The Blender's Pride - Green Gold

Moderator: Cinabru

Cum apreciaţi acest tutun?

Foarte slab.
0
Niciun vot
Slab.
1
50%
Mediu.
1
50%
Bun.
0
Niciun vot
Foarte bun.
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 2

The Blender's Pride - Green Gold

Mesajde Twain » 23 Oct 2013, 12:41

[attachment=0]
TBP_Green_Gold.jpg

Descrierea originală:

Calabria is one of the poorest areas of Italy and yet it possesses great riches. Calabria owes its fame to Green Gold, the fruit of the bergamot. From here, the tartly aromatic citrus fruit took off on its triumphal march around the world. The tart, acidic taste of bergamot perfectly matches the sweeter Virginia grades of “Green Gold“ Broken Flakes. The subtle and finely arranged bouqet gives “Green Gold“ its seductive, creamy taste. It makes “Green Gold“ Broken Flake an uncomplicated companion for any time of day. ...sweet, fresh, fruity - Chapeau Green Gold

Nicotine: 3
Aromatisation: Bergamot
Flavor: 3 (Aromatisation)
Chart: 1 (light) to 6 (strong)


În cutia din care am luat mostra (mulţumesc, Marc Barbu!) am găsit un tutun tăiat grosier, după formula "ready rubbed flake", în nuanţe de cafeniu deschis. Umiditatea: sesizabilă, dar nu mai mare decât a altor blenduri de la HU Tobacco, ba chiar mi s-a părut în limite rezonabile.
Mirosul tutunului mi-a evocat o prăjitură cu lămâie. Asezonată cu două picături de esenţă de rom.
Am folosit o pipă de briar, pe care am umplut-o prin metoda 3X, dar numai după ce am frecat bine între palme tutunul, ca să îl desfac mai mult. Nedesfăcut, poate ar fi mers şi printr-o metodă ca la flake-uri, de împăturire, dar adaptată.
Fumata a decurs bine, dar jocul aromelor a fost cu totul altă poveste.
"Green Gold" este un blend care m-a lăsat un pic nedumerit: oare ce a vrut să facă aici producătorul?
Aşa cum spune şi descrierea, s-a dorit obţinerea unui tutun care să îmbine dulcele Virginiei cu o tentă acrişoară, de bergamotă (un fel de portocală mică şi verde, folosită mai ales pentru aromatizări şi pentru extracte medicinale decât pentru mâncat crudă, din cauza amărelii specifice).
Problema pe care mi s-a părut mie că o are acest tutun este că respectiva nuanţă acrişoară devine uneori PREA acrişoară, chiar înţepătoare, foarte asemănătoare cu gustul cojii de portocală (nu se poate să nu fi avut o zi când aţi vrut să mâncaţi o portocală şi v-aţi dat seama că n-aveţi cuţit, aşa că a trebuit să muşcaţi portocala de coajă, ca să-i faceţi o gaură pentru a o putea curăţa cu mâna goală). Mă rog, poate acest lucru unora le va plăcea, însă eu personal am avut un recul.
Dar, să nu anticipez şi să încep cu... începutul.
După o aprindere fără nimic deosebit, primele pufăituri s-au devoalat pline de aroma bergamotelor, o aromă inedită (pentru mine) într-un tutun. Inedită, dar nu neplăcută. OK, am savurat aroma şi fumata a mers mai departe.
După vreo 5 minute, bergamotele s-au retras şi au lăsat virginiile să preia vioara întâi. Asta mi-a plăcut: după acru, ceva dulceag! Şi, mă rog, mai potrivit într-o pipă.
Nu am apucat să mă satur, însă, că după vreo 10-15 minute au intrat din nou în scenă bergamotele. Hmm, parcă ceva mai acre de data asta. Oarecum explicabil, doar veneau după dulce, nu?
Bergamotele au stat un timp în prim plan, după care iar s-au retras, lăsând calea virginiilor. Mmm, aşa da, fumata a devenit din nou plăcută.
Dar, bineînţeles, nu pentru mult timp, pentru că bergamotele şi-au făcut din nou apariţia. Uhhh, de data asta parcă şi mai acre! Către neplăcut-de-acre!!!
Mai departe, aţi înţeles ideea, toată fumata am avut parte de acest balans între dulce şi acru, sau dulce şi-mai-acru...
Concepţia aceasta n-ar fi fost deloc greşită dacă cele două gusturi ar fi fost îmbinate să evolueze împreună, în acelaşi timp. Sau, poate, (dacă-mi permiteţi o părere) să se deplaseze numai de la acru spre dulce, într-un crescendo până la final. Ce m-a dat pe mine peste cap a fost acea trecere inversă, de la dulce la acru, tot mai discrepantă pe măsură ce avansa fumata. Ştiu că sunt pipari care vor aprecia exact acest contrast, de la dulce la acru, dar în topul meu personal a însemnat scăderea apecierii acestui tutun.
I-am acordat "Mediu", din păcate.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Înapoi la HU-Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron