Original Warehouseblend - Imagine

Moderator: Cinabru

Cum apreciaţi acest tutun?

Foarte slab.
0
Niciun vot
Slab.
0
Niciun vot
Mediu.
1
25%
Bun.
3
75%
Foarte bun.
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 4

Original Warehouseblend - Imagine

Mesajde Twain » 09 Oct 2013, 17:04

[attachment=0]
OWB_Imagine.jpg


Descrierea originală:

Imagine … there’s no heaven Who wouldn‘t know John Lennon‘s melancholic and beautiful ballad “Imagine“. John embedded his powerful lyrics in a modest musical arrangement, creating an eternal milestone in history of music. Just as honest and powerful, but at the same time airy and lively – that‘s “Imagine“ Broken Flake. A finely assorted mix of different, slightly sweet Virginia grades is combined to create our very expressive, medium strong Ready Rubbed Flake. A subtle citrus flavor is characteristic of this blend, putting the finishing touch on it. This is a tobacco blend for high-spirited and dreamy moments in life. …no hell below us, above us only Sky (John Lennon )

Nicotine: 3
Aromatisation:--
Flavor: naturel
Chart: 1 (léger) - 6 (fort)


Am fumat mostra primită la întâlnirea de vineri de la atzitzi, căruia îi mulţumesc pentru amabilitate.
Tutunul a fost cam umed, dar, pentru că eram cam presat de timp (am avut o fereastră de numai 3 ore la dispoziţie), nu am putut să-l las să se usuce pe o farfurie, aşa cum se recomandă în acest caz, ci am umplut vatra prin metoda Frank. (Am observat că, în cazul tutunurilor umede, acesta e cel mai potrivit procedeu.)
Neapris, tutunul are un parfum plăcut, uşor fructat, ceea ce ar putea trăda un pic de adaos aromatic. După aprindere se remarcă mirosul ierbos, tipic Virginiei, care domină fumata în cea mai mare parte a timpului. Perique-ul este aproape insesizabil şi nu se simte decât la o foarte atentă analizare a fumului.
Spre final, tutunul a devenit din ce în ce mai înţepător şi, spre uimirea mea, chiar am strănutat în vreo 3 rânduri din cauza lui. De fapt, ăsta a şi fost motivul care m-a determinat să pun capăt degustării.
Pipa s-a încins foarte puţin în tipul fumatei.

Concluzie: "Imagine" este un tutun VaPer care debutează corect, dar care ascunde mici surprize pipărate pe fundul vetrei. Pentru gustul meu, oferă o fumată un pic cam plată... exceptând ultimele 5-10 minute. Mă întreb dacă nu cumva blendul a fost prea proaspăt şi dacă, poate, după câteva luni de învechire, nu ar fi exclus să mai câştige în complexitate.
I-am dat "Bun" din cauză că, personal, nu m-a determinat să îl adaug pe lista mea pentru viitoarea comandă la HU Tobacco, dar sunt convins că multor amatori de Virginii le va fi pe plac.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Original Warehouseblend - Imagine

Mesajde atzitzi » 11 Oct 2013, 13:47

Urmatoarea propozitie din descriere, "A subtle citrus flavor is characteristic of this blend, putting the finishing touch on it." m-a determinat sa-l incerc. De fapt cautam, cred, ceva apropiat de Ilsted - Golden Flake. Dupa perioada de inactivitate din domeniu, gusturile mele se pare ca au suferit ceva modificari. De la tutunurile corpolente FVF si Hamborger Veermaster (rubensiene citeodata, 1972 de la Samuel Gawith) m-am vazut nevoit sa trec la ceva mai "mild". Tutunul este mestesugit in mod corect, din ingrediente de certa calitate, dar chiar si asa "Imagine" nu a reusit sa ma impresioneze, poate undeva spre final cind are o oarecare tresarire de orgoliu, dar nici nu pot spune ca mi-a displacut. Am votat bun pentru calitatea tutunului folosit.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Original Warehouseblend - Imagine

Mesajde Gordon » 18 Oct 2013, 21:47

Am votat bun. Nu foarte bun din cauza ca la final e mai nefumabil, in sensul ca devine picant si ti se face gura punga. Recomand sa fie fumat in cantitati mici dupa metoda dopului indesat in buza pipei si camera de fum in josul pipei, sau din calabash. Oricum, un tutun bun care necesita o anumita tehnica. Nu este pentru orice pipa sau impachetare.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la HU-Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron