Dunhill - Nightcap

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
6%
Bun
4
24%
Foarte bun
12
71%
 
Voturi totale : 17

Dunhill - Nightcap

Mesajde Lifelover » 24 Mar 2010, 23:10

[img]http://www.pipevillage.org/images/tobacreviews/dunhillnightcap.gif[/img]
Marca : Nightcap
Producator : Dunhill
Tutun : Virginia, Latakia, Perique
Aspect tutun : ribbon
Aroma : naturala
Tarie : ridicata
WAF : foarte scazut
Prezentare : cutie metalica de 50 g
Pret : 12 euro
(copirait Cinabru)

Multi cunoastem acest deliciu de seara lenesa de la casa Dunhill; s-a cam facut vremea sa si discutam putin pe baza-i. Este acest Nightcap, fabricat in zilele noastre de Orlik, atat cat s-o mai fabrica, o mixtura englezeasca teapana ca tarie, cu o anumita nota ierboasa, astringenta, latakie buna si prezenta in avangarda, atat la deschiderea cutiei, cat si pe tot parcursul fumatei, insotita indeaproape de suficient perique. Un tutun destul de corpolent, care mi-a lasat, de fiecare data, o impresie mangaietoare, linistita si relaxanta; multi il mentioneaza ca ,,praf de pusca'' si e, cu siguranta, intre cele mai puternice tabacuri pe care le-am incercat, dar nu e, in nici un caz, ceva care sa chinuie fumatorul - fumatorul acesta, cel putin. :2) Numele mi se par foarte nimerit; e bun de fumat noaptea, ca ultim bol, pentru ca alte tabacuri fumate, dupa el, ajung sa para... mai fade decat sunt.

In cutie se prezinta la umiditate buna, taman cat sa umplu pipa imediat dupa deschidere; fumeaza constant, fara surprize majore si, bineinteles, foarte rece, daca cel ce-l savureaza nu se grabeste. :oops: Lasa in urma o cenusa gri, foarte fina si usor de curatat. Recomandat pentru fumat afara, pe un vant usor, sau pe balcon, cu o carte buna-n mana si un strop de Armagnac in pahar, pentru cine se poate bucura de asa ceva, si, in ceea ce ma priveste, Foarte Bun. Un tutun de savurat in tacere, in orice caz... constat ca nu prea am cuvinte cat mi-ar trebui sa descriu ce face cu starea mea de spirit.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Dunhill - Nightcap

Mesajde Cinabru » 24 Mar 2010, 23:12

Aceeasi prezentare eleganta obisnuita la Dunhill : cutie rotunda, tutunul destul de umed si cu miros puternic protejat de un capac din carton, eticheta cunoscuta printre fumatorii de pipa cu scufia de noapte, pipa de lut (cred), o lumanare aprinsa in sfesnicul demodat. Are un aer atat de vintage si de seducator incat te astepti ca si tutunul sa fie foarte parfumat si usor. Dimpotriva.

Nightcap este o mixtura aparte, cu o doza generoasa de latakia, suficient perique adaugat cat sa incante fara sa piste, o baza de virginie care se insinueaza frumos in fumata. Mirosul, la deschiderea cutiei, este puternic, foarte neplacut pentru nefumatori (dupa protestele sotiei). Taietura marunta, ribbon, amestec de maro si negru, relativ umed, se umple usor o pipa si se lasa un pic la aerisit. Nightcap se aprinde imediat, arderea este constanta si egala pana la final, iar aroma... Aroma este dura, seaca, barbateasca, un amestec pe care un incepator obisnuit cu aromatice usurele s-ar putea sa-l priceapa mai greu. Latakia este esenta in Nightcap, virginia ramane timida in fundal, facandu-si simtita prezenta ca un ostean credincios si discret, doza de perique este bine aleasa cat sa te intepe placut si usor picant. Pana spre final gustul este egal si bun, cu o intensificare a latakiei dupa jumatate.

Doza de nicotina este mare, poate chiar prea mare in anumite momente ale zilei, si e chiar un tutun de "nani nani" (desi stiu cel putin un pipar care il putea fuma la primele ore ale diminetii). Il pastrez de regula pentru seara, chiar inainte de un somn bun, desi n-am scufia de pitic de pe cutie. Din pacate. De fiecare data este la fel de bun, dar si la fel de tare. La final ramane un scrum foarte fin, inchis la culoare. Nu inteapa limba, nu incinge pipa chiar daca il fortezi. Calitate Dunhill.

Nu e in nici un caz un tutun social, de fumat printre civili. Doar daca ai musafiri nepoftiti si iti doresti sa plece foarte repede si tusind. Sotia nu l-a putut suporta, a insistat de fiecare data sa aerisesc foarte bine camera dupa fumata sau sa ma duc pe afara, sa ma plimb prin curte, sa ma relaxez, sa meditez la rolul meu in univers. Orice, dar sa nu il fumez in casa.

Am fumat prima data Nightcap cu ceva timp in urma, datorita lui Mrg, piparul care m-a initiat in universul fascinant al mixturilor cu latakie. Obiectiv vorbind, atunci mi-a placut chiar mai mult decat acum, desi la prima fumata m-a ingalbenit si m-a facut sa tremur un pic. Un pic mai mult. Prima data cand un tutun se dovedea mult prea tare pentru mine. Abia acum, cu o cutie intreaga, am inceput sa il inteleg si sa il apreciez. Desi din gama Dunhill prefer 965, Early Morning sau excelentul Navy Rolls. Am inteles ca reteta veche, inainte de cea facuta de Orlik, era net superioara, dar n-am apucat sa o incerc.

Concluzie : obiectiv vorbind e un tutun foarte bun, chiar daca acum nu ma mai impresioneaza ca la primele fumate. Il consider unul dintre tutunurile obligatorii pentru "cultura" unui fumator de pipa, desi este prea sec si "praf de pusca" pentru un incepator. Parerea mea.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Dunhill - Nightcap

Mesajde Lifelover » 25 Mar 2010, 00:23

Daca ati votat odata aici, am sa va rog s-o mai faceti o data. Topicul s-a pierdut dupa restaurarea unui back-up si a trebuit sa-l refacem.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Dunhill - Nightcap

Mesajde mrg » 25 Mar 2010, 14:29

L-am votat "Bun", desi am facut asta mai mult pt. amintirea excelenta lasata de prima cutie fumata si nu pt. impresiile recente. La ultimele 2 boluri fumate recent, prin amabilitatea lui Cinabru, am resimtit acut o lipsa a senzatiei de catifelat/cremos care ma entuziasmase cu ceva timp in urma. L-am simtit dur si aspru, impresie care nu am avut-o la prima cutie nici atunci cand mai ramasese putin si incepuse sa se cam usuce. Ce sa mai, cred ca am comis un vot "nostalgic" ::6)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Dunhill - Nightcap

Mesajde alecos » 15 Mai 2013, 09:36

Nu stiu ce gandeau aceia care spuneau ca e un tutun prea tare, de fumat seara, dar m-au determinat sa-l evit prea multa vreme. E cert ca gusturile sunt relative, adica in marea lor majoritate oamenii isi copiaza perceptiile dupa modelele din grupul de apartenenta si, prin urmare nu prea merita sa fie luati in seama. Nu te poti abtine sa nu iei totusi in considerare opinii prea raspandite care te influenteaza fara sa vrei. [-X Si apoi mai era si numele, care parea sa confirme ca e un tutun strong, desi seara consumi ceva usor, care sa nu-ti ingreuneze somnul.
Bine ca intr-un final l-am fumat. E cea mai placuta descoperire din ultima vreme. Dupa vreo 20 de tutunuri, in genere mediocre, iata unul care imi place. Ocazie sa condamn definitiv tabacurile de la Peterson, cu exceptia lui Perfect Plug, care desi are un gust bun, arde greu si se aprinde si mai greu.
Ei bine Dunhill-ul acesta - Early morning si My mixture nu sunt impresionante, ba chiar dezamagitoare - arde usor, se aprinde usor, nu necesita reaprinderi, nu incinge pipa si e primul tutun incercat de mine care arde complet, lasand doar putina cenusa pe fundul pipei. Ceea ceconteaza e insa gustul, dulce astringent foarte placut. Face si mult fum, ceea ce mie - care fumez afara - imi produce multa satisfactie. Si nu e deloc tare, ABF de la Solani e mai tare. Pentru mine e un tutun potrivit de fiecare zi.
Ii dau 9, pentru ca 10 va primi doar un tutun cu adevarat divin, pe care, probabil, il voi descoperi candva.
Avatar utilizator
alecos
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Feb 2012, 17:20
Localitate: cluj
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Dunhill - Nightcap

Mesajde pari » 16 Mai 2013, 10:12

Apropos de "pentru ca 10 va primi doar un tutun cu adevarat divin, pe care, probabil, il voi descoperi candva", acum 4 sau 5 ani am cumparat seria asta de tutunuri de la Dunhill. Am ramas neplacut impresionat de mixturile respective.
In acest an am fumat, din nou, Early Morning,revelatie, un tutun echilibrat care merita calificativul: bun!
Am constatat ca, la fel ca si muzica, o partida de pipa memorabila, depinde de context, unde, cum, cu ce, cu cine...un cumul de factori.
Concluzia mea este ca, in general, nu este corect sa pui etichete(note) de la primul contact; "rabdare si tutun" cum se zice.
:ymhug:
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Dunhill - Nightcap

Mesajde Twain » 17 Mai 2013, 15:42

[quote="pari"]Am constatat ca, la fel ca si muzica, o partida de pipa memorabila, depinde de context, unde, cum, cu ce, cu cine...un cumul de factori.

Exact acelaşi lucru l-am remarcat şi eu de-a lungul anilor. Aroma unui tutun fumat în casă, cu o carte în mână sau răsfoind netul, diferă de aroma obţinută când îl fumez pe o terasă, cu prietenii, la munte, la mare, într-o zi însorită sau ploioasă, după o masă festivă sau la o cafea...
Şi să nu uităm de pipă. Iar când zic asta nu mă refer la briar sau spumă sau lut, evident, ci la faptul că ACELAŞI tutun, fumat din două pipe diferite de briar, răspunde mai bine din una faţă de alta.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Dunhill - Nightcap

Mesajde TLGTLC » 27 Ian 2014, 23:31

Unul din cele mai bune tutunuri fumate! Nu lasa nici un miros greu astfel incat sotia mi-l tolereaza. Mi-a fost permis si de civile sa-l fumez in incapere si s-au aratat incantati de mirosul...interesant. La revelion o prietena s-a aratat dornica sa-l incerce si a fumat o pipa cap coada.
Cat despre tarie nu e de speriat, mai tare si mai ,,puturos" mi s-a parut Early Morning. Arde frumos, neavand nevoie de reaprinderi. Probabil l-au facut mai ,,comercial"adaptat maselor pentru ca nu e nicidecum ,,sperietoarea"despre care citisem.
Fişiere ataşate
DSCF1606.jpg
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Dunhill

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron