Ma bucur sa va cunosc

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Zelwood » 20 Aug 2017, 12:22

Salut
Ma numesc Gabriel, am 39 de ani si sunt din Bucuresti.
Am început sa fumez pipa de app. doua săptămâni fiind nefumător pana in acel moment. Mi-am dorit foarte mult ca la 40 de ani sa ma apuc de fumat pipa. Inca din studenție am rămas în minte cu un miros plăcut care a invadat atelierul în care noi lucram la proiecte, în momentul în care tatăl unei colege a intrat în acel atelier cu pipa aprinsa, asa ca iată-ma la aproape 40 de ani fumător ocazional de pipa(o data pe zi, seara, cu un întreg tabiet). Pentru început mi-am achiziționat o pipa Savinelli Capitol, accesoriile de rigoare și doua tipuri de tutun: Captain Black Gold și Stanwell Melange. Prefer tutunul Captain Black Gold, îmi pare mai ok la gust și are o aroma mai vaga celalalt fiind prea dulce pentru gustul meu.
Am și o întrebare pentru voi: e vre-o problema dacă nu umplu bolul pipei decât pe jumătate la fiecare fumata? Capitolul are bolul foarte mare și dacă ar fi sa-l umplu ar dura prea mult o fumata și as trece de la plăcerea de a savura pipa la alt sentiment și nu-mi doresc acest lucru.
Avatar utilizator
Zelwood
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Aug 2017, 00:31
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 04 Aug 2017

Re: Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Gordon » 20 Aug 2017, 13:04

Bun venit. Poti sa umpli pipa cat vrei. Nu e nici o regula. Daca tot umpli jumatate de bol eu iti recomand sa faci un dop de tutun in partea de sus a bolului astfel incat sub el sa ramana un spatiu gol. Acesta are efect de calabash racind fumul mai mult.

Te asteptam si la intalnirile noastre saptamanale (care au loc in fiecare vineri de la 17-18) despre care poti afla aici: https://www.facebook.com/PipeCigarClub/
Urmatoarea intalnire cred ca va fi la Trafalgar.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Zelwood » 20 Aug 2017, 14:18

Curios dar pana acum nu am avut probleme nici cu fumul fierbinte si nici cu stingerea prea des a pipei. Poate am nimerit eu un tutun cu o umiditate buna sau poate am reusit din prima sa umplu cum trebuie pipa. O aprind la inceput, folosesc putin futacul pentru a presa putin jarul dupa care reaprind pipa si fumez linistit uneori pana la ultimul fum, binenteles folosind si futacul de vre-o trei-patru ori pentru a mai presa putin tutunul. Inca nu am ajunsa la savoarea maxima a tutunului pentra ca pipa pe care o detin nu are o turta consistenta inca dar cu timpul sunt sigur ca o va forma.
Cat de des ar trebui sa curat pipa cu alcool?
Momentan, dupa fiecare fumata introduc o perie pe tunelul de fum al mustiucului si o las acolo pana se raceste pipa dupa care scot mustiucul, curat cu futacul si tunelul de fum al bolului pipei, curat cu un servetel golul pentru filtru atat din bolul pipei cat si din mustiuc(specific ca nu folosesc filtru si acel gol se umple de gudron si de resturi de tutun ars amestecate cu saliva) si la final trec o perie curata, pe care o rotesc, prin tunelul de fum al mustiucului pentru a elimina orice urma de depuneri sau saliva.
Avatar utilizator
Zelwood
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Aug 2017, 00:31
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 04 Aug 2017

Re: Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Gordon » 20 Aug 2017, 15:06

Cu alcool cureti atunci cand curatarea normala nu mai da rezultate, cand pipa capata un gust acru, cand canalul de fum se ingusteaza prea mult, sau atunci cand vrei sa schiumbi tutunul (sa treci de la aromatic la virginie sau de la perique la altceva...). Dupa o curatare cu alcool trebuie asteptat cateva zile pana cand pipa este uscata bine. Daca folosesti alcoolul doar pentru mustiuc, atunci nu e problema cu uscatul. Poti curata de cate ori crezi ca este necesar dupa care il stergi bine cu un servetel sau cu o carpa la exterior si cu una sau mai multe perii la interior.
O altta operatie pentru intretinerea pipei este pastrarea unei grosimi optime a turtei. Unii o tin la 1mm, altii o curata pana la lemn. La meerschaum oricum, nu se tine turta fiind recomandat sa se curete pana la piatra dupa fiecare fumata.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Gordon » 20 Aug 2017, 15:10

Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Laroche » 06 Sep 2017, 23:32

Salutare Gabriel si bine ai venit! :D
Avatar utilizator
Laroche
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Iun 2017, 14:25
Localitate: Focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2015

Re: Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Laroche » 06 Sep 2017, 23:43

Am o mica intrebare Robaina.Are ceva daca dupa fiecare fumat curat pipa cu alcool,ma rog,votca de 40 grade?Nu interiorul bolului,doar shank-ul si stem-ul pe interior.Tin sa precizez ca am 4 pipe si le fumez prin rotatie. :-?
Avatar utilizator
Laroche
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Iun 2017, 14:25
Localitate: Focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2015

Re: Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Gordon » 07 Sep 2017, 19:30

Stemul si tenonul le poti curata cu alcool de cate ori vrei atat pe interior cat si pe exterior. La shank, fiind din lemn, va trebui sa-l lasi la uscat dupa ce folosesti alcool. Altfel vei fuma vapori de alcool si nu e OK. Pe de alta parte alcoolul distruge fibra lemnului. Nu e bine sa folosesti alcool decat atunci cand vrei sa schimbi destinatia pipei. Atunci se face curatenie generala, invlusiv cu retorta. Anumiti producatori trateaza pipele cu ulei. Dunhill de exemplu le fierbe in ulei de nuca. Peterson aplica si ei un tratament la intetior
Daca faci abuz de alcool ii dizolvi tot uleiul.

Eu nu-ti recomand sa cureti zilnic shankul pe intetior si gaura de fum din shank dupa fiecare fumata.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Laroche » 08 Sep 2017, 00:09

Aha,am inteles,acum.Iti multumesc foarte mult pentru aceasta informatie.A venit la timp sfatul tau.Chiar nu ma gandeam ca as putea leza pipa,sa zic asa.Chiar ma gadila pe creier treaba asta de ceva timp,daca e bine sau nu.Util sfat :41)
Avatar utilizator
Laroche
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Iun 2017, 14:25
Localitate: Focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2015

Re: Ma bucur sa va cunosc

Mesajde Gordon » 10 Sep 2017, 19:23

Cu placere. E doar o parere.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron