarte puternica si exotica. Guarana. Un amestec de fructe, putina lamaie si aparent un strop de alcool. Trei feluri de tutun, Virginia si mai ales Burley amestecandu-se cu foarte putin Black Cavendish (nu strica sa fie mai mult). Nu foarte umed, spre deosebire de alte aromatice, dupa 30 de minute a fost tocmai bine uscat pentru o fumata. Datorita taieturii se pune usor in pipa, aerisit, chiar daca dupa uscare se umfla ceva mai mult. Se aprinde usor si arde surprinzator de lent, uniform, fara a necesita reaprinderi dese. Nu se infierbanta atat de mult ca alte aromatice si se fumeaza nesperat de uscat, dar poate intepa daca este fumat prea repede.

Aroma initiala este fructata, foarte intensa, dulce-acrisoara, de la guarana, tutunul simtindu-se in fundal. Un miros specific, din cate am citit (nu auzisem pana acum de guarana, si nici nu am gasit guarana “natur”). Dupa prima treime a bolului aroma exotica se disipeaza aproape complet, fiind inlocuita de gustul de Burley, cu aroma sa de nuca, si un strop de Cavendish. Un fum surprinzator de racoritor in prima parte, dens si placut mai tarziu. Are destula nicotina pentru un aromatic, chiar daca pare un tutun usor. La final raman mici bucatele de tutun si un scrum negru-cenusiu.

Un tutun care m-a surprins placut. Alte retete cu Burley nu mi-au placut, dar de aceasta data amestecul dintre exotic si Burley este unul foarte reusit. Se fumeaza bine, usor si placut. Alte varietati cu arome de fructe, precum Exclusiv Wild Mango, sunt net inferioare. Pretul este accesibil. Este primul Stanwell incercat, cu siguranta ca nu va fi si ultimul. Recomandat tuturor celor care vor ceva exotic, dar in egala masura un tutun aromatic si bun. Potrivit si pentru un incepator. Imi place ca Orlik ofera ceva inedit.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell - GUARANA

Mesajde Augustinus » 02 Noi 2008, 19:57

Chiar daca nu este un tabac de prima clasa, Stanwell Guarana poate fi o alegere buna pentru cei ce se apuca de fumat pipa. Trebuie sa aiba insa in vedere cateva aspecte: tutunul trebuie aerisit putin, altfel se risca o umiditate mult prea mare, un condens pe masura si un fum inecacios; aroma de guarana este una artificiala si spre finalul pipatei fumul devine greu, nu tocmai placut pentru cel ce fumeaza. Atentie la pipa si la turta pe care o formeaza! Stanwell-urile in general au tendinta de a forma o turta mult mai mare decat se cuvine, datorita felului in care sunt taiate tutunurile. De fapt, nu este vorba de turta propriu zisa (stratul de carbon), ci de o materie vascoasa ce se solidifica odata cu timpul, periclitand nu doar sanatatea pipei, ci si calitatea fumatei. Prin urmare, Stanwell Guarana este un tutun ce trebuie fumat cu mare atentie si, mai ales, cu masura.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell - GUARANA

Mesajde stefanita » 23 Mar 2009, 19:07

Am avut de la bun inceput cateva probleme cu doua pipe, un Peterson si un Chacom, ce se fumau foarte fierbinti cu MB Mixture. De aceea le evitam, pana mi-a dat prin minte sa incerc sa le obinuiesc cu un alt tutun. Doream ceva taiat mai fin si pentru ca aromatele sunt indeobste asa, am cautat un Stanwell Melange, pe care il mai stiam cat de cat. Dar pe care nu l-am gasit - si am luat Guarana. Nu (mai) fumez aromate (MB M nu e, totusi, un aromat in sensul tare) si asta ar fi trebuit sa fie o experienta neobisnuita. Neobisnuita a fost, placuta doar pe jumatate: cele doua "dudui" au reactionat decent si nu s-au mai supraincalzit, dar tutunul... Stiu gustul de guarana din ceaiuri si bomboane si nu are nici o legatura cu aroma foarte aproximativa de lamaie si menta pe care tutunul acesta o lasa. E un produs... racoritor, neobisnuit, dar nu are gust de tutun si nici nu se prezinta ca atare. Se mai salveaza in ultima treime, cand ii dispare aroma dominanta si capata un gust usor de nuci, foarte "lemnos", dar nu atat de "lemnos" ca o virginia pura, de exemplu. Banuiesc ca "da bine" in public, ca pentru incepatori ar fi o revelatie, dar eu nu voi mai cumpara un alt pachet. Plus ca aici nu se mai gasesc pachete de 50, ci doar de 40 de grame.
stefanita
 

Re: Stanwell - GUARANA

Mesajde Lifelover » 30 Iul 2009, 00:50

Profetice vorbele lui stefanita si nu numai: pentru incepatorul acesta, anume, chiar a fost o revelatie. Purces chitit pe Old Dublin la JPB (unde am aflat ca nu ma pot servi cu asa ceva, dupa cum cei mai experimentati sigur stiu), mi-am oferit prima mea pipa, un cocean dragalas - si am ramas, pana la urma, pe minunea asta; bricheta precizez ca n-am dorit si ca de-abia m-am abtinut de la a face un drum pana la sfanta biserica, dupa o lumanare. Pagan, sa iertati dumneavoastra.
Afar' de ce s-a spus, precizez ca, in ambalaj, tutunul mi-a adus, cumva, aminte de aroma unui panettone; o surpriza placuta. In rest, subliniez si eu lamaia si tenta de artificial a guaranei, pe care aproape ca nici n-am intalnit-o, pe parcursul fumatei, ,,fata-n fata'', chiar daca era, cu siguranta, acolo. Nu e un gust de care m-as putea indragosti, dar e, cu siguranta, ceva la care am sa revin.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Stanwell - GUARANA

Mesajde catalindm » 27 Aug 2009, 11:30

Va salut.
Fiind la inceput de drum, abia de o luna, am incercat cateva tutunuri pana acum.
Daca pipa am primit-o cadou( un Butz C - briar) cu un Stanwell Vanilla care fiind primul tutun, m-a impresionat, am zis ca urmatorul sa fie tot din gama Stanwell, si am ales GUARANA. Mare greseala. Lasa ceva umed in pipa, inteapa la limba de ...., nu se poate fuma pipa cap-coada.
Furios m-am dus si am cumparat un pachet de Amphora-Full Aroma, alta viata, e fenomenal, chiar nu mai mai satur de el.
Am incercat si parca mi-a placut, am mixat Guarana cu Full Aroma, si e...ok, poate asa termin in vreo doua luni pachetul :)
Oricum, sigur nu am sa mai cumpar acest tutun. Dar Amphora sigur nu-mi va lipsi multa vreme de acum.
"Daca as sti cum se face o fotografie buna, as face-o tot timpul." - Robert Doisneau
Avatar utilizator
catalindm
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Aug 2009, 14:44
Localitate: bucuresti

Re: Stanwell - GUARANA

Mesajde std » 03 Aug 2010, 14:50

Astăzi am trecut și eu prin Unirea să mă alimentez cu ceva nou; gama de acolo fiind relativ restrânsă (ar fi două cutii de Larsen pe care am pus ochii și în care mă voi înfige cu siguranță la leafă, dar mai e până atunci), acesta era singurul care-mi surâdea oarecum și am zis să încerc.

Știam de la primul meu contact cu Sweet Kilarney că tutunurile aromaticele trebuie să se umfle puțin; așa că am lăsat un pic de spațiu în bol și într-adevăr, s-a umflat chiar mai tare decât mă așteptam, deci dacă vă place să fumați la o plimbare sau la o terasă și bate vântul, puțină atenție.

Aroma e interesantă dar este prea pregnantă și prea dulce pentru gustul meu. Aduce a fructe și a rom foarte dulce -- seamănă un pic cu esența de rom pe care o punea maică-mea în prăjituri când eram mic, dar asemănarea cu prăjiturile se cam oprește aici. Gustul de tutun nu se simte decât spre capătul bolului și nu e foarte pregnant, iar aroma fumului, deși e ușoară, nu m-a impresionat prin ceva anume.

Poate pentru un începător e o alegere bună fiindcă nu încinge grozav de tare (în comparație cu alte aromatice) și nici nu înțeapă la limbă. Eu unul nu sunt însă foarte impresionat -- e interesant dar nu chiar atât cât să mai cumpăr și data viitoare.
std
 


Înapoi la Stanwell

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron