Foundation by Musico - The Tigray Blend

Moderator: Cinabru

cum apreciati acest tutun?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
0
Niciun vot
mediu
0
Niciun vot
bun
2
50%
foarte bun
2
50%
 
Voturi totale : 4

Foundation by Musico - The Tigray Blend

Mesajde zudo » 30 Ian 2013, 19:30

[img]https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSB-crByBhrnpL-dY2wNJ27YZWN2uVAm67PZA5AOKh1s2Es_ygP[/img][img]https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSQNu6i4iaEgrswZNwoo5oW-y_-0NY771D9bLPK4rTQvfpiUDSi[/img]

[quote]« The Tigray » est un mélange à base de Latakia de force moyenne. Latakia syrien, tabacs d’Orient, une petite dose de Burley du Malawi et des Virginia doux du Zimbabwe composent ce mélange. Harmonieusement équilibré, ce mélange surprend par des saveurs fumées et douces.« The Tigray » - une mélange sans complications, nuancé et doux.

Teneuer en nicotine: 3

Arôme: --

Goût: naturel

Graduation: 1 (léger) - 6 (fort)

Latakia: 48%


Un tabac mediu, echilibrat ca tarie si nuante. Latakia pare intradevar siriana si este bine dramuita, facandu-se simtita pe tot parcursul fumatei in prim plan, secondata cu maiestrie de dulceata virginiei. Orientalul si Burley-ul nu le-am putut distinge dar, probabil, au rolul lor important in nuantarea aromelor. Un english blend dulceag, fara a trada adaosuri artificiale. Cremos, fin si elegant. Evolutia aromelor este buna, dulceata estompandu-se spre final. Aftertaste specific consistent si placut. Umiditate, aprindere si ardere fara cusur.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Foundation by Musico - The Tigray Blend

Mesajde MarcBarbu » 02 Feb 2013, 12:06

Nici eu n-am simtit oriental sau burley, insa da, e o latakie consistenta, rafinata si fina.
Latakisti, nu evitati!
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Foundation by Musico - The Tigray Blend

Mesajde Gordon » 02 Feb 2013, 16:47

Un pic umed la deschiderea cutiei. La prima fumata a ars bine. Umed fiind insa, la intalnirea PCB de ieri a mers mai greu. Poate si din cauza ca am stat mai mult de vorba decat sa fiu atent la pipa, sau poate din cauza ca am ramas fara gaz in bricheta si am imprumutat alte brichete cu care nu eram obisnuit de la alti comeseni.

Tutunul este de exceptie, cum n-am mai fumat de multi ani, o latakie catifelata, dulce, blanda, aromata si gustoasa asemanatoare cu McConellul Oriental din 2008, inainte sa se mute productia la KK, care nu-mi mai place.
Cu toate ca mixturile englezesti nu se impaca cu publicul, Tigray lasa o impresie buna in compania unei cafele.

Este ceva intre blendurile americanesti, prea gretoase pentru mine si cele europene, prea seci... HU fiind undeva in echilibru, la mijocul distantei.

Recomad celor care vor dragoste la prima intalnire cu mixturile englezesti Si e vorba aici si de incepatori.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la HU-Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron