Probleme cu o cutie SG

Probleme cu o cutie SG

Mesajde DSM » 01 Apr 2010, 17:40

Aprox cu o luna in urma am deschis de la Samuel Gawith o cutie de Navy Flake si de Kendal Cream
Astazi cu stupoare am observat ca aceste cutii au ruginit. Datorita hartiei din cutie nu am observat din prima rugina, eram curios daca nu cumva a ajuns un pic de tutun sfarmitat sub fartie.
[attachment=0]
DSC03281.JPG

Repede am mai deschis inca o cutie de Kendal Cream cumparata impreuna cu restul deja deschise. Nu era ruginita.
Mentionez ca pastrez cutiile la racoare intr-un dulap inchis departe de umezeala.
Am verificat si restul producatorilor - la Davidoff si o singura cutie de Dunhill aveam un pic de rugina pe margine.
Asa ca am facut un drum la un supermarket, printre toti inabunitii de pasti eram eu cumparand toate borcanele cu capac de sticla si mecanism de inchidere din metal.
Nu doresc sa fac reclama negativa celor de la Samuel Gawith, au tutunuri superbe dar cutiile lor sunt proaste.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Probleme cu o cutie SG

Mesajde zudo » 01 Apr 2010, 18:27

De regula conservele metalice de uz alimentar trebuiesc cositorite si/sau acoperite la interior cu un strat protector de lac alimentar (stabil chimic) ori plastic. Rugina care apare la cutiile SG, la scurt timp dupa deschidere, este o regula. Asta nu influenteaza fumata dar, cum cutiile SG nu-si regasesc etanseitatea dupa desigilare, daca nu le consumi intr-o saptamana e de preferat sa transferi continutul intr-un recipient corespunzator.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu o cutie SG

Mesajde DSM » 01 Apr 2010, 18:32

[quote="zudo"] Asta nu influenteaza fumata dar, cum cutiile SG nu-si regasesc etanseitatea dupa desigilare, daca nu le consumi intr-o saptamana e de preferat sa transferi continutul intr-un recipient corespunzator.


Nu am stiut. Am postat pentru a preveni din timp pe cei care au cutii SG proaspat deschise.

Esti sigur ca rugina de pe cutie nu afecteaza aroma tutunului? Ma gandesc ca oxidul de fier poate sa se amestece cu tutunul, nu e toxic ..stiu dar ma gandesc daca nu cumva schimba aroma tutunului.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Probleme cu o cutie SG

Mesajde mrg » 02 Apr 2010, 07:30

Am patit-o si eu cu o cutie de SG-Chocolate Flake, pe care nu am fumat-o prea repede.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Probleme cu o cutie SG

Mesajde mrg » 05 Apr 2010, 11:48

Am atasat "dovada", si solutia - impaturesc flake-urile in folie de aluminiu dupa ce deschid cutia. Am avut ocazia sa fac un test comparativ cu Peterson - UF: am impaturit cateva flake-uri pe care le-am luat cu mine intr-o deplasare. Nu le-am fumat pe toate si le-am lasat la intoarcere in cutia de drum (o cutie de Dunhill de 100gr, de la Humidor) impaturite in folie. S-au pastrat ok, le-a scazut putin umiditatea, dar s-au pastrat inca flexibile. Spre deosebire de flake-urile lasate in cutia originala, care s-au uscat zdravan. Sincer, am crezut ca sunt original ::7) , dar am descoperit ce nu am inventat eu "apa calda" ::3) - GL Pease recomanda imaturirea in folie a tutunului dupa deschiderea cutiei, indiferent de taietura. Nu am testat metoda asta la tutunurile taiate, dar merita retinuta.
Fişiere ataşate
Cutie SG ruginita.jpg
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron