erik nording freehand

erik nording freehand

Mesajde Angelos » 11 Apr 2010, 18:07

nu am fumat o inca...pipa preferata insa ca forma...si revin cu impresii despre fumate...
Fişiere ataşate
333.jpg
222.jpg
111.jpg
Angelos
 

Re: erik nording freehand

Mesajde DSM » 11 Apr 2010, 18:10

Am o dilema, cum poate fi pipa ta preferata daca inca nu ai apucat sa fumezi din ea?
::33)
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: erik nording freehand

Mesajde Humidor » 11 Apr 2010, 19:14

Ca forma zice omul... in orice caz, mustiucul ala trebuie sa intre pana la baza in pipa... Daca nu intra da-i cu grafit (creion).

S-o pipezi cu placere!
Humidor
 

Re: erik nording freehand

Mesajde Angelos » 11 Apr 2010, 19:31

am precizat,ca e vorba despre forma in momentul de fata.
mersi humidor pentru sfat.abia astept sa o prind in maini.si sa vad cum sta treaba cu mustiucul.
Angelos
 

Re: erik nording freehand

Mesajde zudo » 11 Apr 2010, 21:30

Nu uita sa o dezinfectezi ! Baga mustiucul in solutie de clor(inalbitor) peste noapte, dupa care o speli bine si o stergi cu alcool. Ulterior o sa trebuiasca sa-i dai un polish. Fum rece !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: erik nording freehand

Mesajde Angelos » 11 Apr 2010, 21:41

nu o sa ii faca rau clorul mustiucului? pipele folosite cum le dezinfectati, in afara de metoda "lasat 24 de ore cu vata cu tuica sau alt alcool"?
mersi pt sfat
Angelos
 

Re: erik nording freehand

Mesajde Humidor » 11 Apr 2010, 22:25

Cu clorul trebuia sa ai grija, te uiti la el dupa 2-3 ore daca se dizolva... il scoti. Sunt anumite mustiucuri din vulcanita care rezista mai putin la clor, nu este o regula, unele nu au nimic.

Daca folosesti ACE iti recomand sa il combini cu apa in proportii egale, altfel este prea tare. Dizolvarea se face pe stratul superficial iar in anumite cazuri suprafata devine rugoasa dupa 24 de ore. Daca observi acest lucru dupa procedeu, va trebui sa folosesti un smirghel fin si pasta abraziva (sau polish) ca sa ii dai luciul.... ceea ce pntru forma ta cu model este destul de complicat.

Clorul este folosit nu doar pentru dezinfectare dar si pentru curatarea stratului de oxid daca acesta exista. Altfel, numai pentru dezinfectare cred ca sunt suficiente 2-3 ore.
(Tacamurile de la restaurant sunt doar spalate cu detergent si este suficient)
Humidor
 

Re: erik nording freehand

Mesajde zudo » 11 Apr 2010, 22:26

Urmareste thread-ul:
viewtopic.php?f=15&t=117
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: erik nording freehand

Mesajde Humidor » 11 Apr 2010, 22:34

[quote="zudo"]Urmareste thread-ul:
viewtopic.php?f=15&t=117


Si pot sa spun acum, dupa mai multe experiente ca fierberea mustiucurilor din vulcanita nu este buna deoarece se oxideaza in totalitate si e nevoie de o munca suplimentara pentru curatarea oxidulul.
O alta problema la fierberea mustiucurilor din vulcanita este ca prin incalzire devin moi(precum cauciucul) si revin la forma dinaintea indoirii adica se indreapta...(sau tind sa se indrepte)
Clorul este bun, numai ca dizolva... :)
Humidor
 

Re: erik nording freehand

Mesajde Angelos » 11 Apr 2010, 22:39

am inteles. un pic dubios adica ce se poate intampla... cu ce se poliseaza mustiucul?
cat despre pipa,cum o dezinfectati si ii dati luciu sa fie "ca noua"?
mersi
Angelos
 

Re: erik nording freehand

Mesajde Angelos » 11 Apr 2010, 22:46

am vazut metoda slefuirii cu pasta de slefuit si apoi ceara de carnauba cu ceara de albine. dupaia insa, nu se da cu lac?
Angelos
 

Re: erik nording freehand

Mesajde Molia » 12 Apr 2010, 06:49

Nope. Daca vrei sa-i schimbi culoarea o dai cu bait. Lacul e contraindicat, caci nu permite materialului sa respire su la temperaturi inalte se ciobeste. Pipa va straluci si daca o dai cu ceara presupunand ca a fost in prealabil bine slefuita.
Molia
 

Re: erik nording freehand

Mesajde mrg » 12 Apr 2010, 09:33

Lacul nu se poate aplica peste stratul de ceara. Lacuirea este o manevra delicata - nu se poate aplica orice lac pe pipa, asa cum zicea si Molia exista riscul ca la incalzire sa se scorojeasca sau se "sparga" crusta de lac, pierzandu-se efectul estetic urmarit. Recomandarea mea: carnauba.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: erik nording freehand

Mesajde zudo » 12 Apr 2010, 13:51

Pentru bol iti recomand chestia asta : [url]http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-webshop.cgi?f=NR&c=li800631&t=pipe_accessory[/url]. Contine tot ce trebuie, inclusiv ceara Carnauba.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: erik nording freehand

Mesajde Angelos » 13 Apr 2010, 14:03

va multumesc mult.as vrea sa pot sa imi dau toate pipele la un om cu experienta si sa scoata ce e mai bun din ele.fiindca trebuie sa esuezi ca sa ajungi sa faci ceva bine....si nu stiu pe care dintre ele sa "sacrific"....
Angelos
 


Înapoi la Pipa preferata

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron