[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Celalalt capat al pipei

Celalalt capat al pipei

Chestionarele pot fi completate de catre membri astfel incat in timp sa avem anumite statistici

Ce tip de mustiuc preferati?

Fishtail, fluent, standard
5
24%
P-Lip, fluent, standard
4
19%
Fishtail, saddle-mount, standard
5
24%
P-Lip, saddle-mount, standard
0
Niciun vot
Fishtail, fluent, army-mount
0
Niciun vot
P-Lip, fluent, army-mount
2
10%
Fishtail, saddle-mount, army-mount
5
24%
P-Lip, saddle-mount, army-mount
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 21

Celalalt capat al pipei

Mesajde Molia » 23 Noi 2008, 20:11

Votati, poate pipierii de talie internationala ne pandesc si iau notite. De ales 2 optiuni si cu putina bunavointa de argumentat.

Preferinta personala pentru P-lip se datoreste faptului ca se agata mai bine de dentitie.
Saddle-mount sunt lipsite de armonie.
Intre army si standard aleg practic intre un inel simpatic si o forma aerodinamica. Simtul practic e irelevant, caci oricum imi curat pipa la vreo 30-60 min dupa fumare.
Molia
 

Re: Celalalt capat al pipei

Mesajde Twain » 23 Noi 2008, 20:59

Pentru mine, cel mai comod mustiuc e cel saddle-mount. Deoarece obisnuiesc sa tin pipa in dinti, pentru o priza buna trebuie sa "musc" din ea peste 2 cm. Mustiucul saddle-mount ramane plat pe aproape toata lungimea, in timp ce un mustiuc fluent se rotunjeste destul de repede si imi creeaza probleme: ma sileste sa tin gura prea cascata si, in plus, dintii imi "derapeaza" pe suprafata mustiucului daca are o conicitate mai pronuntata.
Asa ca am votat pentru "Fishtail, saddle-mount" in ambele variante, standard si army.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Celalalt capat al pipei

Mesajde misu » 23 Noi 2008, 21:02

am o rugaminte de incepator...

in legatura cu subiectul de fata, unde pot gasi explicatii insotite de desene?
multumesc
:41)
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Celalalt capat al pipei

Mesajde Twain » 23 Noi 2008, 23:05

Asa e. Lipsesc niste poze explicative.
Dar mi-ai dat o idee, asa ca am pus mana pe aparatul foto, m-am jucat putin in Paint, si... a iesit ce se vede mai jos.
Sper ca e mai simplu acum.

[div=center][attachment=1]
P-lip_Fishtail.JPG
P-lip, respectiv fishtail, se refera la forma de capat a mustiucului


[attachment=2]
Fluent_Saddle-mount.JPG
Fluent, respectiv saddle-mount, se refera la forma mustiucului, privit din lateral


[attachment=0]
Standard_Army-mount.JPG
Standard, respectiv army-mount, se refera la forma de asamblare intre mustiuc si partea de lemn
[/div]


In incheiere, reiau explicatiile postate de Baaron [url=http://www.pipa-bucuresti.ro/forum/viewtopic.php?f=12&t=26]aici[/url].

[quote="Baaron"]Mustiucurile se clasifica dupa forma buzei in fishtail (eng. “coada de peste”, terminatie lata) si P-lip (sistem brevetat de Peterson, in forma de “P”, cu canalul de fum orientat 20 de grade in sus, indreptand fumul spre cerul gurii pentru a evita iritarea limbii de un fum prea fierbinte). Mustiucurile fishtail cu o curbura brusca apropiata de shank si continuare plata se numesc saddle mount. Mustiucurile cu terminatie conica inspre shank se numesc army mount si au avantajul de a putea fi demontate cat timp pipa inca nu s-a racit.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus


Înapoi la Chestionare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron