Calibrul 9mm

Chestionarele pot fi completate de catre membri astfel incat in timp sa avem anumite statistici

Folositi filtre? Ce fel? (votati varianta cea mai apropiata de realitate)

Nu folosesc filtru, e un criteriu de selectie in achizitionarea unei pipe
5
21%
Nu folosesc filtru, folosesc adaptor la cele dotate cu camera de 9mm
0
Niciun vot
Prefer sa folosesc filtru daca pipa e prevazuta cu camera de 9mm
7
29%
Folosesc ocazional filtru
3
13%
Folosesc cristale de pipa
1
4%
Folosesc filtru cu carbon activ, dotarea cu filtru e un criteriu de selectie
8
33%
Folosesc filtru din balsa, dotarea cu filtru e un criteriu de selectie
0
Niciun vot
Folosesc filtru din meerschaum, dotarea cu filtru e un criteriu de selectie
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 24

Calibrul 9mm

Mesajde Molia » 18 Dec 2008, 14:26

Tin acum in dinti o pipa din meerschaum cu o teaca de 9mm pentru filtru. Cunostintele mele contureaza doua posibile roluri ale unui filtru: acela de a retine umezeala si acela de a impiedica jarul sa ajunga la limba. Scaderea nocivitatii fumului o consider neglijabila avand in vedere faptul ca de la bun inceput nu e vorba de un fum foarte nociv iar fluxul de aer frintr-un filtru este destul de lejer. Astept sa aflu ce rol joaca filtrul pentru voi (astept argumente)

Eu folosesc rar filtre si atunci la tutunuri care tind sa fumeze umed, in special la ocazionalele aromate. Folosesc carbon activ, deoarece sunt comune si tind sa ajunga la mine fara sa le caut.
Cristalele de pipa le folosesc pentru o uscare mai rapida a lulelelor in camera mea, unde umiditatea atmosferica este relativ crescuta. Folosite in timpul fumatului tind sa impiedice formarea unei turte uniforme.
Consider ca filtrele de balsa sunt mai bune, insa pentru mine nu merita deranjul sa le procur.
Nu am incercat filtre din meerschaum.
Molia
 

Re: Calibrul 9mm

Mesajde Twain » 18 Dec 2008, 15:18

Si eu folosesc tot ocazional, dar numai balsa. Si nu de fiecare data ci, mai degraba, atunci cand trebuie sa fumez cu atentia impartita, in timp ce ma ocup de altceva.
Motivele, de asemenea, sunt aceleasi ca in cazul tau, dar in ordine inversa: intai ca sa nu-mi ajunga scrum in gura si abia apoi ca sa reduca umezeala.

Cristale am folosit de vreo 2-3 ori, de proba, dar n-am descoperit vreo diferenta demna de luat in seama, asa ca le-am abandonat.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrul 9mm

Mesajde Humidor » 18 Dec 2008, 17:22

Folosesc filtru cu carbon activ la pipele care sunt prevazute cu camera de filtru.
La pipele fara filtru ma deranjeaza scrumul care ajunge la final pe limba dar depinde de pipa.

Fumez si cu filtru si fara in functie de pipa.
Uneori prefer cu filtru, alteori prefer pipele fara. Mai depinde si de moment.

:43) :43) :43)
Humidor
 

Re: Calibrul 9mm

Mesajde cristi_l » 18 Dec 2008, 19:05

folosesc ocazional filtre, cand mi-am luat prima pipa mi-am luat si o cutie de 10 filtre Stanwell pe care le-am consumat destul de repede, le mai folosesc pe alea care vin o data cu pipele noi si acum le folosesc pe cele Vauen primite cadou de la dl. Halasz
cristi_l
 

Re: Calibrul 9mm

Mesajde Baaron » 18 Dec 2008, 20:34

Nu folosesc filtre de nici un fel (am folosit o perioada la inceput insa am renuntat pe parcurs)...prefer fumul direct, nefiltrat, insa asa cum multi dintre voi stiu, eu usuc un pic mai mult tabacul si nu am probleme cu umezeala...
Baaron
 


Înapoi la Chestionare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator