Metoda de umplere "Racovita"

Moderator: mrg

Metoda de umplere "Racovita"

Mesajde Humidor » 05 Apr 2010, 14:44

Interesanta mi se pare metoda domnului Racovita de a lasa pe fundul bolului intotdeauna din ultimul tutun nefumat pana la capat desi dumnealui fumeaza mai mult aromate... Omul spune ca pe vremuri existau o gramada de teorii cu privire la cat tutun carbonizat sa lasi pe fundul bolului intre fumate si peste care sa tot adaugi tutun nou, mai golesti scrum, mai adaugi tutun... cel putin ciudat dar inca mai aplica metoda ::36) dupa cum poate ati observat la ultimele doua intalniri la care a participat.

Periodic mai si goleste pipa aplicandu-i o curatire genarala.
Humidor
 

Re: Metoda de umplere "Racovita"

Mesajde DSM » 06 Apr 2010, 10:10

Ceva de genul imi povestea si al meu tata. Am avut ocazia ca acum de sarbatori sa vorbesc un pic cu el si despre asta. Imi spunea ca bunicul aduna scrumul intr-o tabachiera sil il folosea la umperea unei pipe noi. Strat subtire de scrum si apoi tutun, sa previna arderea lemnului si actiona ca si filtru.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Metoda de umplere "Racovita"

Mesajde ghibortz » 06 Apr 2010, 17:52

prima metodă de împachetare a pipei văzută la un unchi care mi-a băgat în cap această îndeletnicire presupunea îndesarea şi tasarea extrem de apăsată a tutunului după care cu cuiul futacului se găurea tutunul până în fundul pipei.
arderea tutunului se va produce concentric în jurul acestui canal neajungând cu jarul spre pereţii pipei.
eu nu am încercat deoarece începusem documentarea pe internet aplicând cu succes de la început metoda celor trei umpleri.
ghibortz
 

Re: Metoda de umplere "Racovita"

Mesajde Humidor » 06 Apr 2010, 18:26

[quote="DSM"]Ceva de genul imi povestea si al meu tata. Am avut ocazia ca acum de sarbatori sa vorbesc un pic cu el si despre asta. Imi spunea ca bunicul aduna scrumul intr-o tabachiera sil il folosea la umperea unei pipe noi. Strat subtire de scrum si apoi tutun, sa previna arderea lemnului si actiona ca si filtru.



... cine n-are batrani sa-si cumpere. Intradevar, ca filtru spunea si Racovita. Desi am auzit intreberi de genul: si scrumul ala nu se imbacseste dupa 2-3fumate?

Nu ne ramane decat sa probam.
Humidor
 

Re: Metoda de umplere "Racovita"

Mesajde Radu-Mihai » 07 Apr 2010, 14:25

Am incercat aceasta metoda: m-a dezamagit! Gust de "mahoarca",amestecat cu un iz de tutun proaspat...Probabil ca batranii nostri pipari,se foloseau de cenusa rezultata, doar din spirit de economie,urmatoarea umplere a bolului necesitand mai putin tabac?...nu-mi dau seama,zic si eu!
Dupa parerea mea, ce-l mai bine:pipa curatata dupa fiecare utilizare cu peria si futacul din dotare!... :2)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Metoda de umplere "Racovita"

Mesajde ghibortz » 07 Apr 2010, 16:34

de dimineaţă am luat prima pipă cea cu care am văzut la unchi-miu metoda descrisă de mine mai sus şi am aplicat-o.
funcţionează excelent!
doar două reaprinderi dintre care una s-a datorat faptului că am luat o pauză să mănânc.
durata fumatei s-a lungit considerabil probabil din cauza cantităţii mai mari de tutun îndesate.
o recomand în cazul în care ai timp să stai să te lălăi la o pipă fără a te deranja nimeni şi nimic.
am să o încerc în continuare.
ghibortz
 

Re: Metoda de umplere "Racovita"

Mesajde Humidor » 07 Apr 2010, 18:03

[quote="radu-mihai"]Am incercat aceasta metoda: m-a dezamagit! Gust de "mahoarca",amestecat cu un iz de tutun proaspat...Probabil ca batranii nostri pipari,se foloseau de cenusa rezultata, doar din spirit de economie,urmatoarea umplere a bolului necesitand mai putin tabac?...nu-mi dau seama,zic si eu!
Dupa parerea mea, ce-l mai bine:pipa curatata dupa fiecare utilizare cu peria si futacul din dotare!... :2)


Trebuie sa recunosc ca si eu am fost curios s-o incerc cu virginie si nu mi s-a parut sa percep vre-un adaos de miros de mahoarca. Probabil ca tutunurile care se preteaza la "fumata amanata" poti fi folosite si ca baza de cenusa in aceasta metoda fara efecte nedorite... Dar recunosc, nu am avut decat o experienta si am fost reticent inca de la inceput in aplicarea metodei ::10)

Sper ca nu ai folosit WO Larsen :19)
Humidor
 

Re: Metoda de umplere "Racovita"

Mesajde Radu-Mihai » 07 Apr 2010, 18:58

Nu Humidor,am pus un mix de Erinmore Balkan Mixture cu putin tutun Bellini Toscana,peste cenusa rezultata,la urmatoarea fumata am indesat in bol doar Erinmore,rezultatul a fost neplacut!... :?
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron