Bine v-am gasit

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Bine v-am gasit

Mesajde UCA » 26 Mar 2016, 16:24

Salutare la toata lumea si multumesc admin pt accept.
Ma numesc Cristi U. am 38 de ani si sunt din Cluj-Napoca.
Cu pipa am inceput sa cochetez din anii studentiei cand am primit cadou o Stanwell Danske Club 83(pe care o am si acum) dar deoarece in acea perioada oferta tabacurilor era foarte limitata(nu m-am putut deloc impaca nici cu Tilbury, Sunday's Fantasy sau ce mai era pe atunci) am cam abandonat-o, desi din cand in cand mai trageam cate un bol cand se ivea ocazia. In toata aceasta perioada am fost un fumator inrait(doua pachete la zi) pana anul acesta prin luna februarie cand vrand, nevrand a trebuit sa renunt la tigari, dar deoarece sunt genul caruia ii place sa fumeze oriunde, oricat si aproape orice, am gasit rezolvarea in vechea mea pipa DC.
Deoarece sunt foarte perseverent din fire, si dorind sa fac un lucru ca lumea daca tot il fac(doar is ardelean :D ), am inceput sa caut informatii despre acesta nobila indeletnicire si astfel am dat peste acest minunat forum pe care recunosc ca l-am citit din scoarta in scoarta plus trimiterile la link. externe , intelegand astfel ce inseamna cu adevarat a fi fumator de pipa.
Si iata-ma astazi la aproximativ o luna de la debut fericitul posesor a opt pipe din briar, vreo trei coceni si a unei meerschaum pe drum(sper sa ajunga marti) plus un sertar plin de tutun.
Insa "marea revelatie" pt. mine a fost dorinta de a aduce din nou la viata batranele pipele gasite pe diferitele siteuri de licitatii (trei pana in prezent), si cred ca as cumpara cate una in fiecare saptamana doar pt. placerea de a o face din nou sa "straluceasca". Si astfel m-am ales cu o gramada de "chestii" noi: reamer, slefuitor de banc, masina de gaurit, menghina, discuri de pasla, sisal, bumbac, pile, paste abrazive etc., "chestii" despre care inainte nici nu prea staim bine la ce folosesc.
Inchei aici scurta mea prezentare si va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi cele de mai sus.
Cu stima va saluta UCA, un pipar din CJ si bineinteles FUM RECE.
Avatar utilizator
UCA
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Mar 2016, 06:29
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Radu-Mihai » 27 Mar 2016, 12:02

Bun venit pe forum...
Daca ai investit in diverse scule si materiale pentru reconditionarea pipelor "batrane"
inseamna ca ai ganduri serioase,succes in aceasta activitate!
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Twain » 30 Mar 2016, 01:02

Salut şi bine ai venit.

[quote="UCA"]...Si astfel m-am ales cu o gramada de "chestii" noi: reamer, slefuitor de banc, masina de gaurit, menghina, discuri de pasla, sisal, bumbac, pile, paste abrazive etc., "chestii" despre care inainte nici nu prea staim bine la ce folosesc...

Cu aşa colecţie de scule, încet-încet o să poţi să şi fabrici pipe, nu doar să le recondiţionezi. Mai ştiu eu un caz sau două de aici, de pe acest forum. :2)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Bine v-am gasit

Mesajde UCA » 31 Mar 2016, 18:57

Multumesc pentru primire.
In ceea ce priveste fabricarea recunosc ca am citit si am vizionat(in engleza ca altceva nu prea stiu) cam tot ce am gasit pe Sfantul Google si sa zicem ca procesul tehnologic l-am inteles insa acuma mai trebuie si un pic de inspiratie si poate candva... :ymblushing:
Pana atunci "fum rece" la toata lumea.
:41)
Avatar utilizator
UCA
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Mar 2016, 06:29
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bine v-am gasit

Mesajde TLGTLC » 07 Apr 2016, 09:14

Bine ai venit pe forum. Tehnic nu este greu să faci o pipă. Trebuie să stai bine la capitolul migală, atenție la detalii, să faci bine legatura dintre imaginație și mâini. Și trebuie să ai timp, firește!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron