Tratament cu otet

Tratament cu otet

Mesajde zudo » 05 Dec 2010, 15:25

Cred ca nu sunt singurul care strange resturile de prin cutiile consumate. Amestecurile rezultate contin diverse tipuri de tutun (virginii, latakii, orientale, putine aromatice), de regula cu o umiditate scazuta. Rareori s-a intamplat ca rezultatul sa fie multumitor, poate din cauza prezentei aromaticelor si poate, mai sigur, din cauza faptului ca mare parte din ingrediente au fost tabacuri pe care nu le-am placut prea tare sub forma lor originala.
La reuniunile clubului am avut ocazia sa degust cateva blenduri americane, multumita lui Molia si Jazzmoke, si m-am indragostit de mirosul si gustul lor usor otetit ("vinegarish smell/taste"). Asadar, m-am gandit ca putin otet nu ar strica, cel putin pentru reumidificarea carcaletelui. Am presat si l-am lasat intr-o cutie etansa 24 de ore (mai mult nu am avut rabdare :D ). Rezultatul a fost oarecum peste asteptari, mirosul de otet s-a estompat repede iar aromele s-au topit, fumata fiind mult imbunatatita sub toate aspectele.
Ma gandesc sa experimentez in continuare, marind adaosul de otet si timpul de maturare ...
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament cu otet

Mesajde Angelos » 05 Dec 2010, 20:07

Zudo,ai amestecat otet cu tutun?Sau ai lasat intr un recipient otetul (burete) separat de tutun si tutunul s-a umezit de vaporii otetului?
Angelos
 

Re: Tratament cu otet

Mesajde zudo » 05 Dec 2010, 20:24

[quote="Angelos"]Zudo,ai amestecat otet cu tutun?Sau ai lasat intr un recipient otetul (burete) separat de tutun si tutunul s-a umezit de vaporii otetului?

Nu, l-am intins pe o coala de hartie, am pulverizat otet de cateva ori, apoi l-am pus in cutie.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament cu otet

Mesajde Angelos » 05 Dec 2010, 20:30

Interesant.Nu mi ar fi trecut niciodata prin cap :1) .Ma bucur ca a functionat.Am sa incerc.
Angelos
 

Re: Tratament cu otet

Mesajde victor » 05 Dec 2010, 20:47

Eu am umezit un tutun cu aburii fierului de calcat. Rezultatul a fost bun. Am putut fuma in citeva minute un tutun care era uscat iasca.
Acum ma gindesc ce se intimpla daca torn in el, in fierul de calcat, rom, whiskey sau... otet. Am mai putea incerca cu o dilutie de miere. Cineva tre' sa riste! :-ss
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Tratament cu otet

Mesajde zudo » 05 Dec 2010, 21:13

Banuiesc ca fierul va rezista la otet (poate se mai curata si piatra depusa pe instalatie ::6) !) dar cu miere te sfatuiesc sa probezi pe fierul prietenei, cand nu e acasa sau nu te vede ... =))
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blenduri proprii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron