A. G. Rutenberg - Аглицкiй меланжЪ

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
4
100%
 
Voturi totale : 4

A. G. Rutenberg - Аглицкiй меланжЪ

Mesajde atzitzi » 14 Noi 2011, 22:50

А.Г.Рутенберг (г. Погар) A. G. Rutenberg (oraş Pogar)

Аглицкiй меланжЪ - Aglinski Melanj, care va sa zica "English mixture"

Producator: Pogarska Cigareto-Cigarna Fabrika S.A. Rusia
Importator: Eximtabac SRL Chisinau, Moldova
Distribuitor: Premier Dialog SRL
Site: tabak.md
Fabricat: ianuarie, 2011

Tarie: medie
Greutate: 50 g
Descriere: Engleză reţetă, 1869. Amestec de lux din 19 soiuri de tutun Virginia, Burley prăjit moderat din Malawi şi Brazilia, Black Cavendish , preparat cu sucuri naturale din fructe, Mirodata Agrinion din Grecia şi Latakia din nordul Ciprului. Reţetă de familie von Rutenberg.

Iata si review-ul mult asteptat. Din noua transa sosita de la Chisinau, desi ma aflu in plin sezon VAPER, nu m-am putut abtine sa nu desfac aceasta cutie. Daca pe cutiile precedente data productiei era trecuta ianuarie 2001, pe noua serie data fabricarii este ianuarie 2011. La prima vedere, analizind exteriorul, cam asta pare sa fie singura deosebire, si beneinteles numele "Aglinski Melanj", care m-a distrat de moarte =)) .

Taietura ribon, Culoare amestecata, de la ocru inchis la brun roscat presarat cu fire negre... latakiaaa. Amusinez melanju', ma innebuneste cuvintul asta, si totusi latakia abia se simte. Nesatu-mi nestapinit ma indeamna sa mai incerc o data si inca o data... acum parca devine mai puternic.

Incarc rapid, metoda 3x pare sa fie cea mai nimerita pentru tot ce am incercat de la Rutenberg. Aprind primul bat de chibrit (un bat este suficient) si camera se umple de o aroma atit de placuta narilor mele. Virginiile desi in numar mare, 19 zice-se, dispar ca prin farmec. Faceti loc, faceti loc... latakia e pe primul loc.

Acum ca m-am linistit, hai sa vedem ce este cu "Mirodata Agrinion". Daca mi-e clar ca Agrinion este un cel mai mare oras din Aetolia, vestul Greciei, zona recunoscuta pentru productia de tutun, aici nascindu-se in 1930 Papastratos, "decedata" prin fuziune cu Philip Moriss prin 2003, ramine misterul "Mirodata". Sa vedem daca Google e bun de ceva. Ce am gasit este un articol super interesant despre efectul ozonului asupra tutunului

(pentru pasionati:
Journal of Agronomy and Crop Science (2002)
Volume: 188, Issue: 1, Publisher: Wiley-Blackwell, Pages: 51-58

ISSN: 09312250
DOI: 10.1046/j.1439-037x.2002.00539.x

).

N-am inteles mare lucru, decit ca principale varietati de tutun cultivat in Grecia sint: Virginia, Basmas Xanthis, Katerini, Tsebeli, Mavra Hepatis si... hopa, Mirodata Agriniou (cod: MA13/b), super tare. De ce l-au ales rusii taman pe asta ramine un mister, sau poate asa o fi reteta "aglinski" de la 1869.

Sa revenim. Dupa jumatatea bolului registrul se schimba catre o aroma nedefinita, subtila dar pregnanta... sa fie mirodata?
Taria este usor sub medie, dar gustul este destul de aproape de 965 de la Dunhill, sau poate o fi de la mirosul ramas in pipa. Oricum, va fi prezent la urmatoarea intilnire.

Pentru mine pare un tutun de toata ziua, fara fite, dar plin de caracter. Ce este mai important este gustul ramas dupa scuturarea scrumului de un gri deschis, care este extrem de placut, atit gustul cit si scrumul.

Votat foarte bun si o sa-i atasez si o poza mai misterioasa.
Fişiere ataşate
aglinski2.jpg
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: A. G. Rutenberg - Аглицкiй меланжЪ

Mesajde zudo » 21 Noi 2011, 17:13

Minunat ! Un tutun fin, elegant, cu orientale de foarte buna calitate, asemanator blendurilor McClelland. Saracut in vitamina N, poate fi un tabac de toata ziua. Foarte bun !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: A. G. Rutenberg - Аглицкiй меланжЪ

Mesajde Gordon » 02 Mar 2012, 22:51

Se pare ca rusii stiu sa faca tutunuri bune, chiar mai bune decat fratii lor americani. Mie asa mi s-a parut. Ce m-a impresionat inca o data, este acel plus de aroma de tutun adevarat, cam cum era cel de acum 20 de ani. Pe langa asta, tabacurile europene par a fi foc de paie.
Excelent!
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: A. G. Rutenberg - Аглицкiй меланжЪ

Mesajde Radu-Mihai » 17 Mar 2012, 11:21

"Amestec englezesc",produs la rasarit de noi,pare mai degraba un tabac al unei case cu staif,daca nu ne uitam pe eticheta cu litere chirilice...
Idei preconcepute, la care a trebuit sa renunt dupa ce am fumat un bol din acest tutun, oferit cu generozitate de Atzitzi.

L-am votat cu nota maxima!... :1)

PS-Interesanta ideea din fotografia atasata: cutia "fumega" si alaturi pipa cu tutun neaprins... :ymapplause:
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995


Înapoi la A.G. Rutenberg

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron