Dunhill-Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte Slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
2
29%
Bun
1
14%
Foarte bun
4
57%
 
Voturi totale : 7

Dunhill-Flake

Mesajde BAIJ » 24 Noi 2011, 21:10

Dunhill Flake se prezinta frumos, in cutiuta sa aurie, cu flake-uri subtiri si egal taiate dintr-un calup bine presat, cu umiditate scazuta.
[attachment=0]
DUNHILL FLAKE.jpg
DUNHILL FLAKE.jpg (52.79 KiB) Vizualizat de 7031 ori

Virginie curata, tutunul are culoare brun deschis cu nervuri si puncte galbui si miroase (clasic) a smochine uscate.
Nu prezinta cristale de zahar, ca SG FVF, si in fapt nici nu este asa de dulce la fumat. Este mai degraba sec, usor sarat, cu un gust de tutun curat.
Taria este medie iar mirosul in camera este acceptabil.
Cel mai important aspect insa mi s-a parut modul cum arde: odata frecat si pipa umpluta, mi-a trebuit un (1) bat de chibrit sa-l aprind si apoi sa fumez pana la capat! Poti sa pufai incet, relaxat, sa te bucuri de gustul de virginia curata, pipa nu se incinge defel, nu pisca, nu bolboroseste, pur si simplu arde incontinuu, fara efort.
In concluzie, o virginie excelent lucrata de cei de la Dunhill (Orlik) care merita calificativul Foarte Bun.
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: Dunhill-Flake

Mesajde TLGTLC » 16 Sep 2013, 19:07

In cutia mea flake-urile nu erau nici frumos taiate si nici aranjate prea grozav. Fata de Orlik Golden Sliced unde erau ,,la milimetru" la Dunhill ordinea nu reprezinta o prioritate. Am remarcat inca un aspect: chiar daca umiditatea era scazuta, necesita reprinderi. Insa flake-ul pus pe o farfurioara 1-2 ore ardea perfect.
In fine...astea-s mici detalii. Tutunul este foarte bun, gustul este superb, nota de camera...nu m-a dat nimeni afara, ba chiar mi s-a spus ca miroase interesant desi este virginie si...atat.
L-as mai fuma oricand, este foarte bun, dar dupa parerea mea, pe o scara de la 1 la 10 i-as da cu 0,5 puncte mai putin decat lui Golden Sliced. Si banii tot pe Golden Sliced i-as cheltui.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Dunhill

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron