salutari

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

salutari

Mesajde mjolnir » 28 Ian 2014, 17:32

Buna ziua tuturor, va multumesc pentru acceptarea ca membru. Am mai incercat o data sa aplic pentru a deveni membru, in urma cu aproximativ o luna, insa nu a functionat, probabil mail-ul meu a trecut neobservat. De data aceasta e totul in regula si tin sa va multumesc din nou pe aceasta cale.
Sunt din Bucuresti, am 33 ani, am absolvit facultatea de biologie si sunt consultant pe probleme de mediu. Ma tenta ideea unei pipe de mult timp, insa eram victima mitului cum ca fumatul pipei intra oarecum in categoria activitatilor de lux, restrictive financiar. Pana cand un coleg de servici mi-a facut cadou o pipa cu care incercase sa se apuce, insa dupa o luna a renuntat, datorita faptului ca se stingea prea repede cand nu tragea din ea. Am in prezent 4 pipe, doua ieftine de cires si doua ieftine de briar, si planific o investitie apropiata in cateva pipe de calitate. Am reusit sa ma conving sa demolez respectivul mit dupa ce am inceput sa fumez din pipa, aproximativ cu 4-5 luni in urma, facand tot ce nu trebuie sa faca un incepator: am indesat, sau nu am tasat cum trebuie tutunul, am pufait ca o locomotiva, am parlit o pipa si limba personala, m-am incapatanat, am apris aceeasi pipa de 4-5 ori in decursul aceleiasi zile, etc. Ca fumator inrait, de tigarete tari (Marlboro rosu lung) sau de tigari rulate (Drum sau alte zware sau halfzware), depaseam de multe ori 2 pachete pe zi, mai ales in zilele cu predari de rapoarte si ore suplimentare stivuite peste norma zilnica.....si in prezent constat ca am reusit sa schimb fumatul "de stress"cu fumatul de "relaxare". Fumez la fel de mult, cantitativ, insa mai de calitate, fumez mai rar, dar mai lung, reusesc sa imi procur un minim de 60 minute pe zi de "relache" total cu pipa in mana, si, datorita acestui sport "de lux", constat ca am scazut cheltuielile viciului la jumatate, crescand calitatea. Astept cu interes ce alte paradoxuri imi va mai descoperi fumatul de pipa.
Sotia mea. fumatoare la fel de inraita ca si mine, a renuntat la fumat cu un an si mai bine in urma, avand ulterior oarecare controverse asupra fumatului in casa. Se pare ca pipa a rezolvat si acest aspect, atata timp cat raman la aromatice acasa.
Tutunuri: iubesc latakiile, in general SG, ca si alte amestecuri dubioase si cu review-uri contrare, de la acelasi domn, intre care as aminti Westmorland, care este in general pe primul loc in lista zilnica (dintre aceleasi amestecuri neortodoxe, voi incerca Gousemore cat de curand). Pe locul doi, dar mult in urma, amestecurile cu Per, din care am incercat Hyde Park (reactie repelenta, initial, ulterior, interesanta, o aroma de care mi se face dor la cateva zile). Pe locul trei, aromate slabe. din care din pacate gasesti ceva cu greu la noi, aromat fiind considerat de catre comercianti ceva cu efect de odorizant auto. Pe astea le pastrez fie pentru servici, fie pentru momente de fumat in compania altor persoane, ca sa evit comentarii in contradictoriu. In afara de Borkum Riff black cavendish, nu am reusit sa gasesc nicium aromat care sa se apropie cat de putin de gustul meu (si nici acesta nu o face cum trebuie), asa ca astept sugestii.
Ca si probabil o mare parte dintre dv, ma lovesc de cliseul frecvent din partea nefumatorilor de pipa legat de imagine, cand 99% dintre persoane incearca sa asocieze gestul/viciul cu o imagine, atitudine, etc. Sunt doar un fumator, nu tin sa fiu luat drept altceva. E interesant ca, din pacate, un fumator de pipa intoarce mai multe capete si mai multe priviri contrariate pe strada decat un fumator de "mix-uri euforice vegetale", de exemplu, care este aparent considerat o aparitie normala, dar mai putin frecventa.

Well, cam atat pe moment, nu vreau sa epuizez tot din primul mail, probabil m-am lasat purtat de emotia acceptarii si am postat tot ce adunasem de la prima tentativa de inscriere in club.

O seara frumoasa tuturor, fum rece si experiente frumoase in viciul comun.
Avatar utilizator
mjolnir
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Ian 2014, 09:29

Re: salutari

Mesajde Mac » 29 Ian 2014, 09:50

Te salutam,
Interesante gandurile si opiniile din prezentarea ta; cumva cunoscute pentru ca o mare parte din noi au trecut la un moment dat prin cele povestite de tine.
Daca tot esti din Bucuresti, poate reusesti sa ajungi la intalnirile noastre bilunare, unde vei gasi sfaturi, opinii, tutunuri si o atmosfera recomfortanta.
Intalnirile se organizeaza in ziua de vineri la James Joyce's Pub (Valter Maracineanu Nr.1-3, langa Cismigiu / Sala Palatului) incepand cu ora 18:00.
Intamplarea face ca prima intalnire sa aiba loc poimaine, vineri 31 ian 2014, asa ca te asteptam cu interes.
Cele bune si fum rece,
Mac
Avatar utilizator
Mac
Membru de onoare
 
Mesaje: 108
Membru din: 09 Dec 2010, 16:46
Localitate: Bucuresti

Re: salutari

Mesajde Romy » 29 Ian 2014, 10:34

...wellcome ''mjolnir"
:1)
Avatar utilizator
Romy
Membru de seama
 
Mesaje: 75
Images: 6
Membru din: 08 Apr 2010, 17:26
Localitate: Bucuresti

Re: salutari

Mesajde mjolnir » 29 Ian 2014, 10:59

Mulțumesc frumos pentru întâmpinare Mac si Romy. Sper să pot ajunge la întâlnirea de vineri, însă cred că in cel mai fericit caz voi reuşi abia după ora 18:45.
Avatar utilizator
mjolnir
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Ian 2014, 09:29

Re: salutari

Mesajde Mihai.Petrisor » 30 Ian 2014, 13:19

Cu intarziere iti urez si eu bun venit, mjolnir. Nu-i bai, intrunirea noastra dureaza pana cel putin la 9 seara, asa ca te asteptam oricand poti.
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: salutari

Mesajde Learned » 30 Ian 2014, 21:04

Bine ai venit, fum rece :)
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron