Charles Mixture

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
100%
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

Charles Mixture

Mesajde MarcBarbu » 15 Noi 2012, 02:18

Desi sunt nou in bransa m-am decis sa scriu acest review in primul rand pentru a preveni fratii pipari.
Am cumparat un pachet de degustare de la Rattray's, din cel cu 6 pliculete de tutun, printre care exista si acest aromatic, Charles Mixture, cel mai prost din toate.
[attachment=0]
Charles Mixture.jpg

Din cate am interes este un amestec de Black Cavendish si Virginia, broken flake (se vede si in fotografie).
Din momentul deschiderii m-a napadit un miros de fructe de padure, fructe confiate, si parca si ceva cocos. Deci foarte dulce.
Trebuie sa mentionez ca toate cele 6 pungute de tutun erau cam prea uscate, dar din lacomie am hotarat sa le fumez incet, asa uscate cum sunt.
Primul bol l-am aprins cu 3 sau 4 chibrituri si desi am tras incet si rar, pipa s-a incins ca talpa iadului. Am lasat-o sa se raceasca de vreo 10 ori si ca rasplata m-a ciupit destul de tare de limba. Inca de la primele fumuri, gustul fumului nu prea avea vreo legatura cu mirosul tutunului fiind destul de plat, iar dupa jumatea bolului, aroma disparuse cu tot, lasand locul intepaturilor pe limba. Rattray's zice ca cele 6 pliculete sunt "luxury tobacco", eu insa donez cu placere acest lux oricarui frate pipar ale carui papile, gusturi si experienta il fac sa isi doreasca asa ceva.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Charles Mixture

Mesajde Twain » 15 Noi 2012, 12:04

[quote="MarcBarbu"]Desi sunt nou in bransa m-am decis sa scriu acest review in primul rand pentru a preveni fratii pipari.

Nu trebuie să fii "vechi" în branşă ca să ai o părere. Mulţumim pentru review.

[quote="MarcBarbu"]...Inca de la primele fumuri, gustul fumului nu prea avea vreo legatura cu mirosul tutunului...

Da, cam asta e şi părerea mea în ce priveşte majoritatea aromaticelor. Dar sunt mulţi pipari cărora le place acest aspect.
Gusturile oamenilor sunt foarte diferite. Din fericire!
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Charles Mixture

Mesajde MarcBarbu » 20 Noi 2012, 18:34

Cum foarte multi oameni mi-au spus ca Rattray's are tutunuri exceptionale, si ca trebuie ca fac eu ceva gresit, am reluat testul. Am lasat tutunul langa o farfurile cu apa sub un bol vreo 3 zile, pana s-a umezit cat trebuie, am folosit un full bent mai lung, sa fie fumul mai rece si sa previn arsuri (ba chiar am orientat fumul spere cerul gurii si nu spre limba) si rezultatul s-a schimbat putin.
Adica nu s-a mai incins pipa incat sa trebuiasca sa o las sa se raceasca de vreo 10 ori ci numai de 5 ori, si nu m-a mai ciupit chiar asa de limba(dar tot m-a ciupit). Per total a fost o experienta mai placuta decat cele dinainte, insa nu as mai cumpara niciodata acest tabac.
Fumat in conditii ideale, poate sa va tina companie decent unui ness dulce daca nu aveti altceva la indemana. Insa pentru aromatice, in orice colt de lume se va gasi un Clan sau o Amphora care sa faca o treaba mai buna decat mixtura domnului Charles.
Aceasta ultima fumata nu m-a determinat sa imi schimb votul din chestionar.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti


Înapoi la Rattray's

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron