Green Tea

Moderator: Cinabru

Reguli forum
Am avut si vom mai avea reuniuni intr-o gramada de localuri. In acest subforum vom face review-uri pe aceasta tema. Subiectul trebuie privit numai prin prisma fumatorului consumator de lichide, oricum gurmanzii le au pe-ale lor.
Criterii de evaluare:
-permisivitate (v-a-v fumat)
-servire
-oferta (din meniul cafe-bar)
-calitatea lichidelor
-preturi
-design
-ambianta sonora

Rating: atmosfera de x stele din y ( y=7 in cazul de mai sus)

Pentru fiecare thread nou (deschis pentru fiecare local in parte), cel care-l creaza va introduce si un chestionar setat astfel:
Titlu: "Cum apreciati atmosfera acestui local?"
Optiuni:
- Foarte dezagreabila
- Dezagreabila
- Acceptabila
- Agreabila
- Foarte agreabila

Cum apreciati atmosfera acestui local ?

foarte dezagreabila
0
Niciun vot
dezagreabila
0
Niciun vot
acceptabila
5
56%
agreabila
2
22%
foarte agreabila
2
22%
 
Voturi totale : 9

Green Tea

Mesajde zudo » 05 Sep 2010, 20:06

[img]http://forum.pipa-bucuresti.ro/download/file.php?id=1172&t=1[/img]
Str. Dr. Burghelea nr. 24, Bucuresti, sector 2
office@greentea.ro
Am avut cateva intalniri reusite in aceasta ceainarie cu un iz interbelic, mai ales in gradina - aranjata parca de bunici, cu trandafiri, lamaita cataratoare si multa iarba . Numai umbrelele nu se incadrau in atmosfera.
Fumatorul de pipa nu consider ca este prea bine tolerat aici, in interior nu se permite fumatul dar, paradoxal ( sau mai curand aberant), narghileaua da. La ultima reuniune am avut impresia ca am fost oarecum marginalizati, la propriu, in fundul gradinii.
Servirea, din cate imi amintesc, a fost buna. Ceainicele , cestile si clepsidrele au completat bine ritualul.
Oferta din menu este foarte bine reprezentata in ceaiuri si neceaiuri de cea mai buna calitate de pe piata bucuresteana. Dealtfel, in interior functioneaza si un magazin de ceaiuri si accesorii pentru acest obicei ce atrage din ce in ce mai multi pasionati.
Preturile sar usor peste medie dar, la vremea respectiva, nu erau multe ceainarii pentru a face o justa comparatie. Ambianta sonora nu-mi aminteste nimic notabil, fiind doar prezenta - fara a deranja.
Atmosfera generala, pentru un fumator de pipa solitar (nu in grup - tin sa subliniez !) primeste 5 stele din 7 de la mine. Dar nu m-as duce acolo sa savurez un ceai langa o pipa, in timpul iernii !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Green Tea

Mesajde mrg » 06 Sep 2010, 06:43

@Zudo - Evident ca nu, deoarece ar trebui sa-l savurezi in plin peisaj hibernal, respectiv afara. ::6)
Desi prima reuniune la care am participat a avut loc la Green Tea si am fost de mai multe ori acolo, desi gradina este frumoasa, locul retras, muzica nu impiedica conversatiile, o mare varietate de ceaiuri etc., etc., etc., nu pot spune ca am ramas cu o impresie foarte agreabila. Tot 5* si de la mine, daca asta inseamna acceptabil spre agreabil.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Green Tea

Mesajde Humidor » 06 Sep 2010, 11:27

Permisivitate (v-a-v fumat): 3, avand in vedere ca se fumeaza numai afara iar in momentele in care nu am avut pile de la Pioneru sau Zudo se uitau cam urat la noi. La un moment dat chiar ne-am cautat in alta parte din acest motiv.
Servire: 4, vizitele lungi si fara consumatie mai serioasa ii deranjeaza in ciuda ciubucului serios primit la final (asta incanta mai mult personalul, nu si proprietarii)
Oferta (din meniul cafe-bar): 6
Calitatea lichidelor: 6
Preturi: 6
Design: 5, in afara de locul din fata usii, restul locurilor sunt inghesuite, in special cele de pe alee, unde se freaca toti de tine si risti sa te incurci in trandafiri si plantele cataratoare. Umbrelele cam mici au fost bune vara dar nu reuseau sa ne tina pe toti la umbra.
Ambianta sonora: 6, linistit, se poate discuta.

Primeste acceptabil.
Humidor
 

Re: Green Tea

Mesajde zudo » 06 Sep 2010, 20:51

[quote="mrg"]@Zudo - Evident ca nu, deoarece ar trebui sa-l savurezi in plin peisaj hibernal, respectiv afara. ::6)
...


Culmea e ca m-am dus acolo iarna trecuta sa cumpar niste ceai impreuna cu consoarta. Afara era frumos, soare cu dinti, asa ca am tras o pipa si un ceai fierbinte in aer liber. Parea suportabil ... dar nevasta-mea a zacut o saptamana. ::44)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Review localuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron