Pipe si Ebay

Moderator: mrg

Pipe si Ebay

Mesajde pecta » 10 Noi 2008, 22:00

Am vazut ca multi de aici si-au luat pipe de pe ebay

As fi curios de experientele voastre.
Ati fost multumiti de ce ati primit sau au fost discrepante intre prezentare, poza si pipa pentru care ati licitat?
Cumparati pipele de pe ebay europa (site-ul german, etc) sau si de pe cel din America ?
Preferati ebay store-urile sau vanzatorii individuali?

Multumesc anticipat :)
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Pipe si Ebay

Mesajde Humidor » 10 Noi 2008, 22:38

Este un mic risc, nu cred ca exista calsificari. Este ca la orice licitatie, totul se bazeaza pe "miros". Pot fi magazine proaste sau bune si la fel vanzatori care iti vand sau nu ceea ce vezi.
Oricum, sunt mult mai seriosi decat par la prima vedere...

Ca recomandare, cumpara din Europa, de la italieni si britanici. :1) (ma refer la pipe)
Humidor
 

Re: Pipe si Ebay

Mesajde Baaron » 11 Noi 2008, 15:47

Nu mai cumparati de pe ocazii.ro .....
Baaron
 

Re: Pipe si Ebay

Mesajde cristi_l » 11 Noi 2008, 16:09

de ce?
cristi_l
 

Re: Pipe si Ebay

Mesajde Baaron » 11 Noi 2008, 18:03

[quote="cristi_l"]de ce?


Pentru ca romanii sunt atat de nesimtiti incat nu sunt in stare nici macar sa reconditioneze pipele pe care le pun in vanzare pe ocazii.ro...ele par ok privite dintr-un anumit punct, insa cand ajunge pachetul acasa constati ca de fapt pipa pe care ai cumparat-o e distrusa din toate punctele de vedere....si daca indraznesti sa le trimiti si un email pe chestia asta iti zic ca deee, aia e de colectie....
Alta este povestea pe eBay cu o pipa luata din Italia sau din UK....cei de acolo au grija de ele, in asa fel incat in momentul cand pipa ajunge la tine poti sa fumezi din ea...fara sa o reconditionezi sau sa mesteresti la ea zile intregi...
Romanul e roman si mai e si nesimtit pe deasupra....nu zic ca poate mai sunt si cativa oameni seriosi pe ocazii.ro insa marea majoritate sunt tzepari...plus ca au prieteni care liciteaza pentru ei in momentul cand vad un anumit interes pentru o pipa, in asa fel incat o cazatura de pipa rupta, sparta si vai de ea ajunge sa coste peste 2 milioane de lei....nu merita....ganditi-va de doua ori inainte sa licitati pe ocazii.ro.....sfat din experienta......
Baaron
 

Re: Pipe si Ebay

Mesajde Twain » 11 Noi 2008, 19:17

[quote="Baaron"]...Pentru ca romanii sunt atat de nesimtiti incat nu sunt in stare nici macar sa reconditioneze pipele pe care le pun in vanzare pe ocazii.ro...

Chestia asta, cu reconditionatul, m-a enervat si pe mine la inceput. Am cumparat pana in prezent 5 pipe de pe okazii si pe fiecare a trebuit intai s-o "toaletez". In cele din urma am luat situatia ca pe un dat, si chiar a inceput sa-mi placa sa ferchezuiesc pipe. In prezent, cand ma mai plictisesc de felul in care arata vreuna din pipele mele mai vechi, imediat ce am putin timp liber o si iau la sclivisit. Una dintre ele v-am aratat-o vineri, la intalnirea de la Loggia.
La partea cu pipele cumparate distruse... cred ca am avut noroc. Nu mi s-a intamplat inca. Oricum, dupa ce am auzit mai multe istorii pe acest subiect, am devenit mult mai prudent.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Pipe si Ebay

Mesajde Baaron » 11 Noi 2008, 19:24

Sunt destule .....pipe cu saliva solidificata pe mustiuc...oxidate intr-un hal fara de hal...gudronul din interiorul mustiucului nu mai permitea trecerea futacului sau a periei....la una din pipe (Lorenzo) fundul bolului era literalmente crapat iar prin interior ars in asa hal incat grosimea fundului nu era mai mare de un milimetru jumate ...si multe altele...eu m-am lecuit, nu mai cumpar de pe ocazii.ro
La un Peterson Galway mustiucul era pur si simplu rupt la lip incat nu mai era posibila reconditionarea...dar poza pe ocazii aparea fara Lip (cu schepsis sti, ca sa nu vezi defectul)....si nici macar nu precizeaza defectele multi...
Nu ma deranjeaza sa le reconditionez, dar nici sa le iei de la A la Z...nu valoreaza pipa cat muncesti la ea...
Baaron
 


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron