Eppe Ramazzotti

Eppe Ramazzotti

Mesajde deceanu » 28 Oct 2008, 19:06

Dragi prieteni pipari!

Am o carte frumoasa scrisa de Eppe Ramazzotti si Bernard Mamy: "Pfeifen und Pfeifenraucher" din anii 80 (Pipe si fumatori de pipa) tradusa din italiana in germana; nu stiu titlul originalului. E o carte mare, opulenta, cu foarte multe fotografii de pipe din diferite colectii renumite. E o carte completa care ofera multe sfaturi piparilor. Pe paginile 142-143 este descris cum italienii, de mult (cred ca in jur de anul 1900) au imbunatatit tutunul ordinar:

Au amestecat tutunul Trinciato cu frunze de "Weichsel" (visina): O ruda a domnului Ramazzotti a taiat frunzele proaspete cu o foarfeca si le-a lasat sa se usuce in umbra. Pe urma le a pus intr-un borcan mare din sticla, presate, si a varsat tuica curata peste ele. A inchis borcanul etans umplut bine si l-a lasat sa stea un an. Pe urma a desfacut borcanul si a amestecat continutul in proportia de 5%-10% cu tutunul.

Atunci s-a amestecat tutunul tare de atunci cu gandaci: "Aromia Moschata", e o insecta care traieste de obicei pe salcii si are aripi stralucite de culoarea de bronz. La tara au prins acesta insecta, au omorat-o si au amestecat cu tutun. Mirosul a fost de trandafiri si muschi si rezultatul a fost bun.

Multe salutari,
Christian
deceanu
 

Re: Eppe Ramazzotti

Mesajde Humidor » 28 Oct 2008, 19:25

Foarte interesant draga Christian!. Mi-am permis sa fac mici corecturi, dar am incercat sa pastrez nuanta de articol scrisa de un austriac.
Frumos, te asteptam si cu alte astfel de interventii.
Interesanta reteta cu frunzele de visin si tuica.

Bogdan
:D
Humidor
 


Înapoi la Blogosferă, Literatură si Presă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori