alegere tutun

alegere tutun

Mesajde mante » 17 Dec 2010, 17:13

Am o pipa noua din care am de gand sa fumez amestecuri de virginii fara latakii si 2 tutunuri: Peterson 3P si MacBaren Virginia#1. M-am gandit sa incep pipa cu Petersonul, din ce am citit pare a fi mai "natural" dar m-ar interesa si opinia unor pipari mai experimentati.Multumesc.
Panzer Vorwärts! Aber mit Verstand!
Avatar utilizator
mante
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Feb 2009, 15:34
Localitate: Botosani
Fumez pipa din: 0- 2-2009

Re: alegere tutun

Mesajde Lifelover » 18 Dec 2010, 16:09

Eu nu stiu daca inteleg ce anume ti-ai dori sa afli de la cei care raspund aici: sa iti descrie propria experienta cu tabacurile astea doua? pentru asa ceva ai opinii de pe tobaccoreviews, care sunt la fel de valide, in fond, ca tot vin de la alte persoane, cu alte gusturi, alta experienta si alte pipe decat tine (si cred ca 3P e si recenzat deja aici). Sa iti aprobe decizia de a dedica o pipa virginiilor? asta cred ca tuturor le e clar. Sa iti spuna cu care dintre cele doua tutunuri listate sa incepi? Cred ca asta e, dar nu stiu daca abordarea e cea mai buna.

Din cate vad, tu deocamdata nu cunosti tutunurile acestea doua. Asta ar insemna sa faci intai tu cunostinta cu ele, dintr-un briar dedicat virginiilor, o spuma de mare sau un cocean (din care ultimele doua sa aiba macar cateva fumate la activ), intai si-ntai, ca sa nu iti schimbe intr-un mod nedorit perceptiile gustul de pipa noua. (Ce pipa e?) Pe urma, pe baza recenziilor, a chefului de moment sau a fetei monedei care a picat cand ai dat cu banul, ia oricare din tutunurile sus-mentionate, umple-ti pipa cum crezi ca e mai bine, aprinde si fumeaza. Fumatul de pipa nu e o stiinta exacta, cu cauzalitati universale: vezi ce-ti place, vezi cum te simti tu mai bine si lasa sfaturile celor mai experimentati pentru elementele de tehnica si diverse mici recomandari de luat in calcul, tinand cont de subiectivitatea fiecaruia. Eu asa ma gandesc.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: alegere tutun

Mesajde zudo » 18 Dec 2010, 16:25

[quote="mante"]Am o pipa noua din care am de gand sa fumez amestecuri de virginii fara latakii si 2 tutunuri: Peterson 3P si MacBaren Virginia#1. M-am gandit sa incep pipa cu Petersonul, din ce am citit pare a fi mai "natural" dar m-ar interesa si opinia unor pipari mai experimentati.Multumesc.


Eu as opta pentru Virginia#1 de la MacBaren numai pentru motivul ca taietura acestuia este ribbon. Daca pipa este noua, turta se formeaza mai usor cu un tutun care arde mai lesne si mai constant, pana la capat.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: alegere tutun

Mesajde mante » 20 Dec 2010, 23:40

@Lifelover: scuze daca nu am fost prea clar. Ai dreptate, nu cunosc cele 2 tutunuri, de fapt nu cunosc virginiile pt ca n-am fumat pana acum decat aromate si latakii. Nu am nici o pipa pt virginii si de aceea vreau sa la dedic o Stanwell army mount 88,noua, nefumata (am cumparat-o prin primavara de la JPB Rm Valcea). Stiu ca pentru turta ar trebui un tutun cat mai neutru dar din reviewrile pe care le-am citit nu m-am putut lamuri prea bine: unul are miere, celalat e "floral" etc.
Zudo mi-a dat genul de raspuns pe care il asteptam si probabil ii voi urma sfatul.
Va multumesc.
Panzer Vorwärts! Aber mit Verstand!
Avatar utilizator
mante
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Feb 2009, 15:34
Localitate: Botosani
Fumez pipa din: 0- 2-2009


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron