Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a IV-a

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde napoleon » 25 Noi 2014, 11:52

Cateva fotografii din calificari!
Fişiere ataşate
phooto 3.JPG
Fumat lent_Sesiunea de calificari
photo 1.JPG
Aprinderea pipelor_Sesiunea de calificari
photo 2.JPG
Aprinderea pipelor_Sesiunea de calificari
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde Mihai.Petrisor » 26 Noi 2014, 12:41

@ Baij: tasarile usoare si repetate permanent au rol de a indeparta scrumul si a permite o ardere mai indelungata prin contactul direct intre jar si aer; tutunul nears complet din final inseamna ca daca tasai usor si continuu pana la sfarsit obtineai un timp si mai lung si tutunul ars integral. Atunci cand ajungi la sfarsitul fumatei poti directiona arderea cu ajutorul companionului - in functie de pozitia bobitei de jar pozitionezi futacul deasupra (lipit de o margine a vetrei dar fara sa atingi tutunul / jarul) si tragi usor, dupa care sufli scurt si si mult mai usor decat ai tras (daca sufli tare risti sa se stinga sau sa-ti zboare jarul din pipa).

@ Radu-Mihai: in cadrul concursului intern putem sa instituim oricate si orice reguli vrem, dar daca ne dorim sa fim omologati / recunoscuti (la nivel de competitie) de catre CIPC trebuie sa respectam ad literam regulamentul international. In plus, orice barem impus indeparteaza (creeaza retineri suplimentare) pe cei care si-ar dori sa participe pentru prima oara. Este adevarat ca pipele de anul acesta sunt niste opere de arta pentru realizarea carora Robaina a depus multe eforturi (merita mentionat aici si Dragos pentru "tusa finala"), dar tocmai acest premiu a dus la un numar initial de mai multe persoane inscrise in competitie si la cresterea timpilor celor calificati.

Sunt gata medaliile de anul acesta, putin diferite fata de cele de anul trecut; tutunul de competitie este pus la uscat / aerisit.

[url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/gallery/image.php?album_id=65&image_id=1222][img]http://forum.pipa-bucuresti.ro/gallery/image.php?album_id=65&image_id=1222&mode=thumbnail[/img][/url]
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde napoleon » 28 Noi 2014, 23:58

[quote="dairen"]Etapa finala a "Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a IV-a, s-a incheiat.
Clasamentul este urmatorul:

1. Taciturnus .............. 1h:06:40
2. Savancea ............... 1h:00:07
3. Mihai Petrisor ............. 52:48
4. Mac ......................... 52:02
5. Baij ......................... 32:57


Avem un nou record national! Felicitari castigatorului acestei editii! :ymapplause:
Sa ne vedem cu bine la editia de anul viitor!
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde Romy » 29 Noi 2014, 08:58

....waw, felicitari castigatorilor ! :41)
Avatar utilizator
Romy
Membru de seama
 
Mesaje: 75
Images: 6
Membru din: 08 Apr 2010, 17:26
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde Mihai.Petrisor » 29 Noi 2014, 16:59

Ii felicit si eu pe toti participantii celor doua etape ale evenimentului. Multumiri speciale lui Robaina pentru operele de arta create. Din punctul meu de vedere calificarea in finala a insemnat castigarea celui mai important premiu pus in joc anul acesta: pipa de concurs a clubului.Ma bucur sincer si ii adresez o plecaciune speciala lui Radu pentru recordul de anul acesta :41)
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde Gordon » 29 Noi 2014, 20:27

Felicitari castigatorilor. Ma bucur ca va plac pipele, ca fumeaza bine si ca s-a stabilit un nou record national chiar cu una dintre ele. :1)
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde TLGTLC » 29 Noi 2014, 22:44

Felicitari tuturor participantilor dar si organizatorilor!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde Radu-Mihai » 30 Noi 2014, 11:55

FELICITARI: finalisti,organizatori si nu in ultimul rand pipierului care a asigurat "baza materiala"... :41)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde taciturnus » 30 Noi 2014, 21:40

Multumiri tuturor organizatorilor care au facut posibil acest eveniment al unei mici, dar sufleteste mare, comunitati de fumatori de pipa!

Multumiri si felicitari tuturor participantilor, din calificari si din finala, si, nu in ultimul rand, pipierului, care a creat o veritabila bijuterie!

Tocmai fumez niste Virginia Spice in pipa de concurs si merge extraordinar!
Avatar utilizator
taciturnus
Membru de seama
 
Mesaje: 26
Membru din: 02 Feb 2012, 15:06
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde Mac » 02 Dec 2014, 12:21

Vreau sa felicit si eu pe toti cei care au contribuit, intr-un fel sau altul, la succesul evenimentului nostru de anul acesta: castigatorii, participantii (concurenti si spectatori), pe cei care au facut donatii pentru premii si indeosebi pipierul, care prin stradanie si talent, a facut posibila intrecerea cu pipele create special pentru acest eveniment (ma inclin!).
Am si un regret...acela ca la intalnirea pentru finala am fost doar 9 pipari!!! incluzandu-i aici si pe cei 5 finalisti. Cred ca acesta este cel mai important eveniment din calendarul clubului si as dori ca la anul sa fim cel putin de trei ori mai multi.
Fum rece!
Avatar utilizator
Mac
Membru de onoare
 
Mesaje: 108
Membru din: 09 Dec 2010, 16:46
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde Learned » 03 Dec 2014, 17:42

Felicitari tuturor implicati! Pipele facute special pentru competitie arata minunat :)
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Campionatul National de Fumat Pipa Lent 2014, editia a I

Mesajde vlad » 04 Dec 2014, 17:41

Felicitari tuturor! Participanti, castigatori, spectatori, organizatori, sustinatori :) . Pipele de concurs arata foarte bine. Imi pare rau ca n-am mai ajuns de mult timp la intalniri si nici la concurs, dar am fost si inca sunt foarte aglomerat. Sper ca prin primavara sa mai pot ajunge si eu la intalniri.
Fum rece
Avatar utilizator
vlad
 
Mesaje: 52
Images: 74
Membru din: 31 Oct 2008, 14:52
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron