Home made Balkan Sobranie

Home made Balkan Sobranie

Mesajde atzitzi » 01 Iul 2012, 14:02

Am gasit, din intimplare, cu ceva timp in urma aceasta reteta. Home Made Balkan Sobranie.

[quote]My Balkan Blend-

35% Wellauers- Latakia .Which is true Syrian Latakia (The real thing)I had five tins sent from Tabac Rhein in Switzerland. Costly but nothing like buying Tins of Sobranie off ebay. Update to 2009: Robert McConnells Pure Latakia may also be used

15% McCranies Red Ribbon (Red Virginia) an air cured aged carolina virginia that works beautifully as a base tobacco

15% Samuel Gawith full Virginia Flake (Rubbed out well) adds a lttle more ump to the virginia side

15% McCleland Oriental blending tobacco
2009:update- this recipe was made before grand orientals came about.

15% Yenidge bulk- Purchased from Carole at Pipeworks and Wilke. She doesnt always have it in stock though.

5% Unflavored black Cavendish also bulk from "PW&W"


Pentru detalii suplimentare:
http://www.puff.com/forums/vb/general-p ... xture.html

Nu am testat renumitul blend, lucru care ma indemna sa incerc sa-l manufacturez, macar sa-mi pot face o idee despre ce am pierdut.

M-am apucat cu sirg si am reusit sa string ingredientele:
• 35% - Wellauer's - Pure Syrian Latakia
• 15% - Samuel Gawith - Full Virginia Falke
o 15% - McClelland - 5120 Fragrant Virginia Ribbon (stoved Virginia and red matured Virginia) sau,
o 15% - Fribourg&Treyer - Negrohead (ready-rubbed pure red Virginia plug)
• 15% - McClelland - Oriental Blending Tobacco
• 15% - McClelland - Yenidje Supreme
• 5% - Cornel & Diehl - bulk black cavendish
• Optional, un praf de "Deer tongue"

Si uneltele:
• Tava de aragaz
• Shaker
• Pulverizator
• Vas de iena
• Cutie presare si cleme de stringere
• Cintar de bijutier
• Vas ermetic
• Dispozitiv de vidare

In functie de Virginia aleasa vor rezulta, probabil, versiunile V1.0, respectiv V2.0

Am si niste Deer Tongue uscat, dar nu m-am decis daca sa-l folosesc sau nu.

Etapele prelucrarii ar fi urmatoarele:
1. Se cintaresc ingredientele astfel incit sa se respecte proportiile.
2. Se maruntesc flake-urile cit mai fin
3. Se intind tutunurile intr-o tava, in straturi suprapuse, in ordine invers proportionala cu cantitatile. Cantitatile mai mari se intind primele. Se incearca pe cit posibil ca distributia sa se faca uniform
4. Continutul tavii se desarta intr-un shaker, sau borcan mai mare unde se amesteca usor. Pentru a preveni farimitarea nu se folosesc miscari bruste sau viguroase.
5. Rezultatul se reintinde in tava. Se pulverizeaza apa distilata deasupra utilizind un spray de mina.
6. Se desarta totul intr-un vas de iena (Jena pentru pretentiosi), mai inaltut, cu capac. Se incinge cuptorul la 200 de grade si se introduce vasul. In momentul in care umezeala se depune pe peretii vasului se ridica capacul si se amesteca continutul. Se repeta procesul de 3-4 ori. Durata aproximativa a operatiei de "calire" este de 35-40 de minute. In urma procesului, aromele, in principal, se accentueaza, dar se si intrepatrund, latakia beneficiind cel mai mult de pe urma acestui tratament.
7. Se lasa totul la racit dupa care, pentru "mariajul" aromelor, se preseaza. Intr-o cutie de lemn de cedru, provenita de la cigarillos Vincent Manil, se introduce tutunul racit si se preseaza utilizind cleme de stringere de la Hornbach.
8. Tot dispozitivul trebuie ambalat cit mai ermetic si lasat la temperatura constanta intre trei si sapte zile.
9. Dupa presare se inchide ermetic intr-un borcan sau se videaza si se lasa la maturat in jur de trei luni.

Cam asta ar fi de facut.

Inca nu m-am apucat, artizanii isi pot da cu parerea. Apreciez orice sfat.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Home made Balkan Sobranie

Mesajde Twain » 01 Iul 2012, 21:20

[quote="atzitzi"]• Cintar de bijutier.

Oho, precizie elveţiană. Îmi place. :1)
Per total, va fi o experienţă interesantă. Personal, abia aştept să văd ce vei obţine.

[quote="atzitzi"]9. Dupa presare se inchide ermetic intr-un borcan sau se videaza si se lasa la maturat in jur de trei luni.

Nu cred că trebuie vidat, ci doar închis ermetic.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Home made Balkan Sobranie

Mesajde atzitzi » 04 Iul 2012, 22:36

Domnilor, prima etapa ( de fapt, a doua din flux) de astepare s-a incheiat. Din presa au rezulrat doua bucati de crumble cake de toata frumusetea, care au fost transferate cu succes in borcanele ikea anterior pregatite.
N-am rezistat si din versiunea V2, cea cu Negrohead, mi-am pastrat un bol.
Fumata a decurs excelent din punct de vedere al arderii. Umiditatea a fost acceptabila, o idee cam mare pentru gustul meu. Taria blendului rezultat, slab spre mediu.
Aromele insa m-au incintat pur si simplu. Daca in prima parte latakia a dominat totul, intrepatrunderea nefiind completa, continuarea a adus orientalul in prim plan secondat de latakie, pentru ca in final virginia si latakia sa vina "la fotografie".
Clar, este nevoie de o perioada de maturare, asa ca ne mai auzim, pe subiect, peste doua luni cind le voi aduce la intilnire, pentru degustare.
Am fumat individual, cu exceptia cavendish-ului, fiecare dintre ingrediente. Luate separat fiecare are o tarie mai mare decit produsul finit, ciudat. Sa fie de vina "calirea"? Latakia si Yenidge au fost pur si simplu magnifice. Blending oriental cam iute, iar 5120 cam plat, red virginia din Negrohead peste medie, iar FVF nu mai are nevoie de alte precizari.
I-mi pare bine ca nu mi-am stapinit curiozitatea si am incercat, chiar daca pisica a fost intr-un oarecare pericol, pentru ca acum asteptarile sint mari, iar un succes ii va indemna si pe altii sa incerce.

Atzitzi, blender. ;)
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Home made Balkan Sobranie

Mesajde Radu-Mihai » 05 Iul 2012, 08:38

Dom'le,bravo...
La cuvantul: "latakia",am ciulit urechile si astept sa vad rezultatul... :-?

Felicitari!
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Home made Balkan Sobranie

Mesajde atzitzi » 05 Aug 2012, 07:39

Desi mi-am propus sa nu ma ating de borcane o perioada de doua luni, n-am rezistat decit una.
Versiunii unu, cea cu FVF, i s-a dat cep la intilnirea din 3 august.
O idee cam umed a fost parerea generala ceea ce a presupus o aprindere usor greoaie. Umiditatea a fost controlata "la imbutelierea" in vederea maturarii sa fie in jur de 60% pentru a permite intrepatrunderea aromelor.
Fata de fumata de dupa presare caracteristicile s-au schimbat radical. Desi latakia se simte pe toata durata fumatei orientalul si virginia au devenit mai pregnante. Taria mi s-a parut usor crescuta, iar after-taste-ul mirific.
Versiunea doi va mai astepta o luna si va fi prezenta la posibila intinire omagiana din 1 septembrie. ;) (... "prietenii stiu de ce")
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Blenduri proprii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron