Intrebare

Moderator: mrg

Re: Intrebare

Mesajde Molia » 10 Iun 2011, 14:21

Filtrele metalice nu sunt filtre ci racitoare. Prezenta racitorului redirectioneaza fluxul de aer astfel incat are mai mult de calatorit si ajunge la tine mai rece. Partea neplacuta a unui asemenea dispozitiv e ca turbulentele cauzeaza condens si o piesa executata imperfect, cum sunt mai toate, va face pipa sa bolboroseasca. Prezenta racitorului nu e obligatorie. Poti lasa mustiucul in congelator o vreme si il poti smulge sau desfileta (dupa caz)
Filtrele consumabile, de obicei de 9mm, ocazional de 6mm si rareori de dimensiuni non-standard (varii exemple Denicoteea) usuca fumul, cu tot binele si raul cauzat de asta, modifica tirajul si previne ocazionala bucata de jar de la finalul fumatei sa ajunga pe limba. Filtrele de forme standard previn patrunderea periei de pipa. personal mi se par mai practice cristalele de silicati sau boabele de orez puse pe fundul bolului. Experienta imi spune ca pipele cu filtru tind sa adune gudron in toate unghiurile mult mai repede si mai greu de curatat decat cele fara. Cristale mi-e lene sa-mi iau, orez am zis ca incerc dar n-am incercat inca. Poate cand am in casa din intamplare orez cu bob ling, cu sanse mai mici de a bloca orificiile pipei.
Molia
 

Re: Intrebare

Mesajde themaax » 17 Iul 2013, 22:27

Cred ca tocmai mi am gasit raspunsul la intrebarile puse la thredul "Sanatate" in legatura cu uscatura din cavitatea bucala ... filtrele de la Stanwell folosite la pipa mea ... cred ... maine ma duc sa procur niste cristale ( daca nu gasesc ... nu mai face nevastamea pilaf ... :-) )
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013

Re: Intrebare

Mesajde pari » 18 Iul 2013, 10:24

Nu inteleg legatura!?! Eu folosesc filtre Stanwell de ani de zile si ...nimic!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Intrebare

Mesajde Alien » 18 Iul 2013, 12:31

Unscaciunea gurii e cauzata pur si simplu de fum prin cresterea aciditatii. Mai ales daca avem in vedere numarul de pipe fumate pe zi. Filtrele, tutunul, forma pipei nu au nici o legatura cu asta.
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Intrebare

Mesajde themaax » 18 Iul 2013, 12:33

[quote="Alien"]Unscaciunea gurii e cauzata pur si simplu de fum prin cresterea aciditatii. Mai ales daca avem in vedere numarul de pipe fumate pe zi. Filtrele, tutunul, forma pipei nu au nici o legatura cu asta.


Uscaciunea in gura vad ca persista si daca fumez o tigare ... cred ca ficaciorul imi zice ca am exagerat ... :(
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013

Re: Intrebare

Mesajde napoleon » 18 Iul 2013, 19:23

Themaxx, nici eu nu am cunoscut simptomele expuse de tine, desi folosesc filtre Stanwell, Peterson, Vauen, Merschaum, Balsa, Hartie. De asemenea, nici in situatia utilizarii cristalelor pentru vatra. :-?

Intr-adevar, starea descrisa de tine poate sa apara si in functie de numarul de fumate dintr-o zi. Inteleg din postarile tale ca numeri 4 boluri/zi. Acestea, combinate neinspirat cu tigarete iti ofera exact starea descrisa.
Tragi, cumva, in piept fumul din pipa? Nu te pisca/ustura si limba?
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Intrebare

Mesajde themaax » 18 Iul 2013, 21:27

Intr o zi cred ca fumez 4 boluri pline si 2 jumatati. Dimineata ca nu am timp fumez 2 tigari (old habits die hard) + 1 in timpul zilei. Mai trag si fumul de pipa in piept destul de des ... cred ca tot obiceiul de fumator :-(. Senzatia de usturime/piscatura pe limba o mai am destul de rar dar asta tot timpul spre sfarsitul fumatei.
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron