budapesta - gallwitz - pipeshop

Moderator: mrg

budapesta - gallwitz - pipeshop

Mesajde ghibortz » 31 Ian 2010, 08:53

Mă tot chinui din vară să pun trei vorbe despre experienţa "magazin de pipe în Budapesta",

De 5 zile nu reuşisem să dau de un magazin de tabac şi pipe în afara unui colţ amărât cu trei rafturi în unul din mallurile lor. Oricum la tutun stau foarte bine.
In fine.
In ultima zi de şedere mă trage nevastă-mea pe o străduţă-gang pietruită parcă să intre în nu ştiu ce magazinel drăguţ pe care îl ochise.
Extaziat de încă o oră de "shoping" ce avea să urmeze am aprins o pipă şi am rămas afară.
Intră ea în magazinelul cu aspect vechi (ca mai peste tot în Budapesta) şi apoi iese imediat.
In mintea: "e numai 30 de euro, pot să îmi iau?", la care ea îmi zice: "eu zic că ai vrea să intri!"

Intru ce să fac. Soc instantaneu. Altă lume. Postez pozele care au fost salvate.

[attachment=3]
PIPE VECHI MAGAZIN GALWITZ BUDAPESTA.jpg

[attachment=1]
PIPE VECHI MAGAZIN GALWITZ BUDAPESTA DETALIU 2.jpg

[attachment=0]
PIPE VECHI MAGAZIN GALWITZ BUDAPESTA DETALIU 3.jpg



Am pierdut fotografiile cu shopul dar e descris destul de corect în linkul de mai jos:
http://www.ontheglobe.com/notes/notes92.htm

Si siteul omului care duce o tradiţie mai departe Viktor Zöllner.
http://www.gallwitz.hu/gallwitz.html

Să nu rataţi dacă treceţi pe acolo.
Fişiere ataşate
PIPE VECHI MAGAZIN GALWITZ BUDAPESTA DETALIU 1.jpg
ghibortz
 
Sus

Re: budapesta - gallwitz - pipeshop

Mesajde ghibortz » 31 Ian 2010, 09:47

scuze de postarea succesivă dar mai sunt 4 fotografii cu pipe interesante.

două antichităţi de spumă
[attachment=3]
PIPE VECHI MAGAZIN GALWITZ BUDAPESTA SPUMĂ 1.jpg

[attachment=2]
PIPE VECHI MAGAZIN GALWITZ BUDAPESTA SPUMĂ 2.jpg

două pipe făcute chiar de tipul care are magazinul.
[attachment=1]
PIPE GALLWITZ - VIKTOR ZOLLNER 1.jpg

plus o curiozitate cred eu foarte comodă.
[attachment=0]
PIPE VECHI MAGAZIN GALWITZ BUDAPESTA ZEPPELIN.jpg


cer scuze de claritatea imperfectă însă lumina foarte slabă din interiorul magazinului nu a permis fotografierea cu un timp redus de expunere.
găsiţi mai multe minunăţii pe siteul magazinului.
ghibortz
 
Sus

Re: budapesta - gallwitz - pipeshop

Mesajde Ciprian » 31 Ian 2010, 10:50

Curiozitatea nu e asa de comoda. E o pipa Vauen Zeppelin, care spre deosebine de pipele clasice, bolul este inchis in corpul pipei.
Pipa se aprinde prin varf (care e imbracat cu aluminiu) si are 2 orificii laterale (in bol) pe unde sa intre aer pentru asigurarea arderii.
Eu unul, am cumparat-o cu gandul ca e ideala pentru masina, insa dupa cetava incercari am renuntat. Se stange foarte repede, iar daca tragi mai des pentru a-i mentine arderea, se incinge. Impreuna cu pipa am luat si un tutun Zeppelin, un tutun foarte placut, dar fumat in alta pipa.
Acum, ca am vazut articolul, cred ca am sa mai incerc sa o fumez.[attachment=1]
IMG_7341.jpg
[attachment=0]
IMG_7349.jpg
Ciprian
 
Sus


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron