Experiment mentolat, de vară

Experiment mentolat, de vară

Mesajde Twain » 22 Iun 2013, 17:27

Inspirat de canicula din această săptămână, precum şi de ştirile privind interzicerea pe viitor a ţigărilor mentolate în UE, mi-am propus să probez şi eu dacă se poate fuma în pipă un tutun aromatizat astfel.

Aşa că:
- am luat un borcan mic, de 120 ml;
- am pus în el o cantitate de Presbyterian cât să încapă într-o pipă;
- am pus peste tutun o "farfurioară" făcută din folie de aluminiu;
- am pus pe folie un disc demachiant, îmbibat cu câteva picături de esenţă de mentă;
- am închis borcanul ermetic şi am uitat de el câteva zile.

Când i-am scos capacul azi, din prima secundă m-a izbit un miros deosebit de puternic de mentă (aproape înţepător) degajat din interior, fără să fi apropiat măcar nasul de borcan. Acest lucru m-a făcut să mă îngrijorez că am lungit experimentul prea mult timp. :-?
Cu toate astea, pus în pipă şi aprins, tutunul a devoalat o aromă exact pe gustul meu: suficient de intensă încât să producă acea răcorire specifică a gurii, dar fără să acopere latakia şi orientalul din compoziţia originală. Spre finalul fumatei menta s-a estompat din ce în ce mai mult, dar nu a dispărut cu totul nicio clipă. Postgustul, mentolat şi, în acelaşi timp, cu tente de oriental, a persistat câteva ore bune, spre delectarea mea.
Per total, mi-a plăcut suficient de mult încât să mă determine să repet experimentul. Nu cred că aş putea să fumez regulat aşa ceva, însă mi se pare că am descoperit o "jucărie" nouă. Totuşi, data viitoare voi folosi o pipă de briar, pentru că (era sa uit acest detaliu) azi am fumat dintr-o pipă de spumă.

PS: de felul meu, sunt ahtiat după mentă. Beau ceai de mentă (pentru plăcerea aromei, nu a calităţilor medicinale), mestec gumă puternic mentolată, folosesc pastă de dinţi şi apă de gură cu arome de mentă cât mai tari, şi chiar am ulei de mentă pentru lampa de aromoterapie... pe care n-o prea folosesc. Pe vremuri, când fumam ţigări, din când în când îmi mai luam şi cîte un pachet de Salem sau de Pall Mall verde, ca să mai sparg monotonia insipidă a tutunului normal de ţigară. În ziua de azi, sunt un fan al Balkan Flake-ului de la Samuel Gawith şi al lui Old Ironsides de la Dan Tobacco. :1)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Experiment mentolat, de vară

Mesajde Gordon » 29 Iun 2013, 18:49

Eu am incercat cu tamaie si era sa ma las de fumat. Am crezut ca va fi o aroma de latakie :)).
Ai folosit esenta alimentara sau ulei volatil?
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Experiment mentolat, de vară

Mesajde Twain » 30 Iun 2013, 02:04

Sub ce formă era tămâia cu care ai încercat să aromatizezi tutunul? În principiu, nu e o idee rea.
Eu am folosit [url=http://vegis.ro/ulei-menta-volatil-10ml-SOL2013--p488569.html]acest[/url] ulei volatil. Iniţial, am căutat cristale de mentol, dar n-am găsit decât online şi am considerat deranjul prea mare. Apoi am căutat esenţă de mentă de la Dr. Oetker, dar nici de aşa ceva nu am dat pe nicăieri. În final, o angajată dintr-un Plafar mi-a arătat sticluţa din link şi mi-a spus că se poate folosi şi intern, în cantităţi mici. Ceea ce am şi făcut, iar rezultatul a fost OK.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Experiment mentolat, de vară

Mesajde Gordon » 30 Iun 2013, 14:49

Din asta am folosit si eu. Tamaia, intre altele, este recomndata celor care vor sa se lase de fumat.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Experiment mentolat, de vară

Mesajde Twain » 30 Iun 2013, 18:14

Presupun că i-ai dat o aromă prea puternică, nu? În ce sens nu ţi-a plăcut?
Încearcă să experimentezi cu uleiuri răşinoase (de pin, de brad sau de ienupăr - tot din aceeaşi gamă). Poate va ieşi ceva mai apropiat de ceea ce căutai.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Experiment mentolat, de vară

Mesajde Gordon » 30 Iun 2013, 20:04

Aroma de tamaie este interesanta. Insa la un moment dat produce greata pentru tutun.
Am incercat si eu cu menta. Este OK.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Experiment mentolat, de vară

Mesajde Twain » 01 Iul 2013, 12:45

[quote="Robaina"]Aroma de tamaie este interesanta. Insa la un moment dat produce greata pentru tutun.

Asta îmi aduce aminte de ce mi s-a întâmplat acum vreo 3-4 luni, prin primăvară. Am postat întâmplarea în acest [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=22&t=1901]topic[/url], pentru a nu devia de la subiectul de care ne ocupăm aici.
Revenind la experimentul tău cu mentă, te rog, mai dă-mi câteva detalii de genul: ce tutun ai folosit ca bază, ce metodă ai folosit pentru aplicarea aromei, etc. Personal, nu am apucat să fac multe teste, dar am observat că menta se potriveşte cel mai bine pe mixurile cu latakia.
O să încerc în curând şi cu aromă de ienupăr, pentru că, din câte am înţeles, acesta este lemnul folosit la afumare pentru fabricarea latakiei cipriote. Dar o să folosesc un tutun fără latakia, doar cu oriental, gen Early Morning Pipe.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Experiment mentolat, de vară

Mesajde Gordon » 01 Iul 2013, 16:45

University Flake - Peterson, tampon demachiant imbibat, invelit in folie de aluminiu, introdus in cutie. Dupa cateva incercari la care aroma mi s-a parut OK, am uitat de cutie. Am gasit-o dupa un an. Uleiul volatil se solidificase. Aroma era foarte imbietoare insa tutunul era deja uscat. N-am mai avut curioziratea sa-l reumezesc..
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Blenduri proprii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron