Tutun Larsen

Tutun Larsen

Mesajde suicune » 15 Ian 2009, 22:29

Salutare, tuturor. Doresc sa achizitionez un tutun Larsen de la mine din Valcea dar nu stiu de care. Au Vintage Signature Mixture, Old Fashioned si 1864 Perfect. Care mi-l recomandati? Multumesc.
suicune
 

Re: Tutun Larsen

Mesajde cristi_l » 15 Ian 2009, 23:14

eu mi-am luat de mult o cutie de Signature, de fapt mi-au adus-o parintii (nu cred ca se aude asa ceva intr-o comuntate de fumatori de pipa :58) )din vacanta in Germania. E un tutun bun daca iti plac aromatele extreme si specific acestor tutunuri iti lasa o aroma urata pe dinti de la chimicalele folosite, se cam incinge pipa si daca il usuci prea tare numai are nici un gust. Si 100g e cam mult, sigur o sa te plictisesti de el. Daca ai drum prin Bucuresti iti dau eu cutia mea din care mai sunt vreo 60-70g....la schim cu un pachet de perii sau un spray de curatat ca am ramas fara :)
cristi_l
 

Re: Tutun Larsen

Mesajde Augustinus » 16 Ian 2009, 00:12

Intr-adevar, tutunurile W. O. Larsen sunt bine chimicalizate, insa, pe fondul "gamei extrem de diversificate", existenta pe piata romaneasca, intra in categoria tabacurile de categoria I. Au in comun mirosul de lotiune dupa barbierit dulceaga, insa cu putina aerisire, pot fi fumate foarte bine. Parerile sunt impartite intre fumatorii de aromate, insa clasamentul sta cam asa:
1. Old F. si 1864
2. Signature
Personal, as recomanda Old. F. Are o puternica aroma de dulceata de nuci, arde bine si nu necesita o uscare prealabila. Este de ajuns sa lasi cutia deschisa timp de cel mult o ora si tutunul se poate fuma fara probleme. De dragul experientei merita totusi sa incerci toate trei blend-urile.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Tutun Larsen

Mesajde suicune » 16 Ian 2009, 15:25

Am achizitionat un tutun Larsen 1864 Perfect Mixture. La deschidere avea umiditatea ideala asa ca am putut sa il introduc direct in pipa. Imi place enorm. Mai tarziu o sa scriu o recenzie. Multumesc tuturor pentru sfaturi. M-ati ajutat sa achizitionez un tutun de calitate :0)
suicune
 


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron