Bine v-am găsit!

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Bine v-am găsit!

Mesajde ramsor » 04 Sep 2011, 16:53

Marius, 38 ani, Ploieşti. Fumez ţigări de mai bine de 20 de ani, însă destul de puţin (consider eu) – sub 2 pachete de ţigări lunar. Nu mă consider dependent de tutun, putînd sta lejer săptămîni la rînd fără a fuma. De cîteva luni, am constatat că nu mai fumez cu plăcerea de odinioară, ba chiar îmi displace mirosul lăsat în urma ţigării fumate. Am testat în trecut o ţigară de foi din comerţ (avea aromă de cireşe) însă era atît de puternică şi nenaturală aroma încît spre final mi-a venit să vărs, garantat nu aş mai fi fost capabil de a fuma o alta identică după prima. Recent am cumpărat spre testare un pachet de Cohiba mini şi am fost plăcut impresionat de experienţă: fumul bun iar mirosul de la degetele mîinii nu era dezgustător precum la ţigările obişnuite, ba dimpotrivă: stăteam cu degetele la nas şi nu mă mai săturam mirosindu-le. Vizitînd un prieten care avea o pipă prin casă – nefumată din vremea anilor noştri de liceu – am “sacrificat” o Cohiba mărunţind-o cu forfecuţa şi am fumat-o din pipa aceea. Impresia lăsată a fost că aroma ţigării era mai potenţată din pipă decît fumată ca atare, amicului meu i s-a părut cam puternică, dar pentru mine a fost încîntătoare.

De aici pînă la a descoperi forumul nu a mai fost decît un pas, căutînd pe Internet informaţii despre pipă. Felicitări pentru site, cuprinde informaţii diverse de la A la Z venite din partea unor persoane pasionate. Vreau să renunţ la ţigări definitiv şi să mă delectez cu fumul de pipă. O pipă pe zi îmi este suficient momentan, dar nu am încă pipele (minim 2 pentru a le schimba între ele la 2 zile). Am căutat în Ploieşti chiar şi prin benzinării pentru a vedea oferta în materie de pipe. Danske Club găsită, dar la un preţ piperat: 260 lei şi cu muştiucul mătuit pe o suprafaţă de aproximativ 2x0.5 cm, deşi se vindea ca nouă din magazin. În rest, no-name la 100lei, acel pachet Start, plus Capitol în jur de 150 lei .

Caut pipă din briar, prefer nou-nouţă care să se preteze unui pipar debutant. Ca model îmi place pipa Danske Club 229 prezentată de Humidor la secţiunea Review Pipe, de asemeni Pipe-Shop14 din link-ul http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-w ... bacco_pipe . Între cele două vreau să ştiu care ar fi indicată, ultima are un preţ mai atractiv, însă ca minus va trebui comandată online, în plus nu ştiu care va fi preţul final. Mă puteţi ajuta să fac alegerea corectă?

În privinţa tutunului aleg iniţial calea de mijloc: nu caut aromatice decît ca şi curiozitate, prefer un tutun slab aromatic spre nearomatic cu tărie medie, să ardă uscat şi bine de la început pînă la sfîrşitul fumatei. Nu în ultimul rînd, să lase un miros plăcut în încăpere ulterior fumatei, vine iarna şi nu mă văd stînd afară ori în balcon vreo oră pentru pipa zilnică. Aştept sugestii şi observaţii pertinente.

Mulţumesc anticipat,

Marius
ramsor
 

Re: Bine v-am găsit!

Mesajde Alien » 04 Sep 2011, 20:15

Bine ai venit printre noi si felicitari pentru initiativa de a lasa tigarile in favoarea pipei. Suurpriza ta placuta la descoperirea trabucurilor, chiar daca mini, se datoreaza faptului ca ai trecut de la hartie imbibata cu chimicale si maruntita, respectiv tigarete, la frunza de tutun, respectiv trabuc.

Ca sa trec la subiect, eu ti-as recomanda ca pipa de incepator una din acestea:

[url]http://www.tutundelux.ro/shop/pipe/pipe-stanwell/danske-club[/url]

[url]http://www.tutundelux.ro/shop/pipe/pipe-stanwell/night[/url]

De asemenea Ebay-ul mai poate fi o sursa forte buna de pipe estate in conditie excelenta si la preturi acceptabile, daca ai putin noroc si rabdare sa stai sa cauti.

Ca tutun de inceput, eu ti-as recomanda un Peterson University Flake sau un Peterson 3P(acesta din urma fiind tutunul cu care am intrat eu in lumea pufaitorilor de pipa) sau, de ce nu, un Erinmore Balkan Mixure. Dupa aia, o sa vezi ce iti place, virginia, latakia, sau burley. Si de acolo... incepe distractia.

Fum rece!
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Bine v-am găsit!

Mesajde zudo » 04 Sep 2011, 20:36

Bun venit !
Iti recomand pipa Danske Club. Nu am auzit sa fi dezamagit pe nimeni. Ideal ar fi sa faci o vizita la un magazin JPB , unde le poti "cantari" pe viu. Pipa de la Pipeshop este lacuita, nu merita comparatia cu DC .
Te asteptam si la reuniuni. Poate vii chiar cu domnul presedinte Pari, care iti este concitadin. :1)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Bine v-am găsit!

Mesajde Gordon » 05 Sep 2011, 11:15

Bun venit. Intre cele doua, iti recomand Danske. Eu am si o "Pipe Shop" asemanatoare cu cea indicata de tine, care fumeaza excelent. Am inteles totusi de la altii care au mai cumparat "Pipe Shop" ca nu sunt toate la fel si tine oarecum si de noroc.
Te mai poti documenta din primul numar al revistei: http://www.pipa-bucuresti.ro/PCB201001.pdf

Te asteptam la intalniri (ia legatura cu Pari, el mai vine la intalniri cu masina de la Ploiesti).
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron