Re: Vineri, 09.01.09?

Programari pentru intalnirile membrilor si discutii despre acestea
Reguli forum
Programari pentru intalnirile membrilor si discutii despre acestea

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Molia » 23 Dec 2008, 20:34

Propun urmatoarea intalnire vineri, 9 ianuarie, tot in randez-vous, tot de la 17.00
Incepeti de pe-acum sa faceti lista de prezenta, ca altfel de la 2 intalniri pe luna ajungem la o intalnire la 2 luni si iar trecem prin perioada de recesiune ca asta vara.
Molia
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde cristi_l » 23 Dec 2008, 20:53

1.Molia
2. Cristi
cristi_l
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Humidor » 26 Dec 2008, 20:43

In principiu si eu.

1.Molia
2. Cristi
3. Humidor

Ce ziceti si de o adunare pe 29.12 2008, inainte de anul nou?


Hai sanatate la toate lumea si Sarbatori fericite!
Humidor
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Twain » 27 Dec 2008, 23:10

1. Molia
2. Cristi
3. Humidor
4. Twain

Pe 29.12 nu pot veni.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Molia » 29 Dec 2008, 23:24

Pentru intalnirea aceasta e cazul incepem din nou sa cautam un local. Prima propunere a venit din partea lui Cata_2006. Asteptam sa detalieze.
Molia
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde cristi_l » 30 Dec 2008, 00:58

este o cafenea draguta langa locul unde stau eu, Bononnia se numeste, adica pe str. plevnei in spate la opera. Este foarte mica, deci daca ne strangem destui (8-10 pers.) ocupam aproape tot localul si nu va mai fi nimeni care sa fie agasat de fumurile noastre. Nu am intrat niciodata, deci nu stiu ce oferta au la bauturi, preturi etc.
din pacate eu ajung in Bucuresti pe 5 sau 6 si nu pot sa investighez localul si sa fac o rezervare, dar daca e cineva in trece prin zona poate sa intre un pic sa-si faca o parere.

asta e ce am gasit pe google: http://cluburibucuresti.ro/cluburi_bucu ... i,_nr.__62
cristi_l
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Molia » 30 Dec 2008, 01:20

Daca 8-10 persoana ocupa aproape tot localul, atunci 38 can inseamna totalul membrilor la ora asta,pe unde ii putem inghesui? In ianuarie sunt destul de slabe sansele sa avem prezenta mai mare de 10 deci merita investigat localul. Propun sa visam in continuare la acea tutungerie/ceainerie, unde 5g de tutun costa 15lei si vin cu o pipa de lut de unica folosinta si mai gasesti si tutunuri pentru blending, ceaiuri, cafele, alcool si, bineinteles, ventilatie... Poate daca visam in unison om avea-o si pe asta candva.
Molia
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Molia » 04 Ian 2009, 20:27

Deci? Incotro vineri? Sau asteptam invitatii de la patroni ca un club faimos ce suntem? :ugeek:
Cine are experienta cu Cool Cats? Mi-a fost recomandat de mai multe ori de civili dupa ce am insirat pretentiile.
Molia
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Twain » 05 Ian 2009, 00:49

Cool Cats ?
Eu nici nu auzisem de acest local, dar am dat cautare pe Google, (bifat pe "pagini scrise în limba Română") si iata ce comentarii "dragute" am gasit inca de la primul rezultat: [url=http://metropotam.ro/Cluburi/loc8924357882-Cool-cat/]Cool Cats[/url]. Ma rog, acum nu stiu cat ne putem baza pe experienta unor necunoscuti, dar e bine sa fim pusi in garda.
Pe de alta parte, am inteles ca e vorba de un local destul de mic. Am scris mai devreme in topicul "[url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=26&t=174]Fumatul, interzis in spatiile publice[/url]" ca noua lege spune ca "Localurile cu o suprafata mai mica de 100 metri patrati pot alege sa functioneze fie ca unitati in care se fumeaza, fie ca unitati in care nu se fumeaza." Trebuie verificat inainte daca localul depaseste respectiva suprafata, ca sa nu ne trezim intr-un local de nefumatori.

Am fost cam acum vreo 10 zile la o aniversare a unui prieten pe care si-a sarbatorit-o in [url=http://metropotam.ro/Restaurante/loc1700086467-Shorley/]Shorley's[/url], un restaurant destul de maricel, la vreo 200 de metri de statia de metrou Grozavesti si la vreo 30 de metri de gardul Institutului Politehnic Bucuresti.
Din pacate, atunci nu am fost prea atent la detaliile locului dar, din cate mai tin minte, conditiile sunt de nivel mediu (adica nici lux aristocratic, dar nici birt muncitoresc) si se poate fuma inauntru. Ba chiar destul de mult, avand in vedere ca am plecat de acolo cu hainele imbacsite de fum de tigara. Nu stiu cum o mai fi acum, dupa intrarea in vigoare a legii aleia cu fumatul in public. Eu zic ca ar merita investigat si acest loc.
Din pacate, localul este departe de toate rutele mele obisnuite prin Bucuresti. Are cineva drum prin Grozavesti, ca sa arunce pe acolo un ochi mai critic decat al meu?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde cristi_l » 05 Ian 2009, 02:02

maine intru totusi la bononnia sa vad cate locuri sunt si sa intreb daca se fumeaza sau nu


@molia...e cam optimist sa crezi ca va fi o intalnire cu toti cei 38 de membrii ai forumului daca la ultima intalnire au fost aprox. 12-15 persoane si a fost considerata o intalnire record si pentru intalnirea aceasta se anunta 4-5 :)
cristi_l
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Twain » 05 Ian 2009, 02:54

[quote="cristi_l"]maine intru totusi la bononnia sa vad cate locuri sunt si sa intreb daca se fumeaza sau nu...

Sigur ca da. Faci foarte bine. Scuze ca nu ti-am vazut mai din vreme postul de pe 30 decembrie, in care ai pomenit prima data de bononnia.
Ai grija sa ii intrebi pe patroni si daca au auzit de legea aia cu fumatul in spatii publice, care intra in vigoare azi. Ca se poate intampla sa iti dea un raspuns favorabil azi, iar pana vineri sa ii sperie legea si sa isi schimbe "politica". Iar noi o sa ne pomenim tot grupul ca fumam cu fundul pe bordura, ca Dorel. :lol:
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Baaron » 05 Ian 2009, 10:39

[quote="Twain"]
Am fost cam acum vreo 10 zile la o aniversare a unui prieten pe care si-a sarbatorit-o in [url=http://metropotam.ro/Restaurante/loc1700086467-Shorley/]Shorley's[/url], un restaurant destul de maricel, la vreo 200 de metri de statia de metrou Grozavesti si la vreo 30 de metri de gardul Institutului Politehnic Bucuresti.
Din pacate, atunci nu am fost prea atent la detaliile locului dar, din cate mai tin minte, conditiile sunt de nivel mediu (adica nici lux aristocratic, dar nici birt muncitoresc) si se poate fuma inauntru. Ba chiar destul de mult, avand in vedere ca am plecat de acolo cu hainele imbacsite de fum de tigara. Nu stiu cum o mai fi acum, dupa intrarea in vigoare a legii aleia cu fumatul in public. Eu zic ca ar merita investigat si acest loc.
Din pacate, localul este departe de toate rutele mele obisnuite prin Bucuresti. Are cineva drum prin Grozavesti, ca sa arunce pe acolo un ochi mai critic decat al meu?


Shorley e doar un local zgomotos, studentesc...unde se aduna toti bisnitarii, taximetristii si alte specii la sfarsitul zilei...e adevarat ca are o palida umbra de local aristocrat insa e numai fatada...e un fel de fast-food cu ospatari...mancarea ti-o aduce deja rece in farfurie, vinul e d-ala de 2 lei luat din Metro si servirea lasa de dorit...
De altfel e destul de vechi localul, ma mir ca nu il stiai....spre exemplu noaptea e unul din putinele localuri deschise (ori noaptea pasarile circula)
Baaron
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde pecta » 05 Ian 2009, 11:10

@ cristi_l Eu cred ca Molia era ironic si se referea la numarul celor care au cont pe forum.

Aproape sigur voi veni si eu
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde mrg » 05 Ian 2009, 12:05

Subscriu la opinia lui Baaron ref. la Shorley - nu e chiar cel mai potrivit loc. Nu cred ca piparii bautori de ceaiuri isi vor putea satisface dorintele acolo, e mai mult genul de local in care bei 2-3 beri si mananci ceva repede (mai precis ceva usor recognoscibil, e adevarat nici nu abunda in delicatesuri... Pe vremuri avea faima de local corect: mancare buna/portii/pret, dar lucrurile evolueaza in timp si in sens negativ.) Cat despre fum (produs de pipe), nu cred ca e o problema atat de mare - indiferenta chelnerilor e o garantie in acest sens (tin minte ca trebuia sa-i pandesc/caut sa-i conving sa mai aduca oaresce la masa - dar poate s-au schimbat). Despre bisnitari&comp., no comment - e fauna locala. E totusi Regie...
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde cristi_l » 06 Ian 2009, 13:43

am fost la Bononnia, am vorbit si cu barmanul si cu patronul si se fumeaza :1) loc este destul, e in spate un salon in care intra 20 de persoane, este lumina destula si o atmosfera foarte placuta...deci fac rezervare pentru vineri la ora 17:00? a ramas ca trec in dupa amiaza asta sa le zic exact ce si cum...
astept raspunsuri urgent
cristi_l
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Twain » 06 Ian 2009, 17:19

Azi am aflat ca vineri seara am treaba. Chestiuni de serviciu. Imposibil de evitat sau amanat. :evil:

Pe de alta parte, avand in vedere ca nu prea s-au mai inscris participanti si ca inca nu ne-am decis cu localul, n-ar fi mai bine sa amanam intalnirea pana vinerea viitoare, pe 16 ianuarie? Nu stiu de ce, dar acum, pe 9, mi se pare cam "din scurt". Multi dintre noi inca mai suntem "cu sarmaua-n gat" dupa sarbatori, cum ziceam in studentie...
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Humidor » 06 Ian 2009, 18:15

Si eu as fi pentru o amanare pentru saptamana viitoare.

:15)
Humidor
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Pioneru » 06 Ian 2009, 18:25

Subscriu...adica hai mai bine pe 18. Vineri oricum nu pot nici eu...probleme de familie.
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde Molia » 06 Ian 2009, 20:42

Intalnirea se amana pentru ziua saptamanii care se va vota la chestionare.
Molia
 

Re: Vineri, 09.01.09?

Mesajde pecta » 06 Ian 2009, 21:38

Pe 16 ianuarie nu pot sa ajung .
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Întâlniri în Bucureşti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori